Vol-au-vent

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Vol-au-vent

Vol-au-vent (tłum. z fr. lot z wiatrem) – danie kuchni francuskiej z ciasta francuskiego z nadzieniem, najczęściej jest to ragoût z mięsa kurczaka z pieczarkami. Serwowane na gorąco, najczęściej po zupie, ale przed daniem głównym, lub jako lunch z frytkami albo chlebem. Nazwa może odnosić się również do pustego ciasteczka-babeczki. Za wynalazcę vol-au-vent uważa się francuskiego kucharza Carême[1][2]. Nazwa vol-au-vent, czyli "lot z wiatrem", jest związana z lekkością ciasta po jego upieczeniu[2].

Ma kształt "kominka", który powstaje poprzez nałożenie na siebie kilku krążków ciasta. Pierwszy ma kształt okrągły, o średnicy paru centymetrów, kolejne dwa mają dodatkowo wycięty otwór wewnątrz. Dzięki takiemu złożeniu po upieczeniu można nadziewać powstałe "kominki" różnymi rodzajami farszu.

W sklepach są dostępne gotowe babeczki vol-au-vent, które należy jeszcze dopiec w rozgrzanym piekarniku przez kilka minut, po uprzednim odcięciu wieczek. Następnie "kominki" nadziewa się i przykrywa wieczkami oraz ewentualnie polewa sosem. Można także wycinać vol-au-vent z zamrożonego ciasta po jego rozmrożeniu i rozwinięciu, które następnie piecze się w piekarniku.

Bardzo delikatna wersja małych babeczek vol-au-vent wypełnionych nadzieniem z kremowym, białym sosem nazywana jest po francusku Bouchées à la Reine[3]. Ciasto francuskie, z którego zostały upieczone Bouchées à la Reine jest lekkie i kruche, natomiast ciasto vol-au-vent jest miękkie i nasączone sosem[4]. Przypuszcza się, że Bouchées à la Reine zostały wymyślone przez Marię Leszczyńską lub specjalnie dla jej gości, i dzięki niej stały się popularne[3][5]. Bouchées à la Reine serwuje się jako przekąski na przyjęciach, gdyż można je skonsumować w dwóch lub trzech kęsach[5]. W języku angielskim nazywane są Queen's mouthfuls lub Queen's Nibbly-Bits.

Obecnie danie to ma różne wersje (z mięsem kurczaka, cielęciną lub szynką), w których stałymi elementami pozostają: babeczki z ciasta vol-au-vent nakryte wieczkami, pieczarki i biały sos (beszamelowy, Allemande lub Mornay)[3].

Przypisy

  1. Nawidelcu.pl Robert Fiałkowski Carême-kucharz królów i król kucharzy
  2. a b Whatscookingamerica.net Linda Stradley A Dictionary and History of Cooking, Food, and Beverage Terms (ang.)
  3. a b c Practicallyedible.com Bouchées à la Reine (ang.)
  4. Sensum.be Vol-Au-Vent na podstawie książki Erica Boschmana i Nathalie Derny pt. De smaak van de Belgen (niderl.)
  5. a b Recipes4us.co.uk Vol-au-vent (ang.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]