Winthrop Rockefeller

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Winthrop Rockefeller
Winthrop Rockefeller.jpg
Data i miejsce urodzenia 1 maja 1912
Nowy Jork
Data i miejsce śmierci 22 lutego 1973
Palm Springs
Gubernator Arkansas
Okres od 1967
do 1971

Winthrop Rockefeller (ur. 1 maja 1912, zm. 22 lutego 1973) – amerykański polityk, filantrop i milioner, działacz Partii Republikańskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Nowym Jorku, jako syn Johna D. Rockefellera Jr., oraz wnuk Johna D. Rockefellera, założyciela koncernu Standard Oil i wówczas jednego z najbogatszych ludzi na świecie. Jego matką była Abby Aldrich, jedna z trzech córek senatora z Rhode Island Nelsona W. Aldricha. Jego starszym bratem był Nelson Rockefeller, wieloletni gubernator stanu Nowy Jork i 41. Wiceprezydent USA.

W 1934 ukończył po czterech latach Uniwersytecie Yale. W czasie II wojny światowej służył w amerykańskiej armii. Brał udział w bitwie o Okinawę i dosłużył się rangi pułkownika.

W 1953 roku przeprowadził się do Arkansas, gdzie założył wielkie gospodarstwo rolne Winrock. Plantacja mieściła się na szczycie góry Petit Jean Mountain, której szczyt został specjalnie wyrównany. Było to jedno z najbardziej dochodowych przedsięwzięć w kraju[potrzebny przypis]. Ówczesny gubernator Arkansas Orval E. Faubus desyngował Winthropa na różne stanowiska. Winthrop posiadał jednak własne ambicje polityczne i dlatego wstąpił do Partii Republikańskiej.

Jednak pierwsze podejście do walki o fotel gubernatora nie okazało się sukcesem i w 1964 roku został pokonany przez Faubusa. Dwa lata później Faubus przeszedł na emeryturę, a wybory wygrał Rockefeller. W owym czasie tylko 11 procent mieszkańców Arkansas było republikanami, ale Winthrop zreformował i umocnił tę partię. Został ponownie wybrany w 1968 roku. Dwa lata później został pokonany przez młodego demokratę i późniejszego senatora Dale'a Bumphersa, który był jednym z pierwszych gubernatorów przedstawicieli Nowego Południa. Sam Rockefeller zainicjował wiele reform, które doprowadziły do pewnej transformacji stanu. Jego ostatnim wydanym aktem urzędowym było ułaskawienie wszystkich więźniów skazanych na karę śmierci[1].

Był pierwszym republikańskim gubernatorem Arkansas od czasów wojny secesyjnej.

Zmarł na raka, 22 lutego 1973 w Palm Springs. Został pochowany na swoim ranczu w Morrilton.

Jego syn, Winhtrop Paul, z ramienia Partii Republikańskiej został wicegubernatorem stanu Arkansas oraz wymieniano go w gronie kandydatów na gubernatora w 2006 roku, zmarł jednak w lipcu 2006[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Death Penalty Information Center. Clemency. (ang.). [dostęp 2013-03-26].
  2. Steve Barnes: Arkansas Lt. Gov. Winthrop Rockefeller Dies at 57 (ang.). The New York Times, 2006-07-17. [dostęp 2013-03-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]