Tina Karol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tina Karol
Ilustracja
Tina Karol (2017)
Imię i nazwisko Tetiana Liberman
Pseudonim Tina Karol
Data i miejsce urodzenia 25 stycznia 1985
Orotukan, ZSRR
Pochodzenie ukraińskie
Instrumenty fortepian
Gatunki pop, soul
Zawód piosenkarka
Aktywność od 2005 roku
Strona internetowa

Tina Karol (ukr. Тіна Кароль), właściwie Tetiana Hryhoriwna Liberman (ukr. Тетяна Григорівна Ліберман; ur. 25 stycznia 1985 roku w Orotukanie) – ukraińska piosenkarka, była wokalistka w orkiestrze armii ukraińskiej.

Życiorys[edytuj]

Wczesne lata[edytuj]

Tetiana Liberman urodzła się w Orotukanie w obwodzie Magadańskim jako córka Ukrainki i Żyda Grigorija Libermana. W wieku sześciu lat razem z rodziną przeprowadziła się do miasta Iwano-Frankiwska, które znajduje się na Ukrainie. W 2006 roku Karol wyznała, że była często dyskryminowana w szkole z powodu swojego żydowskiego pochodzenia [1].

Jako nastolatka przez cztery lata występowała w Kijowskiej filii zespołu wokalno-tanecznego, będącego częscią Agencji Żydowskiej. W 2000 roku wyjechała z zespołem do Stanów Zjednoczonych, gdzie dzięki występom zarabiała dla Agencji Żydowskiej. W tym czasie ukończyła szkołę muzyczną oraz naukę w Instytucie Muzyki im. R.M. Glijera w Kijowie, gdzie uczyła się śpiewania popowego na Wydziale Wokalnym. Na czwartym roku otrzymała stypendium od Rady Najwyższej Ukrainy. Niedługo później została solistką Zespołu Pieśni i Tańca Ukraińskich Oddziałów Zbrojnych[1].

Kariera[edytuj]

W 2005 roku zajęła drugie miejsce na festiwalu „Nowa Fala” (ukr. "Нова Хвиля") w Jurmali. Niedługo później przybrała pseudonim Tina Karol. W 2006 roku wygrała ukraińskie eliminacje eurowizyjne z utworem „I Am Your Queen”, dzięki czemu została wybrana na reprezentantkę Ukrainy w 51. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Atenach. Po finale selekcji zaprezentowała nową wersję utworu pod zmienionym tytułem „Show Me Your Love”. W maju pomyślnie przeszła przez półfinał konkursu[2] i w finale zajęła ostatecznie siódme miejsce ze 145 punktami na koncie, w tym m.in. z maksymalną notą 12 punktów z Portugalii[3]. W maju tego samego roku premierę miała jej debiutancka płyta studyjna zatytułowana Show Me Your Love[4]. 21 grudnia premierę miał jej drugi album długogrający pt. Noczieńka[5].

Tina Karol, 2012

W 2007 roku Karol wydała swoją trzecią płytę studyjną zatytułowaną Polus pritiażenija[6]. W 2009 roku otrzymała tytuł Zasłużonego Artysty Ukrainy. W 2010 roku premierę miał jej czwarty album długogrający zatytułowany 9 żyzniej[7].

W 2012 roku była trenerką w ukraińskiej wersji formatu The Voice Kids. Rok później została trenerką w trzecim sezonie programu Gołos, będącym lokalną wersją formatu The Voice. W 2014 roku premierę miała jej piąta płyta studyjna zatytułowana Pomniu[8].

Od 2015 roku ponownie pełni funkcję trenerki w programie Gołos. 16 stycznia 2016 roku ukazał się jej szósty album długogrający zatytułowany Koliadky[9]. W tym samym miesiącu zagrała główną rolę w musicalu Rizdwiana istoria[10].

Dyskografia[edytuj]

Albumy studyjne[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]