Włoska Partia Liberalna (współczesna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Włoska Partia Liberalna
Lider Stefano De Luca
Data założenia 2004
Ideologia polityczna liberalizm
strona oficjalna

Włoska Partia Liberalna (wł. Partito Liberale Italiano, PLI) – włoska liberalna partia polityczna.

PLI została założona w grudniu 2004 z inicjatywy grupy byłych działaczy historycznej Partii Liberalnej. Ugrupowanie to działało w latach 1943-1994, rozwiązano je po serii afer korupcyjnych (tzw. Tangentopoli), a wielu jej polityków przystąpiło do Forza Italia Silvia Berlusconiego.

Na czele PLI, która przyjęła tożsamą nazwę co jej historyczna poprzedniczka, stanął były poseł do Parlamentu Europejskiego, Stefano De Luca. W gronie założycieli znaleźli się też Renato Altissimo (minister w kilku rządach i były lider liberałów) oraz Carlo Scognamiglio (były przewodniczący Senatu).

W wyborach parlamentarnych w 2006 PLI startowała w ramach centroprawicowego bloku Dom Wolności. Wystawiła swoje listy w 5 okręgach do Izby Deputowanych i 6 do Senatu, nie przekraczając w żadnych z nich 0,3% głosów. Stefano De Luca miał według wstępnych ustaleń otrzymać mandatowe miejsce na liście Forza Italia, do czego jednak nie doszło.

W przedterminowych wyborach dwa lata później PLI startowała samodzielnie, uzyskując po około 0,3% głosów w skali kraju do obu izb. Mandat senatora z listy Ludu Wolności zdobył jeden z założycieli partii, Luigi Compagna, który jednak zrezygnował z aktywności w PLI.

W 2009 do ugrupowania przyłączyła się niewielka grupa działaczy Liberalnych Reformatorów. Partię zasilił także były socjalista i jednocześnie poseł PdL, Paolo Guzzanti. Na kongresie wyborczym w tym samym roku Stefano De Luca ponownie został przewodniczącym stronnictwa.

Zobacz też[edytuj]