Tina Karol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tina Karol
Ilustracja
Tina Karol (2012)
Imię i nazwisko Tetiana Liberman
Pseudonim Tina Karol
Data i miejsce urodzenia 25 stycznia 1985
Orotukan, ZSRR
Pochodzenie ukraińskie
Instrumenty fortepian
Gatunki pop, soul
Zawód piosenkarka
Aktywność od 2005 roku
Strona internetowa

Tina Karol (ukr. Тіна Кароль), właściwie Tetiana Hryhoriwna Liberman (ukr. Тетяна Григорівна Ліберман; ur. 25 stycznia 1985 roku w Orotukanie) – ukraińska piosenkarka, wokalistka w orkiestrze armii ukraińskiej.

Życiorys[edytuj]

Wczesne lata[edytuj]

Tetiana Liberman urodzła się w Orotukanie w obwodzie magadańskim jako córka Ukrainki i Żyda, Grigorija Libermana. W wieku sześciu lat razem z rodziną przeprowadziła się do Iwano-Frankiwska. W 2006 roku Karol wyznała, że była często dyskryminowana w szkole z powodu swojego żydowskiego nazwiska[1].

Jako nastolatka przez cztery lata występowała w kijowskiej filii zespołu wokalno-tanecznego, będącego częscią Agencji Żydowskiej. W 2000 roku wyjechała z zespołem do Stanów Zjednoczonych, gdzie dzięki występom zarabiała dla Agencji Żydowskiej. W tym czasie ukończyła szkołę muzyczną oraz naukę w Gliere Music College in Kiev, gdzie uczyła się śpiewania popowego na Wydziale Wokalnym. Na czwartym roku otrzymała stypendium od Rady Najwyższej Ukrainy. Niedługo później została solistką Zespołu Pieśni i Tańca Ukraińskich Oddziałów Zbrojnych[1].

Kariera[edytuj]

W 2005 roku zajęła drugie miejsce na festiwalu „Nowa Fala” w Jurmali. Niedługo później przybrała pseudonim Tina Karol. W 2006 roku wygrała ukraińskie eliminacje eurowizyjne z utworem „I Am Your Queen”, dzięki czemu została wybrana na reprezentantkę Ukrainy w 51. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Atenach. Po finale selekcji zaprezentowała nową wersję utworu pod zmienionym tytułem „Show Me Your Love”. W maju pomyślnie przeszła przez półfinał konkursu[2] i w finale zajęła ostatecznie siódme miejsce ze 145 punktami na koncie, w tym m.in. z maksymalną notą 12 punktów z Portugalii[3]. W maju tego samego roku premierę miała jej debiutancka płyta studyjna zatytułowana Show Me Your Love[4]. 21 grudnia premierę miał jej drugi album długogrający pt. Noczieńka[5].

W 2007 roku Karol wydała swoją trzecią płytę studyjną zatytułowaną Polus pritiażenija[6]. W 2009 roku otrzymała tytuł Zasłużonego Artysty Ukrainy. W 2010 roku premierę miał jej czwarty album długogrający zatytułowany 9 żyzniej[7].

W 2012 roku była trenerką w dziecięcej edycji ukraińskiego programu The Voice. Eok później została trenerką w zwykłej edycji tego programu. W 2014 roku premierę miała jej piąta płyta studyjna zatytułowana Pomniu[8]. 16 stycznia 2016 roku ukazał się jej szósty album długogrający zatytułowany Koliadky[9]. W tym samym miesiącu zagrała główną rolę w musicalu Rożdestwienskaja istoryja[10].

Dyskografia[edytuj]

Albumy studyjne[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]