Veolia Environnement

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Veolia Environnement
Forma prawna spółka akcyjna
Data założenia 1853, 2003
Lokalizacja  Francja
Branża gospodarka komunalna, energetyka, surowce, odpady
Giełda Euronext, NYSE
Ziemia 48°52′12,6100″N 2°17′31,8200″E/48,870169 2,292172
Strona internetowa
Zakład transportowy Veolia w Toruniu

Veolia Environnementfrancuskie przedsiębiorstwo działające w sektorach wodno-ściekowym, energetycznym, gospodarki odpadami, a dawniej także transportu. W 2008 r. obroty przedsiębiorstwa wynosiły 36,2 mld € i pracowało w nim 336 tys. pracowników w 72 krajach. Przedsiębiorstwo jest notowane na giełdach w Paryżu i Nowym Jorku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki spółki sięgają 1853 roku, kiedy to dekretem cesarskim została powołana spółka Compagnie générale des eaux (CGE), która zaopatrywała miasto Lyon w wodę.

Przez ponad 100 lat działalność Compagnie générale des eaux nie wykraczała poza gospodarkę wodną aż do 1976 r., kiedy to rozszerzyła swą aktywność na inne sektory, jak gospodarka odpadami, energetyka, transport oraz budownictwo.

W 1998 r. CGE zmieniła nazwę na Vivendi i od następnego roku rozpoczęła ograniczenie swej obecności do sektora mediów. W 2000 utworzyła do prowadzenia działalności pozamedialnej spółkę Vivendi Environnement. Przez okres 2000–2003 spółka działała pod nazwą Vivendi Environnement. Od 2003 r. nazywa się Veolia Enivironnement.

Podział grupy[edytuj | edytuj kod]

Veolia Eau światowy lider w usługach wodno-ściekowych. W Polsce przedsiębiorstwo jest obecne poprzez:

  • Veolia Woda – będąca udziałowcem w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach, które dostarcza wodę 85 tys. mieszkańcom Tarnowskich Gór, Woźnik i Miasteczka Śl.
  • Veolia Water Solutions & Technologies – dział technologiczny grupy Veolia Water oferujący usługi w zakresie projektowana, inżynierii środowiska, zarządzania projektami oraz realizacją „pod klucz” obiektów gospodarki wodno-ściekowej. W Polsce reprezentowany od 1997 roku przez Veolia Water Systems Sp. z o.o. z oddziałami w Krakowie, Warszawie i Tychach .

Veolia Propreté (Veolia Environmental Services) zajmuje się gospodarką odpadami i odzyskiem surowców.

W Polsce obecna poprzez grupę Veolia Usługi dla Środowiska, w której skład wchodzą następujące firmy:

Centralne biuro grupy znajduje się w Warszawie.

Veolia Energie (Dalkia) zarządza sieciami ciepłowniczymi i klimatyzacyjnymi. W Polsce obecna poprzez:

  • Dalkia Sopot – spółkę eksploatującą zespół kotłowni budynków komunalnych w Sopocie,
  • Dalkia Poznań – spółkę eksploatującą sieć ciepłowniczą miasta Poznania, której jest właścicielem,
  • Dalkia Poznań ZEC – spółkę produkującą energię elektryczną i ciepło,
  • Dalkia Łódź SA (dawniej Zespół Elektrociepłowni w Łodzi) – spółkę produkującą ciepło i energię elektryczną oraz eksploatującą sieć ciepłowniczą miasta Łodzi, której jest właścicielem.
  • Dalkia Warszawa – spółkę, która w 2011 roku kupiła Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (SPEC S.A.) od Miasta Stołecznego Warszawy za 1,44 mld zł[1]. Po tym przejęciu dostarcza ciepło systemowe i ciepłą wodę do 80% budynków w Warszawie, co czyni ją zarządcą największej w Unii Europejskiej sieci ciepłowniczej[2].

Do 2013 roku grupa działała także w branży transportowej, za którą odpowiedzialny był oddział Veolia Transport[3], a od 2011 roku Veolia Transdev. Po restrukturyzacji przedsiębiorstwa Transdev stał się osobną spółką, której jednym z głównych udziałowców pozostaje Veolia Environnement.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Francuska firma Dalkia kupiła SPEC W: Warszawa naszemiasto.pl [on-line]. 2011-07-26 [dostęp 2014-03-18]
  2. Dalkia Warszawa. W: Dalkia [on-line]. [dostęp 2014-03-18]
  3. Arriva przęjeła grupę Veolia Transport. W: Kurier Kolejowy [on-line]. 2013-05-17. [dostęp 2013-05-17].