Udajj Saddam Husajn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Udaj Husajn)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Udajj Saddam Husajn
عدي صدام حسين
Uday Saddam Hussein.png
Data i miejsce urodzenia 18 czerwca 1964
Tikrit
Data i miejsce śmierci 22 lipca 2003
Mosul

Udajj Saddam Husajn at-Tikriti (ur. 18 czerwca 1964 w Tikricie, zm. 22 lipca 2003 w Mosulu) – najstarszy syn prezydenta Iraku, Saddama Husajna i jego pierwszej żony – Sadżidy Chajr Allah.

W czasie rządów swojego ojca był przewodniczącym Komitetu Olimpijskiego oraz dowodził fedainami. Podejrzewany był o zlecanie torturowania sportowców, którzy nie osiągali odpowiednich wyników sportowych[1].

Saddam od najmłodszych lat widział w Udajju swego następcę. Zmiana nastąpiła w 1996 roku, gdy w wyniku nieudanego zamachu terrorystycznego, w czasie którego został siedmiokrotnie postrzelony, najstarszy syn dyktatora stał się inwalidą - problemy z poruszaniem się[potrzebny przypis]. Inwalidztwo spowodowało, że ojciec wyznaczył na swego następcę młodszego o 4 lata Kusajja. Stopniowo zaczął odsuwać Udajja od władzy i wpływu na obszary dotychczas mu podległe – policję, wywiad i wojsko. W roku 2002 pozbawił go nawet przywództwa paramilitarnej organizacji młodzieżowej Feddainów. Odsunięcie od władzy nie było jednakże absolutne. Do końca podlegały mu pozostałe organizacje młodzieżowe i sportowe w Iraku oraz pozostające pod kontrolą klanu prezydenta medialne Iraku.

Po upadku Bagdadu w 2003 roku ukrywał się razem z bratem Kusajjem. Zginął, wraz ze swoim bratem, w zasadzce zorganizowanej przez USA, 22 lipca 2003. Według informacji udzielonych przez amerykańskiego oficera (anonimowego-źródło wątpliwej wiarygodności), kryjówkę braci udało się namierzyć dzięki informacjom, za które informator (nazwisko nie zostało ujawnione) rzekomo otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości rzekomo 30 milionów (kwota zmieniana zależnie od inwencji redaktorów komercyjnych źródeł z krajów zaangażowanych w konflikt - głównie USA) dolarów[2].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]