The State (album)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
The State
Wykonawca albumu studyjnego
Nickelback
Wydany

Kanada 1998 (Oryginalne wydanie)
Stany Zjednoczone 7 marca 2000
(Zobacz wydania albumu)

Nagrywany

1998 w Green House Studios Burnaby, Kolumbia Brytyjska

Gatunek

post grunge, hard rock, metal alternatywny[1]

Długość

38:58

Wydawnictwo

Roadrunner (Europa)
Kanada EMI (USA)

Producent

Chad Kroeger, Dale Penner

Oceny
Album po albumie
Curb
(1996)
The State
(1998)
Silver Side Up
(2001)
Single z albumu The State
 1. Leader of Men
  Wydany: 18 sierpnia 2000
 2. Old Enough
  Wydany: 17 października 2000 tylko (USA)
 3. Worthy to Say
  Wydany: Grudzień 2000 tylko (USA)
 4. Breathe
  Wydany: Luty 2001 tylko (USA)

The State – drugi studyjny album post grungeowej grupy Nickelback, wydany pierwotnie niezależnie i jedynie w Kanadzie w 1998 roku. Jest to pierwszy album studyjny nagrany przez grupę z perkusistą Ryanem Vikedalem, który zastąpił Brandona Kroegera tuż przed sesją nagraniową. W roku 2000 album ukazał się na rynku ponownie, już nakładem wytwórni Roadrunner Records oraz EMI. Album zdobył status platynowej oraz złotej płyty w USA i Kanadzie. Dotarł także do 130 pozycji listy Billboard 200.

Pisanie, nagrywanie[edytuj | edytuj kod]

Pisanie materiału na drugi studyjny album grupa rozpoczęła jeszcze podczas trasy „Curb Tour” w roku 1997. Wiele utworów zawartych na albumie „The State” było granych na żywo już podczas wspomnianej trasy z roku 1997, m.in. „Leader of Men”, „Old Enough”, „Worthy to Say” czy „Not Leavin' Yet”. Utwory te trafiły także na bootleg z tejże trasy „Acoustic live on Power 97", gdzie zostały wykonane w wersjach akustycznych. Reszta piosenek zawartych na płycie to nowy premierowy materiał. Sesja nagraniowa rozpoczęła się w dwa lata od wydania albumu „Curb”. W ciągu tych lat wokalista grupy Chad Kroeger pracował jako sprzedawca powierzchni reklamowej. Nabyte doświadczenie, wykorzystał potem w promocji zespołu, oraz nowego krążka. Na 10 dni przed rozpoczęciem sesji nagraniowej, zespół postanowił opuścić dotychczasowy perkusista grupy Brandon Kroeger. Zespół zaangażował na jego miejsce Mitcha Guidona, który jednak w zespole przebywał zaledwie kilka dni. W końcu do zespołu, za pomocą Ryana Peake’a został ściągnięty perkusista Ryan Vikedal z zespołu Curb Loud Band. W ciągu tygodnia nauczył się 12 utworów grupy i zespół przystąpił do prac nad materiałem. Tak to wydarzenie wspominał w jednym z wywiadów wokalista grupy, Chad Kroeger: „On naprawdę nas dopełnił i pomógł stworzyć zespół takim jakim jest dziś. Zamiast uczucia, że jest nas trzech i jakiś perkusista, zaczęliśmy czuć się jak Nickelback”. W takim składzie rozpoczęto pracę nad materiałem na drugi krążek. Grupa nagrywała w studiu Green House Studios w Burnaby, pod okiem producenta Dale Pennera. Zespół postanowił zatrudnić producenta, aby płyta była jak najlepiej dopracowana. W międzyczasie grupa rozstaje się ze swym pierwszym managerem Clyde’em Hillem, i nawiązuje współpracę z Bryanem Colemanem. Sesja nagraniowa nieznacznie się przedłużyła i zespół nie zdążył w wyznaczonym czasie nagrać całego materiału. Premiera opóźniła się nieznacznie. Ostatecznie na album trafiło 5 premierowych piosenek oraz 6 znanych już fanom z poprzedniej trasy.

Brzmienie[edytuj | edytuj kod]

W porównaniu z poprzednią płytą, album „The State” prezentuje nieco lżejszy materiał, widać jest także większy wpływ muzyki grunge. Mimo iż materiał jest lżejszy, nadal zachowuje melodyjność i ciężkość. Brzmienie jest porównywalne do takich wykonawców jak Soundgarden, Bush, Screaming Trees, 3 Doors Down, The Union Underground czy Ultraspank. Grupa zachowuje nadal ciężkie melodyjne riffy, przeplatane łagodniejszymi refrenami i solówkami gitarowymi. Grupa nagrywa także akustyczną wersję przeboju „Leader of Men”, która jest zamieszczona na płycie w formie bonusu.

Wydanie, promocja[edytuj | edytuj kod]

Album ostatecznie został ukończony i wydany w roku 1998. Podobnie jak i poprzedni krążek, został wydany niezależnie i także jedynie w Kanadzie. Zespół po wydaniu płyty ruszył w trasę koncertową, grając w Północnych Stanach i promując swoją muzykę. W 2000 za sprawą utworu „Leader of Men”, zespołem zaczęły interesować się większe wytwórnie fonograficzne. Po negocjacjach grupa podpisała dwa znaczące kontrakty. Jeden z EMI na promocję i dystrybucję płyt w Stanach, drugi z wytwórnią metalową Roadrunner na promocję i dystrybucję płyt w Europie. Po podpisaniu tych kontraktów, wytwórnia 7 marca 2000 roku wydała ponownie album „The State”, w zmienionej okładce, pilotowany przez singel z utworem „Leader of Men”, który jak się okazało zajął bardzo wysokie lokaty na amerykańskich listach przebojów, m.in. docierając do 8 pozycji listy Mainstream Rock Tracks. Zespół otrzymał także większy budżet od wytwórni, dzięki czemu mógł nakręcić teledyski do utworów „Leader of Men”, „Old Enough” oraz „Worthy to Say”. W ciągu blisko dwóch lat intensywnego koncertowania zespół zagrał łącznie 102 koncerty, supportując m.in. takie zespoły jak Creed, KISS, 3 Doors Down czy Fuel. Za dobrze przyjętą w środowisku muzycznym płytę oraz dużą liczbę koncertów, zespół został nagrodzony statuetką „Favourite Heavy Metal” w kategorii „Georgia Straight Readers’ Choice Music Awards”.

Sukces[edytuj | edytuj kod]

Płyta „The State” okazała się sporym sukcesem w dorobku mało znanego zespołu. W Stanach Zjednoczonych album sprzedał się w 1,000,000 kopii, co pozwoliło na przyznanie mu przez RIAA statusu platynowej płyty, natomiast w Kanadzie album pokrył się złotem za sprzedaż 50,000 kopii. Ogólna sprzedaż krążka na świecie wyniosła 1,100,000 kopii. 23 września 2000 album dotarł do 130 miejsca na liście Billboard 200, czyli o 52 pozycje wyżej niż album „Curb”. W październiku 2008, album zdobył w ojczystej Kanadzie status platynowej płyty, przyznanej grupie przez Recording Industry Association of America.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

Nr. Tytuł Tekst Muzyka Długość
1. Breathe Chad Kroeger Nickelback 3:58
2. „Cowboy Hat” Chad Kroeger Nickelback 3:56
3. Leader of Men Chad Kroeger Nickelback 3:31
4. Old Enough Chad Kroeger Nickelback 2:48
5. Worthy to Say Chad Kroeger Nickelback 4:06
6. „Diggin’ This” Chad Kroeger Nickelback 3:01
7. „Deep” Chad Kroeger Nickelback 2:48
8. „One Last Run” Chad Kroeger Nickelback 3:30
9. Not Leavin' Yet Chad Kroeger Nickelback 3:44
10. „Hold Out Your Hand” Chad Kroeger Nickelback 4:08
11. „Leader of Men” (Acoustic) Chad Kroeger Nickelback 3:23

Japan Bonus Track[edytuj | edytuj kod]

Nr. Tytuł Tekst Muzyka Długość
12. „Little Friend” Chad Kroeger Nickelback / B.Kroeger 3:48

Single[edytuj | edytuj kod]

Informacje
Leader of Men
Old Enough
"Breathe
Worthy to Say
 • Wydany: Grudzień 2000
 • Pozycje na listach:
  • Stany Zjednoczone #25 (The Fox’s Top 99 of 2001)

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

Nickelback

Produkcja

 • Nagrywany: 1998 w „Green House Studios” w Burnaby (Kolumbia Brytyjska)
 • Producent muzyczny: Chad Kroeger, Nickelback, Dale Penner
 • Miks albumu: Garth Richardson w „Green House Studios” w Burnaby (Kolumbia Brytyjska)
 • Mastering: Brett Zilahi w „Metalworks” w Misissauga
 • Inżynier dźwięku: Dave Ashton
 • Producent: Ken Grant
 • Zdjęcia: Neil Zlozower
 • Management: Bryan Coleman
 • Legal Representation: Jonathan Simkin
 • Okładka: Three Mountain Design, Inc.
 • Aranżacja: Chad Kroeger, Ryan Peake, Mike Kroeger, Ryan Vikedal
 • Teksty piosenek: Chad Kroeger
 • Wytwórnia: Początkowo krążek wydany w Kanadzie niezależnie, Roadrunner, EMI

Sprzęt[edytuj | edytuj kod]

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

Wydania albumu[edytuj | edytuj kod]

Płyta kompaktowa[edytuj | edytuj kod]

Kontynent Wydawca Data wydania Wersja
Kanada Wydanie niezależne 1998 CD
Stany Zjednoczone Styczeń 2000 CD
Stany Zjednoczone EMI 7 marca 2000 CD
Europa Roadrunner Maj 2000 CD
Japonia Roadrunner International/EMI 20 czerwca 2000 CD
Irlandia Roadrunner 1 kwietnia 2001 CD
Europa (Reedycja) EMI 28 sierpnia 2001 CD

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]