Tina Karol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tina Karol
Ilustracja
Imię i nazwisko Tetiana Liberman
Pseudonim Tina Karol
Data i miejsce urodzenia 25 stycznia 1985
Orotukan, ZSRR
Pochodzenie ukraińskie
Instrumenty fortepian
Gatunki pop, soul
Zawód piosenkarka, aktorka, prezenterka telewizyjna
Aktywność od 2005
Odznaczenia
Medal „Za pracę i zwycięstwo” (Ukraina) Narodni artist.png Merited artist of Ukraine.png
Strona internetowa

Tina Karol (ukr. Тіна Кароль), właściwie Tetiana Hryhoriwna Liberman (ukr. Тетяна Григорівна Ліберман; ur. 25 stycznia 1985 w Orotukanie) – ukraińska piosenkarka, aktorka i prezenterka telewizyjna, była wokalistka orkiestry armii ukraińskiej. Zasłużona Artystka Ukrainy.

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Orotukanie w obwodzie Magadańskim. Jest córką Ukrainki i Żyda, Grigorija Libermana. W wieku sześciu lat przeprowadziła się do Iwano-Frankiwska na Ukrainie. Jak przyznaje w wywiadach, z powodu żydowskiego pochodzenia była często dyskryminowana w szkole[1].

Ukończyła naukę w szkole muzycznej oraz na Wydziale Wokalnym Instytutu Muzyki im. R.M. Gliera w Kijowie, gdzie uczyła się śpiewania popowego. Na czwartym roku studiów muzycznych otrzymała stypendium od Rady Najwyższej Ukrainy.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Jako nastolatka przez cztery lata występowała w Kijowskiej filii zespołu wokalno-tanecznego, będącego częścią Agencji Żydowskiej. W 2000 wyjechała z zespołem do Stanów Zjednoczonych. W czasie nauki w szkole została solistką Zespołu Pieśni i Tańca Ukraińskich Oddziałów Zbrojnych[1].

Tina Karol podczas występu w finale 51. Konkursu Piosenki Eurowizji w Atenach, maj 2006

W 2005 zajęła drugie miejsce na festiwalu „Nowa Fala” (ukr. „Нова Хвиля”) w Jurmale. Niedługo później przybrała pseudonim Tina Karol. W 2006 z piosenką „I Am Your Queen” wygrała ukraińskie eliminacje eurowizyjne, dzięki czemu została wybrana na reprezentantkę Ukrainy w 51. Konkursie Piosenki Eurowizji w Atenach. Po finale selekcji przearażnowała zwycięski utwór i pod nowym tytułem, „Show Me Your Love”, zaprezentowała go w maju w półfinale konkursu[2]. Dotarła do finału, w którym zajęła siódme miejsce ze 145 punktami na koncie, w tym m.in. z maksymalną notą 12 punktów z Portugalii[3]. W międzyczasie wydała debiutancki album studyjny, również zatytułowany Show Me Your Love[4]. 21 grudnia zaprezentowała drugi album studyjny pt. Noczieńka[5].

W latach 2006–2007 wraz z Jurijem Horbunowem prowadziła program 1+1 Tanci z zirkamy. W 2007 wydała trzeci album studyjny pt. Polus pritiażenija[6]. W 2009 otrzymała tytuł Zasłużonego Artysty Ukrainy. W 2010 wydała czwarty album studyjny pt. 9 żyzniej[7].

Tina Karol, 2012

W 2012 była trenerką w ukraińskiej wersji formatu The Voice Kids, a w 2013 pełniła podobną funkcję w trzecim sezonie programu Gołos. W 2014 wydała piąty album studyjny pt. Pomniu[8]. W 2015 ponownie objęła funkcję trenerki w programie Gołos. W grudniu odebrała nagrodę na gali M1 Music Awards za wygraną w kategorii „Najlepsza piosenkarka”. 16 stycznia 2016 wydała szósty album studyjny pt. Koliadky[9]. W tym samym miesiącu zagrała główną rolę w musicalu Rizdwiana istoria[10]. W grudniu otrzymała Złoty Gramofon za utwór „Sdatsia, ty wsiegda uspiejesz” na gali wręczenia M1 Music Awards.

17 sierpnia 2017 wydała nową płytę studyjną pt. Intonaciji. 27 sierpnia pojawiła się gościnnie w roli współprowadzącej pierwszy odcinek piątej edycji programu 1+1 Tanci z zirkamy, zaśpiewała również w programie dwa utwory: „Dikaja woda” i „Sdatsia, ty wsiegda uspiejesz”. W grudniu odebrała dwie statuetki na gali M1 Music Awards za wygraną w kategoriach: „Najlepsza piosenkarka” i „Teledysk roku” (za klip do „Pereczekaty”)[11].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]