Vinci (przedsiębiorstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z VINCI)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy firmy budowlanej. Zobacz też: inne znaczenia słowa Vinci.

Vinci – francuskie przedsiębiorstwo budowlane, zajmujące wraz z Eiffage i Bouygues czołowe miejsce w swojej branży we Francji i na świecie. Przedsiębiorstwo Vinci wywodzi się z przedsiębiorstwa Société générale d'entreprises (SGE) założonego w 1899 r. Firma SGE została w 2000 r. przemianowana na Vinci.

SGE było w latach 1966-1984 kontrolowane przez Compagnie générale d'électricité (CGE), czyli obecne przedsiębiorstwo Alcatel-Lucent. W latach 1984–1988 przez Saint-Gobain, a później do 2000 r. przez poprzedniczkę VivendiCompagnie générale des eaux. W 2000 r. grupa Vinci usamodzielniła się i przejęła przedsiębiorstwo GTM – Grands travaux de Marseille, filię innej francuskiej grupy Suez.

Przedsiębiorstwo posiada również 73,4% akcji spółki Autoroutes du sud de la France, która jest właścicielem autostrad we Francji południowej i środkowej.

Filią ramienia Vinci Construction w Polsce jest przedsiębiorstwo Warbud. Vinci Construction jest też właścicielem koncernu Eurovia, zajmującego się wyłącznie budownictwem drogowym. Polską częścią koncernu jest przedsiębiorstwo Eurovia Polska S.A. z Wrocławia.

Filią ramienia Vinci Energies w Polsce jest przedsiębiorstwo ATEM-Polska z siedzibą w Gdyni działające na rynku telekomunikacyjnym oraz TPI Ochrona Przeciwpożarowa z siedzibą w Warszawie.

www.vinci.com