Przejdź do zawartości

Joseph Taylor Robinson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Joseph Taylor Robinson
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

26 sierpnia 1872
Lonoke (Arkansas)

Data śmierci

14 lipca 1937

3. lider większości Senatu Stanów Zjednoczonych
Okres

od 4 marca 1933
do 14 lipca 1937

Przynależność polityczna

Partia Demokratyczna

Poprzednik

James Eli Watson

Następca

Alben Barkley

Senator Stanów Zjednoczonych z Arkansas
(Klasa 2)
Okres

od 8 marca 1913
do 14 lipca 1937

Poprzednik

William M. Kavanaugh

Następca

John E. Miller

29. gubernator stanu Arkansas
Okres

od 16 stycznia 1913
do 8 marca 1913

Poprzednik

George Washington Donaghey

Następca

William Kavanaugh Oldham

Joseph Taylor Robinson (ur. 26 sierpnia 1872, zm. 14 lipca 1937) – amerykański polityk, prominentny działacz Partii Demokratycznej.

Urodził się w Lonoke w stanie Arkansas. Uczęszczał na uniwersytet stanowy, po czym dalej studiował prawo na prestiżowym uniwersytecie Wirginia, założonym przez samego Thomasa Jeffersona.

Jego kariera polityczna rozpoczęła się od wybrania go w roku 1894 członkiem stanowej legislatury, gdzie urzędował jedną kadencję. W roku 1802 wygrał mandat kongresmena, który piastował do roku 1913.

Wtedy to został wybrany gubernatorem Arkansas, skutkiem czego zrezygnować musiał z mandatu reprezentanta, lecz po zaledwie kilkunastu dniach urzędowania zrezygnował, aby ponownie zasiąść w ławach kongresowych. Tym razem jednak jako senator, mianowany po nagłej śmierci swego poprzednika na tym urzędzie Jeffersona Davisa. Robinson był ostatnim senatorem wybranym przez legislaturę stanową.

Mimo tak krótkiej kadencji gubernatorskiej w tym czasie kazał wybudować nowy kapitol stanowy, zaaprobował nową flagę i zajął się reformą systemu pracy.

Odnowił swój mandat senatora w wyborach powszechnych. Od roku 1922 był liderem demokratów w wyższej izbie kongresu (byli wtedy w mniejszości wobec republikanów).

Prezydencki kandydat demokratów w wyborach roku 1928 Al Smith mianował swoim wiceprezydenckim kandydatem senatora Robinsona, ale przegrali wówczas z republikanami Herbertem Hooverem i Charlesem Curtisem.

W roku 1933, po zwycięstwie demokratów w wyborach kongresowych i prezydenckich (prezydentem został wtedy Franklin Delano Roosevelt) Robinson został liderem większości (pierwszym demokratą na tym stanowisku). Popierał aktywnie reformy Nowego Ładu. Funkcję lidera większości zajmował do roku 1937, kiedy zmarł.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)