Tina Karol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tina Karol
Ilustracja
Tina Karol (2017)
Imię i nazwisko Tetiana Liberman
Pseudonim Tina Karol
Data i miejsce urodzenia 25 stycznia 1985
Orotukan, ZSRR
Pochodzenie ukraińskie
Instrumenty fortepian
Gatunki pop, soul
Zawód piosenkarka, prezenterka telewizyjna
Aktywność od 2005
Strona internetowa

Tina Karol (ukr. Тіна Кароль), właściwie Tetiana Hryhoriwna Liberman (ukr. Тетяна Григорівна Ліберман; ur. 25 stycznia 1985 w Orotukanie) – ukraińska piosenkarka i prezenterka telewizyjna, była wokalistka orkiestry armii ukraińskiej.

Życiorys[edytuj]

Wczesne lata[edytuj]

Tetiana Liberman urodzła się w Orotukanie w obwodzie Magadańskim jako córka Ukrainki i Żyda Grigorija Libermana. W wieku sześciu lat razem z rodziną przeprowadziła się do miasta Iwano-Frankiwska, które znajduje się na Ukrainie. W 2006 roku Karol wyznała, że była często dyskryminowana w szkole z powodu swojego żydowskiego pochodzenia [1].

Ukończyła naukę w szkole muzycznej oraz na Wydziale Wokalnym Instytutu Muzyki im. R.M. Gliera w Kijowie, gdzie uczyła się śpiewania popowego. Na czwartym roku otrzymała stypendium od Rady Najwyższej Ukrainy.

Kariera[edytuj]

Tina Karol podczas występu w finale 51. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2006

Jako nastolatka przez cztery lata występowała w Kijowskiej filii zespołu wokalno-tanecznego, będącego częścią Agencji Żydowskiej. W 2000 roku wyjechała z zespołem do Stanów Zjednoczonych, gdzie dzięki występom zarabiała dla Agencji Żydowskiej. Jeszcze w czasie nauki została solistką Zespołu Pieśni i Tańca Ukraińskich Oddziałów Zbrojnych[1].

W 2005 roku zajęła drugie miejsce na festiwalu „Nowa Fala” (ukr. „Нова Хвиля”) w Jurmale. Niedługo później przybrała pseudonim Tina Karol.

W 2006 roku wygrała ukraińskie eliminacje eurowizyjne z utworem „I Am Your Queen”, dzięki czemu została wybrana na reprezentantkę Ukrainy w 51. Konkursie Piosenki Eurowizji, organizowanym w Atenach. Po finale selekcji zaprezentowała nową wersję utworu pod zmienionym tytułem „Show Me Your Love”. W maju pomyślnie przeszła przez półfinał konkursu[2] i w finale zajęła ostatecznie siódme miejsce ze 145 punktami na koncie, w tym m.in. z maksymalną notą 12 punktów z Portugalii[3]. W maju tego samego roku premierę miała jej debiutancka płyta studyjna zatytułowana Show Me Your Love[4]. 21 grudnia tego samego roku wydała swój drugi album długogrający zatytułowany Noczieńka[5].

Tina Karol, 2012

W latach 2006–2007 wraz z Jurijem Horbunowem prowadziła program 1+1 Tanci iz zirkamy, będący ukraińską wersją formatu Dancing with the Stars. W 2007 roku ukazała się jej trzecia płyta studyjna zatytułowana Polus pritiażenija[6]. W 2009 roku piosenkarka otrzymała tytuł Zasłużonego Artysty Ukrainy. W 2010 roku wydała czwarty album studyjny zatytułowany 9 żyzniej[7].

W 2012 roku była trenerką w ukraińskiej wersji formatu The Voice Kids. Rok później została trenerką w trzecim sezonie programu Gołos, będącym lokalną wersją formatu The Voice. W 2014 roku premierę miała jej piąta płyta studyjna zatytułowana Pomniu[8].

Od 2015 roku ponownie pełni funkcję trenerki w programie Gołos. 16 stycznia 2016 roku ukazał się jej szósty album długogrający zatytułowany Koliadky[9]. W tym samym miesiącu zagrała główną rolę w musicalu Rizdwiana istoria[10]. 17 sierpnia 2017 roku wydała nową płytę studyjną zatytułowaną Intonaciji. 27 sierpnia gościnnie pojawiła się w roli współprowadzącej piąty sezon programu Tanci iz zirkamy.

Dyskografia[edytuj]

Albumy studyjne[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]