Wikipedia:Wikipedystów portret własny/M/lista

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Edytuj | obserwuj

W 2013 roku założył wikiprojekt "Holandia" - czy przetrwa? nie wiemy, trzymamy kciuki, życzymy sukcesów :)

Swego czasu wylegiwała się w Kalifornii z dużą awersją do miotły i razem podziwiali amerykańskie lolitki.

Humanistka w każdym calu. Nie dyskutować z Nią - jej argumenty mogą człowieka powalić, a potem jeszcze pogryźć. Jeśli argumenty tego nie zrobią, po kilku(dziesięciu) minutach dyskusji zaczniesz próbować sam ugryźć się w tyłek, żałując, że w ogóle zaczęło się dyskusję. Aby jednak nie było tak strasznie, to wypada dodać, iż jest to bardzo sympatyczna Wikipedystka, mieszkanka Pyrlandii, kultywująca rodzinne tradycje kwiaciarskie. Na przekór niżowi demograficznemu wraz z wyżej wymienionym mężem wychowuje kolejne pokolenie wikipedystów. Od 2014 roku pracuje w Stowarzyszeniu Wikimedia Polska, gdzie zajmuje się wsparciem społeczności.

Człowiek, który walczy ze spamem, a głównie sprząta zbędne linki zewnętrzne, wykryte przez bugbota. Czasami zdarzy mu się posprzątać nieco za dużo. Wandali chciałby przestrzegać przed impotencją. Najczęściej rewertujący wśród polskich wikipedystów. Z dumą nosi przydomek Złegoadmina. Legenda głosi, że ze strachu przed nim wandalizmy same się rewertują, a wandale usiłują sami się zablokować. Kryją się w nim jednak głęboko (bardzo, bardzo, bardzo głęboko) ukryte pokłady dobra, które ujawnia tylko dobrym i praworządnym wikipedystom. Im pokazuje się pod postacią misiowatego prawnika z Poznania, pomocnego w sprawach administracyjnych i wbrew pozorom wrażliwego na krytykę innych.

Pojawiła się na Wikipedii pod koniec lipca 2005 roku, w najgorętszym okresie. Sama bynajmniej nie ulega gorączkom wszelkiej maści - jej edycje są nadzwyczaj wyważone i staranne. Wszechstronna humanistka - pisze artykuły, ale i patroluje OZ, udzielając się w większości zakamarków Wikipedii. Skarb po prostu. Nic, tylko całować po rączkach. Pasjonatka irlandzkich klimatów. Wybrana do pierwszego składu Komitetu Arbitrażowego. Inni członkowie Komitetu nie mieli wyjścia i musieli obwołać ją przewodniczącą, bo otrzymała największą liczbę głosów „za” i ani jednego głosu „przeciw”. Odwdzięcza się za to społeczności celnie ilustrowanymi gratulacjami po pomyślnie zakończonym PUA.

Zamościanin studiujący w Krakowie, będący dowodem na to, że zarówno złodzieje, jak i niedopracowane artykuły mają swoje dobre strony. Gdyby nie to, że sprzątnięto mu rower, a hasło Zamość było nie najlepiej napisane, razem z nami by tu nie edytował. Najczęściej zagląda do artykułów związanych z jego rodzinnym miastem, Roztoczem i ogólnie wszystkim, co się znajduje po wschodniej stronie Wisły. Do tego robi niezłe mapki i zdjęcia.

Pojawił się jesienią 2005. Wciągnęły go informacje o drogach w Polsce. Później rozszerzył swoje zainteresowania na opisy wszystkich dróg w polskiej Wikipedii. Zainicjował wikiprojekt drogowy, którego celem jest ujednolicenie opisu dróg oraz infoboksów o nich. W międzyczasie wciągnęły go szablony (w tym głównie specjalne), o których musiał się dużo dowiedzieć przy konstruowaniu szablonów wikiprojektu. Postarał się uporządkować userboksy (wraz z kategoriami). Jeżeli poprzestawiamy literki „malarz pl”, wyjdzie nam „Wikiprojekt Infoboksy”. Rozeznany w kodach map (pomocny jeśli coś nie gra), można na niego liczyć.

Znawca kultury francuskiej. Ciągle żałuje, że na Wiki jest miejsce na wszystko, tylko nie na większą ilość artykułów o kraju, który go tak zafascynował.

Dawniej personifikacja Deklaracji Matusza. Jego strona użytkownika była przekierowaniem do dyskusji. A sam bardzo rzadko przemawia do innych. Ciężko pracuje nad artykułami o filmach, serialach i aktorach. Szczególnie dubbingowych. Pamięć niczym magnetofon. Bardzo duże zasługi w tym zakresie.

Dołączył we wrześniu 2006. Wystartował tak ostro, że aż popełnił falstart. Poza artykułami o swoim regionie pisuje artykuły z dziedziny astronomii. Jeśli kiedyś zdecyduje się ponownie kandydować na administratora, być może po raz pierwszy zobaczymy na PUA pod adresem kandydata zarzut: "nadmierny inkluzjonizm". Gdyż jego poglądy na kryteria encyklopedyczności są dość liberalne, co widać na SDU. Poczucie humoru deklarowane na stronie użytkownika zostało zweryfikowane pozytywnie: i owszem, dysponuje tą cechą. Systematyczny, pracowity perfekcjonista.

Właściwie nazywa się Marek Ługowski i edytuje z Chicago. Niejeden Wikipedysta nazwałby go szczęściarzem, bo 24 listopada 2005 roku przywitała go sama Selena! Z wykształcenia jest informatykiem, programistą i grafikiem. Szczególnie interesuje go sztuczna inteligencja i pewnie dlatego zwrócił się do Lcamtufa z jedną z najbardziej surrealistycznych i dziwnie uzasadnionych próśb, jakie Lcamtuf słyszał w swoim życiu! Kocha sztukę (poezję, literaturę, malarstwo), sam pisze, tłumaczy i współtłumaczy (m.in. poetyckie teksty Agnieszki Osieckiej, Haliny Poświatowskiej i Katarzyny Ewy Zdanowicz), a także uprawia fotografię artystyczną. Od 1995 kieruje non profit wydawnictwem A Small Garlic Press. Pisze hasła różnorodne pod względem tematycznym: muzyczne (jest wielbicielem Led Zeppelin i Genesis), etnograficzne, biograficzne, historyczne oraz na temat wydarzeń aktualnych. Lubi wstawiać własne artykuły do Czywiesza i podawać jako kandydatów do DA. Najwyraźniej nie lubi archiwizować swojej strony dyskusji, która jest dłuższa od włoskiego spaghetti! Ma poczucie humoru i z uśmiechem na twarzy usunął szablon Cluebota po wycofaniu pierwszego wandalizmu z jego strony osobistej. Dostał gwiazdki od Qublika i Roo oraz liczne podziękowania, ale na jego stronie nie brakuje też wpisów od zrozpaczonych edycjami Marka innych Wikipedystów, np. Ormala, Anne Marie i Spain07, którym nie spodobały się poprawki w artykułach tenisowych. Raz nawet Herr Kriss wyrywał sobie włosy z głowy po zmianach Marka w szablonie. Chętnie współpracuje z kolegami, np. z Bellisariussem i pomaga innym, mając na celu podniesienie jakości artykułów, a spory w hasłach stara się rozwiązywać z zachowaniem NPOV, co może potwierdzić sama Sarah Palin, a raczej hasło o niej i przebieg dyskusji nad nim.

Nosi suknie w stylu francuskim, dodatkowo ozdobione własnoręcznym haftem, zaś swoją prawdziwą twarz ukryła za portretem Emerencjanny. Kobieta „z jajami” i piersią wypiętą do przodu. Głęboki dekolt przed zazdrosnymi wikipedystkami zakrywa fichu, a odkrywa, gdy wybiera się „na łowy”. Ma poczucie humoru, ale to nie przeszkadza Jej w pisaniu haseł na wysokim poziomie merytorycznym. Uczestniczka projektu Wikipedia też jest kobietą i projektu Życie codzienne. Ostatnio rzadko zagląda do Wikipedii, a szkoda, bo z nią zawsze kolorowo jest wśród nas!

Pojawił się na Sylwestra 2004 i po krótkim zapoznaniu się z ideą wiki zajął się uzupełnianiem interwiki. W tym celu opracował skrypt ułatwiający to zadanie, a którego efekty działania są imponujące.

Zjawił się na Wiki pewnego październikowego ranka 2005 i zaraz zaczęło się lepiej dziać w artykułach chemicznych (specjalista, w dodatku skromny) i nie tylko. Lubi dociekać prawdy, a to zaintryguje go kwestia ojcostwa Hesperyd, a to jakaś niezgodność w datach. Jego czujnemu oku nie ujdzie żaden szczegół na OZ. Na Dzień Dziecka w 2006 otrzymał swoją własną miotłę i co tu dużo mówić: dobry z niego admin, dobry. Chyba lubi, jak się go podkarmia ciasteczkami, a w każdym razie wtedy nie protestuje ;-).

Widoczny często na Wikicytatach, które to stanowią chyba jego główny ostatnio cel, ale nigdy nie zapomniał o Wikipedii. Często można go spotkać na kanale irc.

Największy katolicki inkluzjonista naszej Wiki. Wyszedł z Wadowic, a reprezentuje Kraków. Poza Wikipedią udziela się na konferencjach matematycznych. Poza tym koszykarz i miłośnik Chopina. Jako jeden z nielicznych edytorów potrafi rozwiązywać równania, w których zmienna x jest podnoszona do potęgi wyższej niż 2. Ma charakter i jest energicznym dyskutantem. Umie się po męsku spierać, ale też potrafi się pogodzić. Co istotne, stara się dokonywać wielu zmian w jednej edycji, nie nabijając sobie licznika pojedynczymi przecinkami. Jest idealnym kandydatem na eksperta w dziedzinie matematyki. Nie boi się zadawać pytań i lubi „przeegzaminować” kandydatów na administratorów ze swojej ulubionej dziedziny wiedzy. Początkowo wzbudzał tym popłoch wśród egzaminowanych i spotykał się z niezrozumieniem ze strony innych dyskutantów, ale później zdołał przekonać sceptyków, ze nie chodzi o znajomość algebry, ale umiejętność zauważania problemów. Wychodząc naprzeciw ciekawskim wikipedystkom, jako jeden z nielicznych, odważył się zamieścić własne zdjęcie. Najprawdopodobniej przynajmniej niektóre z nich zaciekawiły się jeszcze bardziej.

Młody fascynat geologii, założył własny portal. 2 lipca zapisał się do WikiFaktorii i zamierza zaciekle walczyć o punkty w niej. Ma już za sobą epizod w Wikisłowniku.

Wikipedysta, który ma w małym palcu znacznie więcej niż ABC najnowszych technologii, a na dodatek palec ten trzyma na guziczku od wikipedyjnej broni A B C. Ale nie ma obawy – choć najczęściej porusza się na czarnym metalowym rumaku i ubiera się w czarny strój, charakter z niego wcale nie czarny – potrafi na przykład w środku nocy przebyć pół miasta, gdy trzeba nieść pomoc. Znawca i miłośnik Warszawy. Od 22 lipca 2007 ojcuje wielce obiecującemu bocięciu.

Masur (nie Mazur!) jest z nami na Wikipedii od grudnia 2005. Jeden z nielicznych tu biochemików. Lubi: Stanisława Lema, drożdże, Mazury (nie Masury!) , grafiki .svg, zmiany stref czasowych (od niedawna) i artykuły medalowe z przypisami. Nie lubi zalążków. Bo "lepszy brak zalążka niż marny zalażek". Zagwozdką w tym postulacie jest brak wyraźnych kryteriów marności. Od listopada 2007 – sysop. Znany z wyświetlających się tu i ówdzie w przestrzeni głównej komunikatów: plik graficzny nie może zostać pokazany, ponieważ skasował go użytkownik Masur. Jak mało kto zna się bowiem na licencjach i systematycznie kasuje wszelkie przejawy ich łamania - od faktycznego, poprzez domniemane aż po misternie wyśledzone. Teraz działa jak najnowszej generacji odkurzacz - wciąga copyvio, a czasem coś wypluwa na Commons w ramach przenosin z naszego projektu. Z powodu restrykcyjnego podejścia Masura do praw autorskich, niektórym na sam widok jego wpisów na stronach dyskusji burzy się krew w żyłach. A Masurowi nie burzy się nic - pracuje z chłodem godnym lodówki. Potrafi też być pomocny, a nawet przyjacielski - nie tylko w sprawach licencji. Dzięki niemu, korzystanie z zasobów graficznych polskiej Wikipedii stało się bezpieczniejsze. Pewnego wieczoru, pod wpływem złych porad kolegów z IRCa, usunął stronę główną. Wprost uwielbia szablon {{źródła}}, który wstawia bez opamiętania.


Be bold do Mata jak najbardziej pasuje. Gdy w 2008 roku myślano, kogo zaprosić na konferencję Wikimedia Polska, sprowadził ojca GNU, autora Antymatrixa i paru innych ciekawych gości. W jakiś cudowny sposób udaje mu się także zamieszczać newsy o wiki w mediach, choć pod nimi nie widnieje jego nazwisko. Nieco z cienia, ale duży pozytyw. Potrafi nawet ogarnąć anarchizm i ubrać go w szaty portalu.

Mateuszek.ns w gorącej wodzie kąpany jest. Ile razy zmieniał nick tego nie wie nikt!

Wygląda, że ten sympatyczny Wikipedysta lubi odliczać do północy – i nie chodzi tylko o zapoczątkowany przez niego artykuł o pewnym zegarze. Na Wikipedii pojawił się w samiutki Nowy Rok (ten z etykietką 2007). Jeśli chcecie wiedzieć, na czym zna się najlepiej – sam daje doskonałą wskazówkę w swoim nicku. „Rex” wcale nie jest przesadą, a może nawet eufemizmem, zważywszy na cuda, jakich ten naczelny technomag pl-wiki dokonuje za pomocą skryptów, gadżetów i szablonów. Rex rządzi! Pisze o sobie, że jest bardzo leniwy, ale jakoś trudno w to uwierzyć. Nawet jeśli, to ojcuje aż trzem wielce pracowitym technostworzeniom, np. skąd byście wiedzieli, co należy pilnie poprawić, gdyby nie ten skromny „listonosz”? O pożytkach z Mrówki już nie wspomnę.

Dołączył 4 miesiące od startu projektu. Autor deklaracji Matusza, podobnie jak Kpjas zwolennik kompromisowego rozwiązywania sporów, choć bywa, że jego orężem jest edycja co gorętszych wypowiedzi innych wikipedystów, co nie zawsze służy obniżeniu temperatury dyskusji. Bo czasem krew w nim się burzy. I wtedy biada wszystkim, jak tak pędzi przez Wikipedię. Ale potem przeprosi. I tak do następnego razu. Interesował się w technicznymi aspektami działania Wikipedii. Błędnie przypisywane jest mu stworzenie szkoły jednego ucznia dla Jadwigi, gdyż było to dzieło Kpjasa, które matusz bezczelnie przeniósł z brudnopisu do oddzielnego artykułu. Matusz nie zmieni poglądów, nawet gdy zobaczy na niebie latające krowy. Uczynny, rozwiązał niejeden problem komputerowy kolegów wikipedystów. Bezkompromisowy. Skromny. Był adminem.

Pojawił się w 2018 roku. Uaktywnił w 2019. Infekować swoimi memami zaczął razem z COVIDem. Gdzie nie spojrzeć, tam on bywa: na spotkaniach, w dyskusjach, na Discordach. Choć raczej nie gra pierwszych skrzypiec, to miotłę dali mu bardzo szybko. Chyba jakiś innowierca.

Do wiki dołączył 2 kwietnia 2006 roku. Na początku sporadycznie się udzielał, dopiero potem zaktywniał. Maniak na punkcie militariów, spec i grzebacz komputerowy. Młody, energiczny (gdy mu się chce, ale jest zadeklarowanym leniem), często rewertuje i doprowadza do szewskiej pasji innych rewerciarzy. Niedawno uruchomił swojego bota. Słynie z narzekania, jednak czasem przeradza się to w dobre pomysły na usprawnienie pracy Wikipedii.

Anonimowy Wikipedysta, być może Michał na pewno bizantynista. Od maja 2009 roku napisał multum artykułów na temat Bizancjum, więcej niż mieści Encyklopedia kultury bizantyjskiej, z której korzystał.

Żywy przykład encyklopedyczności doktora habilitowanego. Stachanowiec i rekordzista w poprawianiu Wikipedii, a dokładniej w odpowiadaniu na zgłaszanie błędów. Jest podejrzliwy wobec tańczących wikipedystów, szczególnie gdy uprawiają taniec "polegający na wystukiwaniu rytmu za pomocą butów podkutych metalowymi blaszkami".

Specjalistka od imion. Szczególnie kompetentna w dziedzinie imion słowiańskich. Kontynuuje projekt słownika imion zainicjowany wcześniej. Wydaje się niezainteresowana żadną inną dziedziną Wikipedii ani samą społecznością wikipedystów. Odludka?

Muranowczyk. Przyznaje się do fascynacji sportami samochodowymi, o czym szybko przekonał się patrol OZ. Początkowo zalał Wikipedię drobnymi edycjami dotyczącymi Formuły 1 i WRC, po wyczerpaniu pierwszego głodu (co nieco trwało) poszerzył jednak krąg zainteresowań. Miłość do literki m w polu zmian jednak pozostała.

Wikipedysta gdzieś od maja 2005. Główny obszar działalności to tematy historyczne, ze szczególnym upodobaniem umieszczający mapki historyczne swojego autorstwa. Szczęśliwie pomimo wcześniejszej niechęci dał się przekonać do rysowania ich w programie do grafiki wektorowej, jednak stosuje dyskusyjną kolorystykę, idealnie prezentującą się w świetle fioletowych świetlówek UV.

Czy ktoś chciałby być leczony przez czternastoletniego lekarza? Pytanie całkiem zasadne, bo artykuły medyczne są popularne wśród tych, którym coś dolega a Misiolekar pisze je bardzo chętnie w tak młodym wieku. Ten wikipedysta jest świadectwem tego, że Wikipedię szturmuje młoda zmiana i wkrótce będziemy tylko poprawiać po nich literówki. Ale i tych młody nie robi zbyt wiele, o ile jakiekolwiek. Mamy nadzieję, że jego wiedza i kariera będzie dalej rozwijała się w takim tempie i wtedy o przyszłość Wikipedii naprawdę można być spokojnym.

Wikipedysta w czepku urodzony. Na Wikipedię trafił przypadkiem 25 grudnia 2004. Zaczął od artykułu o własnej osobie, potem napisał kilka równie "beznadziejnych" o swoich znajomych, czego efektem całość wylądowała na stronach do usunięcia. Każdy z jego początkowych wpisów zamiast burzy kończył się jednak serdecznymi i ciepłymi uwagami. Z miejsca dostał się w obroty etatowych opiekunów. Osoba przepojona życzliwością do innych z powodu życzliwego przyjęcia przez wszystkich. Postrzega Wikipedię idealistycznie, a ta chyba go wyjątkowo lubi i oszczędza przygód dotykających innych. Z wykształcenia pianista i teoretyk muzyki i z tych dwóch dziedzin w wolnych chwilach pisuje artykuły do Wikipedii. Często dotyczą one jego środowiska, czyli Częstochowy. Lubi zabierać głos w dyskusjach, ale tylko w zakresie tematów, w których czuje się kompetentny. Można się z nim dogadać, gdyż nie jest ani specjalnie stanowczy, ani uparty, a problemy traktuje wieloaspektowo. Faktem jest jednak, że Wikipedia nie daje mu zbyt wielu szans na poznanie wikipediowego niedźwiedziego mięsa. Prawdopodobnie będzie przechowywany w wikicieplarni i wystawiany obcym na pokaz.

Na Wikipedii od 24 lutego 2003. Trafiła tu z wyszukiwarki i została na dłużej. Jej główne zainteresowania to: balet, tańce i muzyka poważna oraz biografie. Edytowała również wiele artykułów z dziedzin takich jak historia czy religia, nie gardząc przy tym gastronomią. Ostatnio (od 2011) nie widać jej, ale nie jest to jeszcze powód do zmartwienia – miała już kiedyś roczną przerwę.

Wikipedysta chętnie podejmujący nowe inicjatywy, ale zazwyczaj przed ich rozpoczęciem woli, by były one dobrze przemyślane. Potrafi długo i merytorycznie dyskutować. Raczej nie pochwala metod "Na hurra". Potem związał się z Wikibooks, gdzie nowych użytkowników pouczał, aby zaczynali od spisu treści, ale by na nim nie kończyli. Później wypadł z "booksów" i zajął się czymś innym. Czasami wpada na rewolucyjny pomysł.

Działa od lipca 2004, choć istnieją podejrzenia, że od stycznia 2004 pisał jako Janmad. Miłośnik starożytności. Najczęściej zajmuje się dziejami Grecji. Robi również całkiem dobre mapy i nie tylko.

Mimo śmiertelnej ksywy wrażliwa kobieta. Ciepło wspominana przez tych, którzy mogli z nią współpracować. Wartościowa wikipedystka, która jednak jest zbyt impulsywna, by ze spokojem znosić grzebanie w islamie. Profesjonalistka w swoich dziedzinach. Trochę zbyt nerwowa, troszkę egzaltowana, ale szkoda, że jej nie ma. Trochę Mortal, trochę Combat.

Meloman i intelektualista. Wielbiciel geniuszu muzycznego Mozarta, od którego wziął swój nick. Wielki gentleman, najprawdopodobniej nigdy nie zdarza mu się edytować w pidżamie, ale zawsze w nienagannym ubraniu i pod krawatem lub w muszce. Skrzyżowanie Bogusława Kaczyńskiego z Jamesem Bondem. Kulturą osobistą oraz wysokiej jakości hasłami zaskarbił sobie uznanie samego Hoa binh, który podał Jego kandydaturę w wyborach do KA. Jeżeli akurat nie zajmuje się ariami operowymi, to wyszukuje ciekawe propozycje haseł do Czywiesza.

Weteran, choć mało widoczny. Działa od lipca 2002 roku. Specjalista od ekstremalnie krótkich artykułów, za co już wiele razy zbierał cięgi od innych wikipedystów. Zdecydowanie najwięcej czasu poświęca historii. Jak opisał wszystkich dożów Wenecji, to zabrał się za polskich pilotów.

Alan Grant polskiej Wikipedii, która zawdzięcza mu wiele wyróżnionych haseł o dinozaurach, a także wartościowych tłumaczeń na inny temat. Ubogaca język innych wikipedystów. Zażyciowo.

Jeden z wikipedyjnych medyków. Sympatyczny i rzeczowy, od 10 października 2006, kiedy to zawitał na Wikipedii, nie uwikłał się chyba w żaden spór. Udziela się w projekcie medycznym i projekcie:rock progresywny. Swego czasu aktywnie zwalczał spamlinki. W kwietniu 2007 poprosił społeczność o przyciski i od tego czasu jest adminem.

Pod tym egzotycznym nickiem kryje się swojski Stefaniak, który pojawił się na Wikipedii w 2008 roku. Zdobył tak duże zaufanie Społeczności, że został rewizorem, więc może ukryć na samym dnie to, co powinno być tam ukryte. Przyznaje i odbiera wyróżnienia artykułom, więc ich autorzy z drżeniem serca czekają na jego decyzję. Dla odmiany wpada też czasem do Poczekalni, by podsumować tamtejsze dyskusje.