Wiernadski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Vernadsky)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wiernadski
Vernadsky Research Base.jpg
Widok na stację
Nazwa angielska Akademik Vernadsky
Nazwa ukraińska Академік Вернадський
Przynależność państwowa  Ukraina
Rok założenia 1947
Liczba personelu zimą: 12
max: 24
Wysokość 7 m n.p.m.
Położenie na mapie Półwyspu Antarktycznego
Mapa lokalizacyjna Półwyspu Antarktycznego
Wiernadski
Wiernadski
Położenie na mapie Antarktyki
Mapa lokalizacyjna Antarktyki
Wiernadski
Wiernadski
Ziemia 65°14′43″S 64°15′24″W/-65,245278 -64,256667
Strona internetowa stacji

Wiernadski[1] (uk. Академік Вернадський = Akademik Wernadśkyj) – ukraińska stacja polarna położona na antarktycznej wyspie Galindez.

Baza została założona w 1947 roku przez Brytyjczyków jako "Baza F". Pierwotnie budynki bazy zostały zbudowane na miejscu rozpoczęcia brytyjskiej ekspedycji na Ziemi Grahama. Po zbudowaniu bazy Brytyjczycy nazwali ją "Wordie House" na cześć szkockiego polarnika, Jamesa Wordiego.

W 1954 roku baza została przeniesiona na wyspę Galindeza, gdzie w mieści się do dnia dzisiejszego. W ciągu następnych lat bazę systematycznie rozbudowywano, a także kilkakrotnie zmieniano jej nazwę[2].

W lutym 1996 roku baza arktyczna została przejęta przez Ukrainę, która kontynuuje na jej terenie badania meteorologiczne, sejsmologiczne, glacjologiczne oraz biologiczne[3].

Obecnie baza składa się z dziewięciu budynków, w których mieszka 24 naukowców oraz członków personelu bazy. Na terenie bazy znajdują się kuchnia, łazienka, biblioteka, jadalnia, a także liczne pomieszczenia laboratoryjne wraz z punktem medycznym. W latach 1978-1979 zbudowano w jednym z budynków elektrownię, która zasila cały kompleks badawczy. W dwóch pozostałych budynkach znajduje się chłodnia, w której przechowywana jest mrożona żywność, a ostatni budynek służy naukowcom jako magazyn[4].

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]