The Satanist

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The Satanist
Album studyjny zespołu Behemoth
Wydany 3 lutego 2014 (GBR)
4 lutego 2014 (POL, Am. Płn.)
5 lutego 2014 (JPN)
7 lutego 2014 (EU)
18 lutego 2014 (ROS)
Nagrywany luty-czerwiec 2013; Hertz Studio, Białystok; RG Studio, Gdańsk
Gatunek death metal, black metal
Długość 44:17
Wydawnictwo Mystic Production, Nuclear Blast, Metal Blade Records, Victor Entertainment, EVP Recordings, Фоно/Metal Star
Producent Behemoth, Wojciech i Sławomir Wiesławscy, Daniel Bergstrand
Oceny
Album po albumie
Single z albumu The Satanist
 1. „Blow Your Trumpets Gabriel”
  Wydany: 4 grudnia 2013

The Satanist - dziesiąty album studyjny polskiego zespołu black-deathmetalowego Behemoth. Wydawnictwo ukazało się 3 lutego 2014 roku w Wielkiej Brytanii, 4 lutego w Polsce i Ameryce Północnej, 5 lutego w Japonii i 7 lutego w Europie i reszcie świata[18]. Materiał tafił do sprzedaży nakładem wytwórni muzycznych Mystic Production, Nuclear Blast, Metal Blade Records, Victor Entertainment i EVP Recordings. Premierę płyty poprzedził wydany 4 grudnia 2013 roku minialbum zatytułowany Blow Your Trumpets Gabriel[19]. Równolegle w formie digital download do sprzedaży trafił singel do utworu tytułowego[20].

W ramach promocji płyty został zrealizowany teledysk do utworu „Blow Your Trumpets Gabriel”, który wyprodukowała Grupa 13[21]. Premiera obrazu odbyła się 3 grudnia 2013 roku na oficjalnym kanale YouTube zespołu. 7 stycznia 2014 roku formacja opublikowała, także na YouTube pierwszy wideo prolog zwiastujący wydawnictwo[22]. Kolejno, druga część została opublikowana 14 stycznia, trzecia 21 stycznia, czwarta i ostatnia część ukazała się 29 stycznia[23][24]. Wcześniej, 28 stycznia, także 2014 roku został opublikowany tzw. „lyric video” do utworu „Ora Pro Nobis Lucifer”[25].

Realizacja nagrań[edytuj | edytuj kod]

Przygotowania i proces komponowania utworów na dziesiąty album studyjny zespołu rozpoczął się we wrześniu 2012 roku[26]. Materiał demo został zarejestrowany Sounds Great Promotion Studio w Gdyni we współpracy z Kubą Mańkowskim[26]. Natomiast przedprodukcja odbyła się w RG Studio w Gdańsku[26]. Pod koniec roku na podstawie fotografii opublikowanej na oficjalnym profilu Adama „Nergala” Darskiego w serwisie społecznościowym Facebook media obiegła informacja jakoby zespół miał nagrać album z Rossem Robinsonem, amerykańskim producentem muzycznym znanym przede wszystkim ze współpracy z formacją Korn[27][26]. Ostatecznie do kolaboracji nie doszło ze względu na różnice, w tym na tle artystycznym, co Darski wyjaśnił później na łamach branżowego magazynu muzycznego Teraz Rock: „Spotkaliśmy się z Rossem w Warszawie, ale nasze wizje się dość mocno różniły. On na przykład nie chciał, żebyśmy grali do metronomu, ale ja nie uważam, żebyśmy byli zespołem, który może grać bez metronomu! Jesteśmy tego rodzaju tworem, że musimy grać do „klika”, żeby wszystko się zgadzało na płytach i na koncertach, zwłaszcza że mamy różne sample i orkiestracje, które muszą być zsynchronizowane z resztą muzyki”[26].

Sesja nagraniowa The Satanist rozpoczęła się w lutym 2013 roku. Partie perkusji, gitar oraz wokale zostały nagrane w białostockim Hertz Studio we współpracy braćmi Wojciechem i Sławomirem Wiesławskimi, którzy byli także koproducentami płyty. W trakcie prac nad wydawnictwem Behemoth pracował ponadto ze Szwedem Danielem Bergstrandem, który brał udział w realizacji trzech poprzednich albumów studyjnych zespołu. Inżynier był odpowiedzialny za produkcję instrumentów perkusyjnych. W realizacji śladów tegoż instrumentu uczestniczył także, technik Urban Näsvall mający w dorobku współpracę m.in. z Eltonem Johnem[26]. Na potrzeby sesji nagraniowej zespół wypożyczył zestaw perkusyjny firmy Yamaha. Gitara basowa został nagrana z zastosowaniem wzmacniaczy Markbass i gitar ESP. Partie gitar elektrycznych również zostały nagrane na pozostających na wyposażeniu zespołu instrumentach ESP. Wśród dodatkowego instrumentarium znalazły się organy Hammonda, na których zagrał znany z występów w kwartecie Riverside instrumentalista - Michał Łapaj. Ponadto partie sampli na potrzeby płyty przygotował Krzysztof „Siegmar” Oloś klawiszowiec zespołu Vesania. Dodatkowe wokale nagrał także związany z Sounds Great Promotion Studio Jan Galbas, członek formacji Octopussy.

Równolegle prace nad płytą trwały w obiekcie Polskiego Radia - RG Studio w Gdańsku, gdzie zostały zarejestrowane partie smyczków oraz sekcja dęta. Autorem orkiestracji był Artur Jurek, pianista, członek grupy Sanacja. W sesji uczestniczyli muzycy zespołu Hevelius Brass Paweł Hulisz (trąbka, skrzydłówka), Michał Szczerba (waltornia) i Bogdan Kwiatek (puzon), a także Łukasz Łacny (waltornia) współpracownik Sinfonia Iuventus oraz związny z Teatrem Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni Michał Mieczkowski (puzon). Dodatkowo na saksofonie zagrał członek Durys Band Marcin Janek. Natomiast partie smyczków nagrały wiolonczelistki Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot - Grażyna Michalec, Magda Miotke-Bajerska i Alicja Leoniuk-Kit. Po ukończonym w czerwcu procesie rejestracji instrumentów zespół powierzył materiał, angielskiemu inżynierowi Colinowi Richardsonowi, który w londyńskich Miloco Studios rozpoczął miksowanie. Ostatecznie po pięciu tygodniach prac Richardson zrezygnował ze współpracy z zespołem. W efekcie zaplanowana na koniec 2013 roku premiera wydawnictwa uległa opóźnieniu. Ostatecznie miksowanie, w Hydeaway Studios w Los Angeles wykonał Matt Hyde, amerykański producent i inżynier znany ze współpracy z takimi wykonawcami jak: Slayer, No Doubt, czy Sum 41. Kolejno, mastering w nowojorskim studio Sterling Sound wykonał Ted Jensen, który współpracował z grupą poprzednio nad wydanym w 2009 roku albumem Evangelion.

Wszystkie utwory na płytę skomponował lider zespołu Adam „Nergal” Darski, który napisał również wszystkie teksty. Wyjątek stanowią utwory „Messe Noire”, „Ora Pro Nobis Lucifer” i „O Father O Satan O Sun!”, które powstały we współpracy z Krzysztofem Azarewiczem, autorem tekstów, który współpracuje z zespołem od 1999 roku. Ponadto, w utworze „In the Absence ov Light” został wykorzystany cytat z dramatu Witolda Gombrowicza Ślub, tj.: „Odrzucam wszelki ład, wszelką ideę/ Nie ufam żadnej abstrakcji, doktrynie/ Nie wierzę ani w Boga, ani w Rozum!/ Dość już tych Bogów! Dajcie mi człowieka!/ Niech będzie, jak ja, mętny, niedojrzały/ Nieukończony, ciemny i niejasny/ Abym z nim tańczył! Bawił się z nim! Z nim walczył/ Przed nim udawał! Do niego się wdzięczył!/ I jego gwałcił, w nim się kochał, na nim/ Stwarzał się wciąż na nowo, nim rósł i tak rosnąc/ Sam sobie dawał ślub w kościele ludzkim!”.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[28][29].

Nr Tytuł utworu SłowaMuzykaDługość
1.„Blow Your Trumpets Gabriel”Adam DarskiAdam Darski4:25
2.„Furor Divinus”Adam DarskiAdam Darski3:06
3.„Messe Noire”Adam Darski, Krzysztof AzarewiczAdam Darski4:04
4.„Ora Pro Nobis Lucifer”Adam Darski, Krzysztof AzarewiczAdam Darski5:35
5.„Amen”Adam DarskiAdam Darski3:49
6.„The Satanist”Adam DarskiAdam Darski5:33
7.„Ben Sahar”Adam DarskiAdam Darski5:34
8.„In the Absence ov Light”Adam DarskiAdam Darski4:58
9.„O Father O Satan O Sun!”Adam Darski, Krzysztof AzarewiczAdam Darski7:13
44:17

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[19].

Zespół Behemoth w składzie

oraz

Dodatkowi muzycy
Produkcja
 • Denis „Forkas” Kostromitin (Денис „Форкас” Костромитин) – okładka, oprawa graficzna
 • Metastazis (Jean-Emmanuel „Valnoir” Simoulin) – oprawa graficzna
 • Zbigniew Bielak – oprawa graficzna
 • Krzysztof Azarewicz – słowa
 • Sharon E. Wennekers – konsultacje gramatyczne
 • Daniel Bergstrandprodukcja muzyczna
 • Urban Näsvall – obsługa techniczna
 • Matt Hydemiksowanie
 • Ted Jensenmastering
 • Wojciech i Sławomir Wiesławscy – inżynieria dźwięku, produkcja muzyczna
 • Artur Jurek – orkiestracje
DVD
 • Tele-Club – produkcja (koncert)
 • Arkadiusz „Malta” Malczewski – miksowanie i mastering audio
 • Aga Krysiuk – zdjęcia
 • Iwo Ledwozyw – zdjęcia
 • Grupa 13 – produkcja (film dokumentalny)
 • Michał „Xaay” Loranc – menu DVD
 • Marcin Brach – authoring DVD

Pozycje na listach[edytuj | edytuj kod]

Lista Kraj Pozycja
OLiS Polska 1.[30]
Ultratop Belgia (Flandria) 88.[31]
Belgia (Walonia) 74.[31]
ČNS IFPI Czechy 14.[32]
Media Control Charts Niemcy 11.[33]
SNEP Francja 100.[34]
Schweizer Hitparade Szwajcaria 33.[35]
UK Albums Chart Wielka Brytania 57.[36]
Oricon Japonia 86.[37]
Sverigetopplistan Szwecja 45.[38]
Ö3 Austria Top 40 Austria 24.[39]
Tracklisten Dania 34.[40]
Suomen virallinen lista Finlandia 7.[41]
MegaCharts Holandia 70.[42]
Billboard 200 Stany Zjednoczone 34.[43]
Billboard Independent Albums 6.[43]
Top Rock Albums 9.[43]
Top Hard Rock Albums 4.[43]
Top Tastemaker Albums 3.[43]
Top 200 Current Albums Kanada 46.[44]
Current Digital Albums 36.[44]
Hard Music Chart 5.[44]

Wydania[edytuj | edytuj kod]

Rok Nr katalogowy Format Wydawca Region Źródło
2014 27361 31042 CD, Album Nuclear Blast Europa
[45]
27361 31041, NB 3104-1 2xLP, Album
2xLP, Album, Ltd, Bei
2xLP, Album, Ltd, Cle
2xLP, Album, Ltd, Gol
2xLP, Album, Ltd, Ink
2xLP, Album, Ltd, Num, For
2xLP, Album, Ltd, Num, Gol
2xLP, Album, Ltd, Num, Red
2xLP, Album, Ltd, Num, Sil
221329 Box, Ltd + CD, Album + DVD, PAL + Med
27361 31040, NB 3104-0 CD, Album + DVD-V + Ltd, Med
3984-15213-1 2xLP, Album, Whi Metal Blade Records Ameryka Północna
3984-15213-2 CD, Album + DVD + Med
VIZP-123 CD, Album + DVD-V, NTSC, Reg Victor Japonia
MYSTCD 252 CD, Album, eco Mystic Production Polska

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Gregory Burkart: Behemoth „The Satanist” review (ang.). fearnet.com, 4 lutego, 2014. [dostęp 2014-02-05].
 2. Gregory Heaney: Behemoth „The Satanist” review (ang.). 4 lutego, 2014. [dostęp 2014-02-04].
 3. Jonathan Barkan: Behemoth „The Satanist” review (ang.). 31 stycznia, 2014. [dostęp 2014-02-03].
 4. Dom Lawson: Behemoth „The Satanist” review (ang.). 30 stycznia, 2014. [dostęp 2014-02-03].
 5. John DiVita: Behemoth, The Satanist Album Review (ang.). 4 lutego, 2014. [dostęp 7 lutego, 2014].
 6. Sammy O'Hagar: Shout With the Devil: Behemoth’s Stellar The Satanist (ang.). 30 stycznia, 2014. [dostęp 2014-02-03].
 7. Jordan Babula: Behemoth „The Satanist” review (pol.). Teraz Rock. [dostęp 2014-02-03].
 8. Szymon Kubicki: Behemoth „The Satanist” recenzja (pol.). magazyngitarzysta.pl. [dostęp 2014-02-08].
 9. Sebastian Rerak: Behemoth - „The Satanist” recenzja (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2014-02-08].
 10. Raymond Westland: Behemoth „The Satanist” review (ang.). themidlandsrocks.com. [dostęp 2014-01-14].
 11. Dean Brown: Behemoth „The Satanist” review (ang.). PopMatters, 4 lutego, 2014. [dostęp 2014-02-04].
 12. Kevin Stewart-Panko: Behemoth „The Satanist” review (ang.). 26 stycznia, 2014. [dostęp 2014-02-03].
 13. Kim Kelly: Behemoth, The Satanist Review (ang.). 5 lutego, 2014. [dostęp 7 lutego, 2014].
 14. Tom Dare: Behemoth The Satanist Stream and Album Review Terrorizer (ang.). 4 lutego, 2014. [dostęp 7 lutego, 2014].
 15. Bartosz Donarski: Behemoth „The Satanist” recenzja (pol.). interia.pl. [dostęp 2014-02-08].
 16. Sarah Kitteringham: Behemoth „The Satanist” review (ang.). exclaim.ca, 31 stycznia, 2014. [dostęp 2014-02-03].
 17. Grayson Haver Currin: Behemoth „The Satanist” review (ang.). pitchfork.com, 26 lutego, 2014. [dostęp 2014-02-26].
 18. Szokujące wideo Behemoth (klip „Blow Your Trumpets Gabriel”) (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2013-12-04].
 19. a b Maciej Gruszka: BEHEMOTH ZAPOWIADA NOWY TELEDYSK ORAZ 12"EP Z UTWORAMI Z „THE SATANIST"! (pol.). behemoth.pl. [dostęp 2013-11-12].
 20. Blow Your Trumpets Gabriel - Single - Behemoth (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2013-12-04].
 21. BEHEMOTH: 'Blow Your Trumpets Gabriel' Video Released (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2014-02-03].
 22. BEHEMOTH: First 'The Satanist' Trailer (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2014-02-03].
 23. BEHEMOTH: Third 'The Satanist' Trailer (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2014-02-03].
 24. BEHEMOTH: Fourth 'The Satanist' Trailer (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2014-02-03].
 25. BEHEMOTH: 'Ora Pro Nobis Lucifer' Lyric Video Released (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2014-02-03].
 26. a b c d e f Robert Filipowski: Behemoth: nie ścigamy się z nikim (pol.). terazrock.pl. [dostęp 2014-02-08].
 27. ROSS ROBINSON 'Not Confirmed' As Producer Of Next BEHEMOTH Album (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2014-02-08].
 28. The Satanist - Behemoth (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2013-12-04].
 29. Behemoth - The Satanist (jap.). jvcmusic.co.jp. [dostęp 2013-12-30].
 30. OLiS - sprzedaż w okresie 10.02.2014 - 16.02.2014 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2014-02-24].
 31. a b Behemoth Belgian Albums Chart (niderl.). ultratop.be. [dostęp 2014-02-24].
 32. IFPI ČR Hitparáda - TOP50 Prodejní Týden - 201408 (cz.). ifpicr.cz. [dostęp 2014-03-03].
 33. Behemoth/Longplay-Chartverfolgung (niem.). musicline.de. [dostęp 2014-02-24].
 34. Behemoth French Albums Chart (ang.). lescharts.com. [dostęp 2014-02-24].
 35. Behemoth/Longplay-Chartverfolgung (niem.). hitparade.ch. [dostęp 2014-02-24].
 36. Behemoth UK Albums Chart (ang.). officialcharts.com. [dostęp 2014-02-24].
 37. Oricon: Behemoth (jap.). oricon.co.jp. [dostęp 2014-02-24].
 38. Behemoth Swedish Albums Chart (ang.). swedishcharts.com. [dostęp 2014-02-24].
 39. Behemoth Austrian Albums Chart (ang.). austriancharts.at. [dostęp 2014-02-24].
 40. Behemoth Dannish Albums Chart (ang.). danishcharts.com. [dostęp 2014-02-24].
 41. Behemoth Finnish Albums Chart (ang.). finnishcharts.com. [dostęp 2014-02-24].
 42. Behemoth Dutch Albums Chart (ang.). dutchcharts.nl. [dostęp 2014-02-24].
 43. a b c d e Behemoth Billboard Albums Chart (ang.). billboard.com. [dostęp 2014-02-24].
 44. a b c BEHEMOTH’s “The Satanist” debuts at #34 on the Billboard Top 200 (ang.). metalblade.com. [dostęp 2014-02-24].
 45. Behemoth – The Satanist (ang.). discogs.com. [dostęp 2014-02-09].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]