Veolia Environnement

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Veolia Environnement
Państwo  Francja
Data założenia 1853
Forma prawna spółka akcyjna
Giełda Euronext
brak współrzędnych
Strona internetowa
Zakład transportowy Veolia w Toruniu

Veolia – międzynarodowa grupa działająca w sektorach wodno-ściekowym, energetycznym, gospodarki odpadami, a dawniej także transportu. W 2014 r. jej obrót wyniósł 23,8 mld € i zatrudniała 179 tys. pracowników na 5 kontynentach. Holding jest notowany na giełdzie w Paryżu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki spółki sięgają 1853 roku, kiedy to dekretem cesarskim została powołana spółka Compagnie générale des eaux (CGE), która zaopatrywała miasto Lyon w wodę.

Przez ponad 100 lat działalność Compagnie générale des eaux nie wykraczała poza gospodarkę wodną aż do 1976 r., kiedy to rozszerzyła swą aktywność na inne sektory, jak gospodarka odpadami, energetyka, transport oraz budownictwo.

W 1998 r. CGE zmieniła nazwę na Vivendi i od następnego roku rozpoczęła ograniczenie swej obecności do sektora mediów. W 2000 roku utworzyła do prowadzenia działalności pozamedialnej spółkę Vivendi Environnement. Przez okres 2000–2003 spółka działała pod nazwą Vivendi Environnement. Od 2003 r. nazywa się Veolia Enivironnement. Od 2005 roku wszystkie działalności grupy zostały objęte jedną marką Veolia.

Podział grupy[edytuj | edytuj kod]

Veolia Eau światowy lider w usługach wodno-ściekowych. W Polsce przedsiębiorstwo jest obecne poprzez:

  • Veolia Woda – będąca udziałowcem w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach, które dostarcza wodę 85 tys. mieszkańcom Tarnowskich Gór, Woźnik i Miasteczka Śląskiego
  • Veolia Water Solutions & Technologies – dział technologiczny grupy Veolia Water oferujący usługi w zakresie projektowana, inżynierii środowiska, zarządzania projektami oraz realizacją „pod klucz” obiektów gospodarki wodno-ściekowej. W Polsce reprezentowany od 1997 roku przez Veolia Water Systems Sp. z o.o. z oddziałami w Krakowie, Warszawie i Tychach .

Veolia Propreté (Veolia Environmental Services) zajmuje się gospodarką odpadami i odzyskiem surowców.

W Polsce obecna poprzez grupę Veolia Usługi dla Środowiska, w której skład wchodzą następujące firmy:

Centralne biuro grupy znajduje się w Warszawie.

Veolia Energie (Dalkia) zarządza sieciami ciepłowniczymi i klimatyzacyjnymi. W Polsce obecna poprzez:

  • Dalkia Sopot – spółkę eksploatującą zespół kotłowni budynków komunalnych w Sopocie,
  • Veolia Energia Poznań S.A - połączenie spółek: Veolia Energia Poznań SA (dawniej Dalkia Poznań – spółkę eksploatującą sieć ciepłowniczą miasta Poznania, której jest właścicielem oraz Veolia Energia Poznań ZEC (dawniej Dalkia Poznań ZEC – spółkę produkującą energię elektryczną i ciepło,
  • Veolia Energia Łódź SA (dawniej Dalkia Łódź SA (dawniej Zespół Elektrociepłowni w Łodzi) – spółkę produkującą ciepło i energię elektryczną oraz eksploatującą sieć ciepłowniczą miasta Łodzi, której jest właścicielem.
  • Veolia Energia Warszawa – spółkę, która w 2011 roku kupiła Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (SPEC S.A.) od Miasta Stołecznego Warszawy za 1,44 mld zł[1]. Po tym przejęciu dostarcza ciepło systemowe i ciepłą wodę do 80% budynków w Warszawie, co czyni ją zarządcą największej w Unii Europejskiej sieci ciepłowniczej[2].

Do 2013 roku grupa działała także w branży transportowej, za którą odpowiedzialny był oddział Veolia Transport[3], a od 2011 roku Veolia Transdev. Po restrukturyzacji przedsiębiorstwa Transdev stał się osobną spółką, której jednym z głównych udziałowców pozostaje Veolia Environnement.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Francuska firma Dalkia kupiła SPEC W: Warszawa naszemiasto.pl [on-line]. 2011-07-26 [dostęp 2014-03-18]
  2. Dalkia Warszawa. W: Dalkia [on-line]. [dostęp 2014-03-18]
  3. Arriva przęjeła grupę Veolia Transport. W: Kurier Kolejowy [on-line]. 2013-05-17. [dostęp 2013-05-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]