W szachu. Ostatnia rozgrywka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
W szachu. Ostatnia rozgrywka
Gatunek

biograficzny

Rok produkcji

2023

Data premiery

19 października 2023

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

59 min

Reżyseria

Marek Bukowski

Scenariusz

Maciej Dancewicz

Główne role

Wojciech Mecwaldowski
Jan Wieczorkowski
Jędrzej Hycnar

Produkcja

Studio Besta

W szachu. Ostatnia rozgrywka – polski film biograficzny z 2023 roku w reżyserii Marka Bukowskiego, według scenariusza napisanego przez Macieja Dancewicza. Film opowiada o zawodnikach polskiej reprezentacji szachowej okresu międzywojennego.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Za produkcję odpowiadało Studio Besta[1]. Sceny do filmu „W szachu. Ostatnia rozgrywka” nagrywane były w tym samym czasie, co sceny do filmu „Konopacka. Walka o złoto”. Zdjęcia do produkcji powstawały m.in. w Prudniku, Mosznej i Opolu. Wnętrze willi rodziny Fränkel w Prudniku posłużyło za luksusowy nocny lokal. Dworzec kolejowy w Opolu odegrał rolę dworca w Hamburgu. Wnętrze I Liceum Ogólnokształcącego w Prudniku odegrało rolę argentyńskiego Rosario. Park Miejski w Prudniku, Środowiskowy Dom Samopomocy (dawne kasyno wojskowe) oraz wnętrze mieszkania nad restauracją w willi przy ul. Parkowej zagrały Warszawę[2]. Ponadto w filmie pojawił się m.in. pałac Fipperów w Prudniku oraz willa przy ul. Nyskiej 2 w Prudniku[potrzebny przypis]. Ekipa filmowa zatrzymała się w hotelach w Prudniku[2].

W rozmowie z „Tygodnikiem Prudnickim” Maciej Dancewicz stwierdził[2]:

Prudnicki park, choć niewielki jest efektowny i historyczny. Może z Łazienkami trudno mu się równać, ale ze swoją altaną i innymi obiektami wygląda nie gorzej niż niejeden park w Warszawie. W Warszawie, gdybyśmy mieli robić te wszystkie prudnickie sceny, to same tylko przejazdy między jednym miejscem a drugim trwałoby pół dnia. Poza tym w Warszawie jest już przesycenie filmami, wiele obiektów jest zgranych, napisanie próśb o zgody na realizację, czekanie na odpowiedzi, to nie jest proste, natomiast w Prudniku czujemy i doświadczamy ogromnej życzliwości mieszkańców.

Premiera filmu miała miejsce 19 października 2023 na platformie TVP VOD. Wyemitowanie na kanale TVP1 zaplanowano na grudzień 2023[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrzej Dereń, Interia o filmach, które powstawały w Prudniku i okolicy [online], Teraz Prudnik!, 30 sierpnia 2023 [dostęp 2023-10-19] (pol.).
  2. a b c Andrzej Dereń, Wyjątkowy Prudnik filmowy, „Tygodnik Prudnicki”, 16 (1679), Prudnik: Spółka Wydawnicza „Aneks”, 19 kwietnia 2023, s. 9–10, ISSN 1231-904X.
  3. Bądźmy razem jesienią – nowości na antenie TVP [online], tvp.pl, 17 sierpnia 2023 [dostęp 2023-10-19] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]