Uniwersytet Kioto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uniwersytet Kioto
京都大学
Kyoto University
Ilustracja
Wieża zegarowa
Data założenia 1897 jako Cesarski Uniwersytet Kioto
(1869 – Szkoła Chemiczna)
Typ państwowa
Państwo  Japonia
Adres Yoshitahon-machi 36-1, Sakyō, Kioto
Liczba pracowników
• naukowych
5397[1]
2864
Liczba studentów 22 707
Położenie na mapie Japonii
Mapa lokalizacyjna Japonii
Uniwersytet Kioto
Uniwersytet Kioto
Ziemia35°01′34″N 135°46′51″E/35,026111 135,780833
Strona internetowa

Uniwersytet Kioto (jap. 京都大学 Kyōto daigaku lub w skrócie 京大 Kyōdai) – jeden z najważniejszych japońskich uniwersytetów państwowych, znajdujący się w Kioto. Jest to drugi najstarszy uniwersytet w Japonii[2] oraz jeden z dawnych uniwersytetów cesarskich. Na uniwersytecie uczy się około 22 tysięcy studentów na studiach licencjackich i magisterskich.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Poprzednikiem Uniwersytetu Kioto była Szkoła Chemiczna (jap. 舎密局 Seimikyoku) założona w Osace w 1869, w której wykładano również fizykę (jap. 舎密 jest transkrypcją niderlandzkiego słowa chemie). Następnie w 1886 w miejsce Szkoły Chemicznej powstała Trzecia Szkoła Wyższa (jap. 第三髙等學校 Daisan-kōtō-gakkō), która w tym samym roku przeniosła się do obecnego kampusu uniwersyteckiego.

Cesarski Uniwersytet Kioto (jap. 京都帝國大學 Kyōto-teikoku-daigaku), jako część systemu uniwersytetów cesarskich, powołany został 18 czerwca 1897[2] i umieszczony w budynkach Trzeciej Szkoły Wyższej. Szkoła wyższa przeniosła się na teren po drugiej stronie ulicy, gdzie południowy kampus Yoshida pozostaje do dziś. W roku założenia uniwersytetu powołano wydział nauk ścisłych i technicznych. Wydziały prawa i medycyny zostały założone w 1899, zaś wydział literatury w 1906, co rozszerzyło zakres działalności uczelni poza nauki ścisłe i przyrodnicze.

Po II wojnie światowej obecny Uniwersytet Kioto powstał z połączenia uniwersytetu cesarskiego i Trzeciej Szkoły Wyższej, która przejęła wykładanie nauk wyzwolonych jako Wydział Nauk Wyzwolonych (jap. 教養部 Kyōyōbu). Wydział został rozwiązany w związku z powołaniem Wydziału Zintegrowanych Studiów Humanistycznych (jap. 総合人間学部 Sōgō-ningen-gakubu) w 1992.

Uniwersytet Kioto od 2004 jest narodową korporacją uniwersytecką, zgodnie z prawem obowiązującym wszystkie uniwersytety narodowe. Pomimo tej zmiany, która zwiększyła niezależność finansową i autonomię, Uniwersytet Kioto jest nadal częściowo kontrolowany przez japońskie Ministerstwo Edukacji (jap. 文部科学省 Monbu-kagaku-shō; pełna nazwa: Ministerstwo Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Techniki).

Teraźniejszość[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet Kioto promuje się jako instytucja akademicka rozwijająca ducha wolności[3]. Wśród wykładowców i absolwentów uniwersytetu znalazło się sześciu laureatów Nagrody Nobla, dwóch zdobywców Medalu Fieldsa oraz wielu japońskich polityków, filozofów, ekonomistów i naukowców. Uczelnia jest również znana jako miejsce narodzin szkoły filozoficznej Kioto.

Ważniejsze instytuty badawcze i placówki[edytuj | edytuj kod]

  • Instytut Fizyki Teoretycznej Yukawa (Yukawa Institute for Theoretical Physics)
  • Instytut Badawczy Nauk Matematycznych (Research Institute for Mathematical Sciences)
  • Instytut Badawczy Naczelnych (Primate Research Institute)
  • Konserwatorium Kosobe (Kosobe Conservatory)

Rankingi[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet Kioto jest uznawany za jeden z dwóch najważniejszych uniwersytetów w Japonii i rywalizuje z Uniwersytetem Tokijskim. W 2010 roku zajął 24 miejsce na świecie w Akademickim Rankingu Uniwersytetów Świata i 11 w Światowym Rankingu Uniwersytetów[4][5]. W indeksie konkurencyjności zasobów ludzkich, przygotowanym przez Human Resources & Labor Review i opublikowanym w Chasecareer Network, był w roku 2010 na 24 miejscu na świecie i 2 w Azji[6].

W Światowym Rankingu Uniwersytetów THES-QS[7] z roku 2010 Uniwersytet Kioto znalazł się na 25. miejscu na świecie, zaraz po Uniwersytecie Tokijskim (podobnie jak w roku 2009). Według tego rankingu uniwersytet był trzecią najwyżej notowaną uczelnią z Azji – najwyżej znalazł się uniwersytet w Hongkongu.

Kampusy[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet posiada trzy kampusy: w Yoshida i Katsura w Kioto oraz w Gokashō w Uji. Głównym kampusem jest Yoshida, z częścią laboratoriów ulokowanych w Uji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]