Tomasz Schreiber

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tomasz Schreiber
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

25 czerwca 1975
Toruń

Data śmierci

1 grudnia 2010

Doktor habilitowany nauk matematycznych
Specjalność: geometria stochastyczna, mechanika statystyczna, teoria prawdopodobieństwa
Alma Mater

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Doktorat

24 września 2001 – geometria, teoria prawdopodobieństwa
Uniwersytet Mikołaja Kopernika

Habilitacja

28 lutego 2007 – teoria prawdopodobieństwa
Uniwersytet Mikołaja Kopernika

Profesor nadzwyczajny
Jednostka

Wydział Matematyki i Informatyki UMK

Zakład

Teorii Prawdopodobieństwa i Statystyki Matematycznej

Okres zatrudn.

1999–2010

Tomasz Franciszek Schreiber (ur. 25 czerwca 1975 w Toruniu, zm. 1 grudnia 2010) – polski matematyk, specjalizujący się w geometrii stochastycznej, mechanice statystycznej i teorii prawdopodobieństwa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Stypendysta i tutor Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Absolwent IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Toruniu. Jako uczeń tej szkoły zdobył złoty medal na międzynarodowej olimpiadzie matematycznej w Hongkongu w 1994.

W czasie studiów przebywał na stypendiach na uniwersytetach w Oxfordzie, Rennes i Paderborn. Był trzykrotnym stypendystą Ministra Edukacji Narodowej, a w 1998 został uznany za najlepszego studenta UMK. W 1999 ukończył studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika i podjął pracę na stanowisku asystenta na Wydziale Matematyki i Informatyki tej uczelni. Stopień doktora nauk matematycznych uzyskał na UMK w 2001. Tematem rozprawy doktorskiej były Losowe zbiory domknięte: twierdzenia graniczne, wielkie odchylenia i zastosowania statystyczne, a promotorem Aleksander Nagaev. W 2005 otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Kuratowskiego przyznawaną młodym matematykom. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2007, na podstawie rozprawy Prawa wielkich odchyleń i twierdzenia graniczne w geometrii stochastycznej i dla geometrycznych modeli mechaniki statystycznej. W 2009, mając 34 lata, otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego UMK, był wówczas najmłodszym profesorem matematyki na tej uczelni. Wypromował jednego doktora – Filipa Piękniewskiego.

Syn prof. Romana Schreibera oraz dr Marii Berndt-Schreiber, brat dr. Pawła SchreiberaInformacje powiązane z artykułem „Paweł Schreiber” w Wikidanych oraz dr Ewy Schreiber.

Zmarł w wyniku choroby nowotworowej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]