Witold Dynowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Witold Dynowski (ur. 23 sierpnia 1903 w Harbinie (Chiny), zm. 31 lipca 1986 w Warszawie) – polski etnolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

Witold Dynowski urodził się w Chinach, w okresie młodości przebywał w Mongolii. Należał do grona uczniów prof. Cezarii Baudouin de Courtenay Ehrenkreutz Jędrzejewiczowej z Uniwersytetu Stefana Batorego. Przed wojną został adiunktem Katedry i Zakładu Etnografii Polski na Uniwersytecie Warszawskim. Prowadził rozpoczęte w Wilnie badania przemian kulturowych na Wileńszczyźnie (Izolacja cywilizacyjna województwa wileńskiego i nowogródzkiego). Po II wojnie światowej w roku 1946 Witold Dynowski habilitował się pracą na temat Żmudzi i Auksztoty i jako docent objął w roku 1949 połączone Katedry Etnografii Polski oraz Etnografii i Etnologii. Od roku 1953 był profesorem Uniwersytetu Warszawskiego.

Od roku 1953 organizator i wieloletni kierownik działu etnografii, następnie Zakładu Etnografii Polskiej i Powszechnej Polskiej Akademii Nauk. Od 1958 redaktor Etnografii Polskiej i Polskiego Atlasu Etnograficznego. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych zorganizował i prowadził polsko-mongolską ekspedycję badawczą.

Profesor Dynowski przeszedł na emeryturę w końcu lat siedemdziesiątych. Prowadzenie Katedry przejęła jego uczennica Zofia Sokolewicz.

W roku 2006 studenci i absolwenci Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego założyli Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego.

Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem 10-lecia Polski Ludowej, Orderem Cyryla i Metodego I klasy oraz Orderem Gwiazdy Polarnej Mongolskiej Republiki Ludowej[1].

Bibliografia (wybór)[edytuj | edytuj kod]

  • Witold Dynowski: Barwne kufry chłopskie z okolic Wileńszczyzny i Polesia, Wilno: Instytut Naukowo-Badawczy Europy Wschodniej, 1934
  • Witold Dynowski: Sztuka ludowa Wileńszczyzny i Nowogródczyzny, Wilno: skład główny Księgarnia św. Wojciecha, 1935
  • Witold Dynowski: Współczesna Mongolia, Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich Wydawnictwo PAN, 1968

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Życie Warszawy”, nr 181 z 6 sierpnia 1986, s. 12 (nekrologi)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]