Tina Karol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tina Karol
Ilustracja
Tina Karol (2017)
Imię i nazwisko Tetiana Liberman
Pseudonim Tina Karol
Data i miejsce urodzenia 25 stycznia 1985
Orotukan, ZSRR
Pochodzenie ukraińskie
Instrumenty fortepian
Gatunki pop, soul
Zawód piosenkarka, aktorka, prezenterka telewizyjna
Aktywność od 2005
Strona internetowa

Tina Karol (ukr. Тіна Кароль), właściwie Tetiana Hryhoriwna Liberman (ukr. Тетяна Григорівна Ліберман; ur. 25 stycznia 1985 w Orotukanie) – ukraińska piosenkarka, aktorka i prezenterka telewizyjna, była wokalistka orkiestry armii ukraińskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Urodzła się w Orotukanie w obwodzie Magadańskim, jest córką Ukrainki i Żyda, Grigorija Libermana. W wieku sześciu lat przeprowadziła się do Iwano-Frankiwska w Ukrainie. W 2006 roku wyznała, że z powodu żydowskiego pochodzenia była często dyskryminowana w szkole[1].

Ukończyła naukę w szkole muzycznej oraz na Wydziale Wokalnym Instytutu Muzyki im. R.M. Gliera w Kijowie, gdzie uczyła się śpiewania popowego. Na czwartym roku studiów muzycznych otrzymała stypendium od Rady Najwyższej Ukrainy.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Tina Karol podczas występu w finale 51. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2006

Jako nastolatka przez cztery lata występowała w Kijowskiej filii zespołu wokalno-tanecznego, będącego częścią Agencji Żydowskiej. W 2000 roku wyjechała z zespołem do Stanów Zjednoczonych. W czasie nauki w szkole została solistką Zespołu Pieśni i Tańca Ukraińskich Oddziałów Zbrojnych[1].

W 2005 roku zajęła drugie miejsce na festiwalu „Nowa Fala” (ukr. „Нова Хвиля”) w Jurmale. Niedługo później przybrała pseudonim Tina Karol. W 2006 roku wygrała ukraińskie eliminacje eurowizyjne z utworem „I Am Your Queen”, dzięki czemu została wybrana na reprezentantkę Ukrainy w 51. Konkursie Piosenki Eurowizji, organizowanym w Atenach. Po finale selekcji zaprezentowała nową wersję utworu pod zmienionym tytułem „Show Me Your Love”. W maju pomyślnie przeszła przez półfinał konkursu[2] i w finale zajęła siódme miejsce ze 145 punktami na koncie, w tym m.in. z maksymalną notą 12 punktów z Portugalii[3]. W międzyczasie wydała debiutancki album studyjny, zatytułowany Show Me Your Love[4]. 21 grudnia zaprezentowała drugi album długogrający, zatytułowany Noczieńka[5].

Tina Karol, 2012

W latach 2006–2007, wraz z Jurijem Horbunowem, prowadziła program 1+1 Tanci z zirkamy, będący ukraińską wersją formatu Dancing with the Stars. W 2007 roku wydała trzeci album studyjny, zatytułowany Polus pritiażenija[6]. W 2009 roku otrzymała tytuł Zasłużonego Artysty Ukrainy. W 2010 roku wydała czwarty album studyjny, zatytułowany 9 żyzniej[7].

W 2012 roku była trenerką w ukraińskiej wersji formatu The Voice Kids. W 2013 roku była trenerką w trzecim sezonie programu Gołos, będącym lokalną wersją formatu The Voice. W 2014 roku wydała piąty album studyjny, zatytułowany Pomniu[8].

W 2015 roku ponownie objęła funkcję trenerki w programie Gołos. W grudniu odebrała nagrodę na gali M1 Music Awards za wygraną w kategorii „Najlepsza piosenkarka”. 16 stycznia 2016 roku wydała szósty album studyjny, zatytułowany Koliadky[9]. W tym samym miesiącu zagrała główną rolę w musicalu Rizdwiana istoria[10]. W grudniu otrzymała Złoty Gramofon za utwór „Sdatsia, ty wsiegda uspiejesz” na gali wręczenia M1 Music Awards.

17 sierpnia 2017 roku wydała nową płytę studyjną, zatytułowaną Intonaciji. 27 sierpnia gościnnie pojawiła się w roli współprowadzącej pierwszego odcinka piątego sezonu programu 1+1 Tanci z zirkamy, pod koniec odcinka zaśpiewała też dwa utwory: „Dikaja woda” i „Sdatsia, ty wsiegda uspiejesz”. W grudniu odebrała dwie statuetki na gali M1 Music Awards za wygraną w kategoriach: „Najlepsza piosenkarka” i „Teledysk roku” (za klip do „Pereczekaty”)[11].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]