Wadżda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wadżda
وجدة
ilustracja
Flaga
Flaga
Państwo  Maroko
Region Region Wschodni
Mer Lakhdar Hadouch
Wysokość 450 m n.p.m.
Populacja (2004)
• liczba ludności

434 000
Kod pocztowy 60000
Położenie na mapie Maroka
Mapa lokalizacyjna Maroka
Wadżda
Wadżda
Ziemia34°41′N 1°55′W/34,683333 -1,916667
Strona internetowa

Wadżda (arab. وجدة, fr. Oujda) – miasto w północnym Maroku w Atlasie Tellskim, w pobliżu granicy z Algierią; ośrodek administracyjny Regionu Wschodniego. Przemysł spożywczy, chemiczny, metalurgiczny, cementowy i drzewny. Węzeł drogowy, międzynarodowy port lotniczy. Muzeum etnograficzne, wielki meczet z XII wieku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wadżda została założona w X wieku przez Berberów. Na przestrzeni wieków była przedmiotem licznych sporów terytorialnych i przechodziła pod panowanie wielu mocarstw i dynastii. W XIII i XIV wieku była okupowana przez Abdalwadydów z Tilimsanu, a od 1727 roku do początków XIX wieku jako jedyne miasto współczesnego Maroka znajdowała się pod panowaniem Turcji osmańskiej. Na przełomie XIX i XX wieku miasto było dwukrotnie zdobywane przez Francuzów – po raz ostatni w 1912 roku, kiedy na stałe przyłączono je do francuskiego protektoratu. W późniejszych latach, ze względu na odległość od władz w Rabacie i bliskość algierskiej granicy Wadżda cieszyła się opinią miasta niespokojnego i dysydenckiego – na początku lat 60. doszło tu nawet do wojny przygranicznej, a w latach 80. przez miasto przetoczyła się fala strajków studenckich. Krótkotrwały rozkwit miasta nastąpił po przywróceniu przez Maroko stosunków dyplomatycznych i otwarciu granicy z Algierią w 1988 roku, jednak wymianę handlową i kulturową skutecznie zatrzymało ponowne zamknięcie granicy po wybuchu wojny domowej w Algierii.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Zmiany liczby mieszkańców na przestrzeni lat:

Ludzie związani z Wadżdą[edytuj | edytuj kod]

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Maroko. Przewodnik Pascala. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal, 2006, s. 212-213.
  • Wilczyński, Piotr L., Osadnictwo miejskie Maroka, (w:) Kiniorska I., Sala S. (red.), Rola geografii społeczno-ekonomicznej w badaniach geograficznych, t. II, Nauki geograficzne w badaniach regionalnych, IG AŚ i PTG, Kielce 2007, s. 49-56.