Wim Duisenberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wim Duisenberg
Wim Duisenberg.jpg
Data i miejsce urodzenia 9 lipca 1935
Heerenveen
Data i miejsce śmierci 31 lipca 2005
Faucon
Prezes Europejskiego Banku Centralnego
Okres od 1 czerwca 1998
do 31 października 2003
Poprzednik pierwszy prezes Europejskiego Banku Centralnego
Następca Jean-Claude Trichet
Wim Duisenberg signature.svg
Odznaczenia
Komandor Orderu Lwa Niderlandzkiego (Holandia) Kawaler Orderu Lwa Niderlandzkiego (Holandia) Komandor Orderu Oranje-Nassau (Holandia) Krzyż Kawalerski I Klasy Odznaki Honorowej za Zasługi Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Krzyż Wielki Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania) Krzyż Wielki Orderu Infanta Henryka (Portugalia) Krzyż Wielki Orderu Zasługi RFN

Willem Frederik Duisenberg powszechnie znany jako Wim Duisenberg posłuchaj i (ur. 9 lipca 1935 w Heerenveen, zm. 31 lipca 2005 w Faucon) – holenderski ekonomista i polityk, pierwszy prezes Europejskiego Banku Centralnego w latach 1998–2003, nadzorował wprowadzenie waluty euro w 2002.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył ekonomię na Uniwersytecie w Groningen. Przez lata pracował w Międzynarodowym Funduszu Walutowym w Waszyngtonie, zanim otrzymał stanowisko prezesa Nederlandsche Bank w Amsterdamie, holenderskiego banku centralnego. Wykładał makroekonomię na Uniwersytecie Amsterdamskim.

W latach 1973–1977 sprawował funkcję ministra finansów w rządzie Joop den Uyla. Przez krótki czas był wiceprezesem Rabobanku, a w latach 1982–1997 prezesem Nederlandsche Bank. Jego sukcesy w prowadzeniu polityki monetarnej spowodowały, że stał się znany w innych państwach europejskich. Pozwoliło mu to 1 czerwca 1998 objąć stanowisko prezesa nowego Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie nad Menem. Funkcję tę sprawował do 31 października 2003.

Został odznaczony, między innymi, Orderem Lwa Niderlandzkiego oraz Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.