Przejdź do zawartości

Thomas Gray

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Thomas Gray
Ilustracja
Thomas Gray
Data i miejsce urodzenia

26 grudnia 1716
Londyn

Data i miejsce śmierci

30 lipca 1771
Cambridge

Dziedzina sztuki

poezja

Tablica pamiątkowa na ścianie domu, w którym urodził się Thomas Gray

Thomas Gray (ur. 26 grudnia 1716 w Londynie, zm. 30 lipca 1771 w Cambridge) – poeta angielski doby neoklasycyzmu, filolog angielski, profesor historii na Cambridge University.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Londynie. Edukację zdobył w Eton College, a następnie Peterhouse i Pembroke College w Cambridge. Zaproponowano mu także stanowisko poety nadwornego na dworze królewskim w Londynie, którego jednak nie przyjął. Był jednym z najmniej płodnych poetów angielskich; podczas jego życia opublikowano utwory zajmujące łącznie mniej niż 1000 wersów, jednak uznawany jest obok Williama Collinsa za najlepszego poetę XVIII w. Jego wiersze są filozoficzne, nastrojowe i melancholijne. Pod koniec życia odbył podróż do Szkocji, co spowodowało fascynację kulturą ludową, widoczną w ostatnich utworach poety. Gray interesował się też, na długo przed prerafaelitą Williamem Morrisem najdawniejszą kulturą narodów nordyckich i celtyckich[1].

Jest autorem jednego z najczęściej cytowanych utworów literatury angielskiejElegy Written in a Country Churchyard (Elegia napisana na wiejskim cmentarzu, 1750). Utwór ten tłumaczyli na język polski Jerzy Pietrkiewicz[2] i Stanisław Barańczak[3].

Uważany za jednego z prekursorów romantyzmu, zaliczany do grona tzw. „poetów cmentarnych”. Inny znany utwór jego autorstwa to Ode on the Death of Favourite Cat, Drowned in a Tub of Gold Fishes.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Porównaj: Przemysław Mroczkowski, Historia literatury angielskiej. Zarys, Wrocław 1981, s. 313.
  2. Jerzy Pietrkiewicz, Antologia liryki angielskiej 1300-1950, Warszawa 1997, s. 116-125.
  3. Od Chaucera od Larkina. 400 nieśmiertelnych wierszy, 125 poetów anglojęzycznych z 8 stuleci. Antologia w wyborze, przekładzie i opracowaniu Stanisława Barańczaka, Kraków 1993, s. 183-5.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]