Wielkie Partęczyny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wielkie Partęczyny
Ilustracja
Plaża nad jeziorem Wielkie Partęczyny
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Region

Pojezierze Brodnickie

Wysokość lustra

77 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

340 ha

Głębokość
• maksymalna


31,6 m

Położenie na mapie gminy Kurzętnik
Mapa konturowa gminy Kurzętnik, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wielkie Partęczyny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wielkie Partęczyny”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko lewej krawiędzi na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wielkie Partęczyny”
Położenie na mapie powiatu nowomiejskiego
Mapa konturowa powiatu nowomiejskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wielkie Partęczyny”
Ziemia53°23′36″N 19°24′18″E/53,393333 19,405000

Wielkie Partęczyny – największe jezioro Pojezierza Brodnickiego, położone w województwie warmińsko-mazurskim, w gminie Kurzętnik, nadleśnictwo Brodnica, na terenie Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Powierzchnia jeziora wynosi 340 ha, maksymalna głębokość – 31,6 m, lustro wody położone jest na wysokości 77 m n.p.m.

Posiada urozmaiconą linię brzegową, liczne wyspy, półwyspy i zatoki, a jego brzegi są wysokie i niemal całkowicie zalesione. Z jeziorem połączone są jeziora Małe Partęczyny i Dębno, a przepływa przez nie rzeka Skarlanka. Jest zbiornikiem wodnym o bardzo urozmaiconym rybostanie, spotkać tu można m.in. płocie, leszcze, węgorze, okonie, szczupaki, liny, krąpie, sielawy, sum pospolity, sieje i miętusy, jak również raka błotnego.

W 1958 r. na jeziorze ustanowiono rezerwat przyrody „Wyspa na Jeziorze Partęczyny Wielkie”, na terenie którego ochroną objęto stanowisko obuwika pospolitego.

Panorama jeziora

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]