Wikiprojekt:GLAM/Kolektyw Kariatyda/Pomoc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W tym miejscu zbieramy linki do najważniejszych stron dotyczących redagowania Wikipedii.

Zasady[edytuj | edytuj kod]

Sprawy techniczne[edytuj | edytuj kod]

Ilustrowanie artykułów[edytuj | edytuj kod]

Narzędzia do ładowania większej ilości plików w Wikimedia Commons[edytuj | edytuj kod]

Często zadawane pytania[edytuj | edytuj kod]

Skąd czerpać wzorce?[edytuj | edytuj kod]

Liczba Artykułów na Medal wynosi 861, Dobrych Artykułów2913, a List na Medal254. Razem jest ich 4028 i stanowią one 0.2798% wszystkich artykułów.

Chcę napisać biogram. Na czym się wzorować?[edytuj | edytuj kod]

Rzuć okiem na zalecenia edycji artykułów biograficznych i standard takiego artykułu. Dużo więcej jednak dowiesz się zwyczajnie czytając któryś z artykułów uznanych przez społeczność za Artykuł na medal lub Dobry Artykuł. Można się na nich wzorować, czerpać z nich gotowe rozwiązania czy pomysły.

Na wybrany przeze mnie temat jest już artykuł w Wikipedii; co robić, jak żyć?[edytuj | edytuj kod]

Przede wszystkim nie stresuj się :) Najpewniej jest to artykuł na tyle słaby, że znalazł się na liście propozycji tematów. Nawet jeśli wydaje się dość dobrze opisywać dany temat, może na przykład nie zawierać źródeł informacji podanych w formie przypisów. Albo opisuje temat tylko z jednej perspektywy. Albo… ogólnie jest do niczego.

Co zrobić z tym hasłem? Najlepiej skopiować je sobie do brudnopisu (poniżej instrukcja jak to zrobić). Jeśli jakieś fragmenty są już uźródłowione - najlepiej zostawić te przypisy w treści. W Wikipedii mamy zwyczaj dobudowywania uźródłowionych informacji do innych uźródłowionych informacji, a nie zastępowania jednej drugą. Weźmy artykuł o mieście: ktoś podał ilość autobusów w 2014 roku, ktoś inny wchodzi i dodaje statystyki za 2016 rok zamiast zastąpić stare. Dla czytelnika to czysty zysk.

Natomiast jeśli dany fragment nie posiada źródła – traktuj go jakby był fałszywy. Możesz go spokojnie wykasować, przeredagować lub zrobić z nim cokolwiek uznasz za słuszne. Zdrowy rozsądek to najlepszy doradca. Jeśli uznasz, że dany fragment nie jest zupełnie zły, nie wprowadza czytelnika w błąd – możesz też oczywiście zostawić go bez zmian. To Ty jesteś autorem, to Ty decydujesz.

Jak przenieść artykuł do brudnopisu?[edytuj | edytuj kod]

Najprościej – metodą kopiuj-wklej (Ctrl+C, Ctrl+V). Otwórz dany artykuł do edycji, najlepiej w tzw. edytorze kodu źródłowego (jeśli nie wiesz jak: Pomoc:Jak przełączać się między edytorami). Zaznacz całą treść artykułu, skopiuj. Następnie przeskocz do karty w przeglądarce, w której masz otwarty własny brudnopis. Wklej, zapisz i gotowe. Wkrótce któryś z botów najpewniej usunie z Twojego brudnopisu kategorie (w końcu nie chcemy, by brudnopis wyświetlał się w tej samej kategorii co gotowe hasła; możesz też samodzielnie wstawić dwukropek przed nazwą kategorii przed zapisaniem, o tak: [[:Kategoria:Biblioteki]]) i zostawi wiadomość na ten temat na Twojej stronie dyskusji. Odtąd - robocza kopia artykułu jest tylko Twoja, możesz z nią zrobić co uważasz za słuszne.

Jak przenieść artykuł z brudnopisu?[edytuj | edytuj kod]

Gdy już będzie gotowy, skorzystaj z zakładki "Przenieś" (patrz: Pomoc:Zmiana nazwy strony). Jeśli nie masz jeszcze uprawnień - poproś dowolnego przechodzącego wikipedystę o pomoc (patrz: § Gdzie szukać pomocy?).

Jeśli nie zależy Ci na zachowaniu historii edycji, możesz też po prostu skopiować hasło ze swojego brudnopisu do przestrzeni głównej. Otwórz swój brudnopis do edycji (najlepiej w edytorze kodu!), Ctrl+C, otwórz docelowy artykuł do edycji (również w edytorze kodu!) i zastąp całość lub fragment treści. Kliknij w Zapisz i gotowe.

Jak utworzyć hasło z dwóch kont?[edytuj | edytuj kod]

Nie stresuj się, większość haseł Wikipedii powstaje jako praca więcej, niż tylko jednego autora. Najprościej, jeśli obie osoby będą korzystały z jednego brudnopisu. Choć obok nazwy użytkownika na górnej belce link wskazuje zawsze Twój brudnopis, jest to strona Wikipedii jak każda inna: ma adres, który można wpisać w wyszukiwarkę lub podyktować innemu współautorowi. Na przykład tak: Wikipedysta:Halibutt/brudnopis. Można też podzielić się pracą i na koniec wkleić akapity z jednego brudnopisu do drugiego (lub do gotowego hasła).

O czym warto pamiętać? Przede wszystkim o możliwych konfliktach edycji: jeśli dwie osoby będą równolegle pracować nad tym samym akapitem, i jednocześnie spróbują zapisać zmiany, system zgłupieje. Da się z takiej sytuacji wyjść, ale jest to męczące i kłopotliwe. Najlepiej więc upewnić się, że druga osoba nie próbuje równocześnie z nami edytować tej samej sekcji.

Warto też pomyśleć o tym, by na koniec przenieść artykuł z brudnopisu pod właściwy adres, a nie tylko przekopiować jego treść (Ctrl+C, Ctrl+V). Dzięki temu zachowana zostanie historia strony, a więc można będzie prześledzić kto i co konkretnie do niej dopisał. Jako że większość z Was zarejestrowała konta dopiero niedawno, by przenieść stronę najłatwiej jest poprosić kogoś z dłuższym stażem o pomoc. Patrz: poniżej.


Gdzie szukać pomocy?[edytuj | edytuj kod]

W razie kłopotów z Wikipedią albo pytań, sugestii czy wątpliwości, możesz:

  1. Rzucić okiem na Spis treści
  2. Napisać do mnie (kliknij tutaj!), odpowiem jak szybko się da
  3. Napisać na stronie Pomoc:Pytania nowicjuszy (niemal zawsze ktoś dyżuruje)
  4. Zadać pytanie na profilu polskiej Wikipedii na Facebooku
  5. Poprosić o pomoc Przewodników

Zapraszamy również do kontaktu z koordynatorką projektu: