Tolar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy waluty. Zobacz też: miasto w Stanach Zjednoczonych: Tolar.
Tolar
Kod ISO 4217 SIT
Państwo  Słowenia (nieużywana)
Podział 1 tolar = 100 stotinów

Tolar (kod ISO 4217: SIT) był od października 1991 r. do 31 grudnia 2006 r. oficjalną walutą Słowenii. Dzielił się na 100 stotinów, przy czym wobec faktu, że jednostka podwielokrotna miała bardzo niską siłę nabywczą (przelicznik wynosił w przybliżeniu 1 SIT = 0,00417 EUR[1]), stotiny nie były w praktycznym użyciu.

Tolar został zastąpiony przez euro 1 stycznia 2007 roku po kursie 239,640 SIT/€.

Nazwa tolar (podobnie jak dolar) pochodzi od dawnej srebrnej monety talar.

Fotografia Opis
Banknot o nominale 10 tolarów na awersie przedstawia portret słoweńskiego duchownego protestanckiego Primoža Trubara, uważanego za twórcę piśmiennictwa słoweńskiego, autora pierwszej drukowanej książki w języku słoweńskim. Na rewersie przedstawiony jest kościół Urszulanek w Lublanie oraz strona z Nowego Testamentu.
Banknot o nominale 20 tolarów na awersie przedstawia wizerunek Janeza Vajkarda Valvasora. Na rewersie banknotu przedstawione są fragmenty mapy Słowenii oraz łaciński napis »Dulcis ex labore fructus«.
Banknot o nominale 50 tolarów przedstawia portret Jurija Vegi, słoweńskiego matematyka, fizyka i oficera artylerii. Na rewersie znajduje się rysunek Układu Słonecznego oraz Słoweńskiej Akademii Nauki i Sztuki.
Banknot o nominale 100 tolarów na awersie przedstawia portret słoweńskiego malarza impresjonisty Riharda Jakopiča. Na rewersie znajdują się szczegóły obrazu "Słońce" oraz rysunek Pawilonu Jakopiča w Lublanie.
Banknot o nominale 200 tolarów na awersie przedstawia portret kompozytora Jakobusa Gallusa. Na rewersie znajduje się rysunek Flharmonii Słoweńskiej oraz zapis nutowy.
Banknot o nominale 500 tolarów na awersie przedstawia portret architekta Jože Plečnika. Na rewersie znajduje się szkic wschodniej fasady Biblioteki Narodowej i Uniwersyteckiej w Lublanie.
Banknot o nominale 1000 tolarów na awersie przedstawia portret poety Franca Prešerena. Na rewersie znajduje się tekst hymnu słoweńskiego "Zdravljica".
Banknot o nominale 5000 tolarów na awersie przedstawia portret malarki Ivany Kobilcy. Na rewersie znajduje się szkic galerii Narodowej w Lublanie oraz Fontanny Robba.
Banknot o nominale 10000 tolarów na awersie przedstawia portret poety Ivana Cankara. Na rewersie znajduje się rysunek chryzantemy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W ramach mechanizmu ERM II, począwszy od 28 czerwca 2004 r.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]