Usłyszcie mój krzyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
„Usłyszcie mój krzyk”
Gatunek

film dokumentalny

Rok produkcji

1991

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

46 min

Reżyseria

Maciej Drygas

Scenariusz

Maciej Drygas

Muzyka

Anna Iżykowska-Mironowicz

Zdjęcia

Stanisław Śliskowski

Montaż

Dorota Wardęszkiewicz

Produkcja

Studio Filmowe Logos, Zespół Filmowy Zodiak

Usłyszcie mój krzykpolski film dokumentalny z 1991 w reżyserii Macieja Drygasa, poświęcony okolicznościom samospalenia Ryszarda Siwca. Film był wielokrotnie nagradzany; otrzymał między innymi Srebrnego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Europejską Nagrodę Filmową w kategorii filmu dokumentalnego oraz nagrodę im. Andrzeja Munka za debiut dokumentalny.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada o Ryszardzie Siwcu, 59-letnim urzędniku z Przemyśla. 8 września 1968 podczas uroczystości dożynkowych na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie, na oczach wielotysięcznego tłumu Siwiec dokonał aktu samospalenia, oblewając się rozpuszczalnikiem i podpalając na znak protestu przeciwko komunistycznemu totalitaryzmowi i wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. Ciężko poparzonego przewieziono do Szpitala Praskiego, gdzie zmarł. Protest Siwca został jednak praktycznie zignorowany przez publiczność, a następnie w wyniku działań cenzury „przez lata nieujawniony i skryty za zasłoną milczenia”[1].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Reżyser filmu, Maciej Drygas, wyrażał zainteresowanie sprawą Siwca już od lata 1989, gdy przeczytał w „Gazecie Wyborczej” wywiad z Adamem Macedońskim, założycielem Wspólnoty im. Ryszarda Siwca i Jana Palacha w Krakowie[2]. Drygas wcześniej przygotowywał scenariusz dla filmu fabularnego Raimondasa Banionisa Dzieci z hotelu Ameryka o samospaleniu Litwina Romasa Kalanty[2]. W Przemyślu Drygas poznał żonę Siwca, Marię oraz jej córkę Elżbietę. Dzięki nim reżyser zyskał dostęp do nagrania, jakie Siwiec zarejestrował dwa dni przed wyjazdem na dożynki[3]. Drygasa poruszyła metodyka, z jaką Siwiec przygotowywał się do samospalenia[4], ale również – po przejrzeniu dostępnych reżyserowi materiałów Służby Bezpieczeństwa – całkowita obojętność, z jaką spotkał się protest Siwca w chwili jego śmierci[5].

Ostatecznie Drygas dotarł do 7-sekundowej sekwencji archiwalnej zarejestrowanej przez operatora Polskiej Kroniki Filmowej, Zbigniewa Skoczka. Jak pisał w swojej pracy doktorskiej: „Gdy założyłem taśmę na stół montażowy i przed moimi oczyma mignęło zaledwie siedem sekund z tego dramatycznego wydarzenia, trudno mi było ukryć emocje”[6]. Pisząc na podstawie zebranego materiału scenariusz do filmu, Drygas starał się ułożyć go tak, aby widz był emocjonalnie zaangażowany w historię losów Siwca[7]:

Liczyłem na to, że pod jej koniec przestanie być tylko obserwatorem i sam stanie się świadkiem protestu Siwca. Daleki byłem od publicystycznej retoryki. To widz-świadek miał rozstrzygnąć we własnym sumieniu swój stosunek do protestu Siwca[8].

Z każdą sceną filmu stopniowo Drygas zbliżał widza ku tragicznemu finałowi w postaci wspomnianego nagrania:

Siedmiosekundowe ujęcie rozrzedzone do ponad siedmiu minut, rozbite na kilkadziesiąt mikrosytuacji, które zostały tak ułożone, by do ostatniej chwili nie odkrywać sceny płonącego Siwca. Z każdym ujęciem zbliżaliśmy się do jego twarzy. Ta scena miała być zarezerwowana tylko i wyłącznie dla niego, kiedy już wszystko zostało powiedziane. A potem długie napisy końcowe, na kompletnej ciszy[9].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Rok Instytucja Nagroda Odbiorca[10]
1991 Krakowski Festiwal Filmowy Srebrny Smok Maciej Drygas
Lubuskie Lato Filmowe Nagroda Specjalna Jury
Europejska Nagroda Filmowa Najlepszy film dokumentalny
Międzynarodowy Festiwal Filmu Dokumentalnego „Vision du Reel” w Nyonie Srebrna Sestercja
Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi Nagroda Główna
Rada Ministrów RP Nagroda Artystyczna Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego
1992 Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Melbourne Grand Prix
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Francisco Golden Gate Award
Państwowa Wyższa Szkoła FIlmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi Nagroda im. Andrzeja Munka
Tarnowska Nagroda Filmowa Nagroda Specjalna Jury
Nagroda Specjalna Jury Młodzieżowego

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]