Wody radonowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wody radonowewody mineralne zawierające niewielkie ilości nietrwałego pierwiastka promieniotwórczego radonu i produkty jego rozpadu promieniotwórczego. W Polsce zalicza się do nich te wody, które wykazują aktywność promieniotwórczą co najmniej 74 Bq/l (2 nCi/l)[1][2]. Podstawą racjonalności leczniczego efektu wód radonowych jest hipoteza hormezy radiacyjnej. Natomiast zdaniem zwolenników liniowego modelu bezprogowego (LNT, z ang. Linear No-Threshold) szkodliwa jest nawet najmniejsza dawka promieniowania jonizującego.

Znaczenie przyrodolecznicze[edytuj | edytuj kod]

Mają zastosowanie w leczeniu chorób układu krążenia, układu ruchu, schorzeń neurologicznych, ginekologicznych, układu pokarmowego, chorób skóry i niektórych chorób przemiany materii. Kąpiele radonowe wykonuje się w wodzie radoczynnej, zawierającej izotop 222Rn. Mają one następujące działanie[potrzebny przypis]:

  1. przeciwbólowe,
  2. pobudzenia mikrokrążenia,
  3. zwiększenia wydalania kwasu moczowego,
  4. inaktywacji noradrenaliny,
  5. zahamowania syntezy DNA i wzmożenia enzymatycznych procesów naprawczych DNA,
  6. pobudzenia aktywności gonad.
  7. wzmacnia również odporność organizmu, ponieważ nawet najmniejsza dopuszczalna dawka promieniowania zabija bakterie odpowiedzialne za różnego rodzaju choroby, między innymi związane z narządami oddechowymi jak na przykład często powtarzające się ropne zapalenie gardła.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

W Polsce źródła zawierające radon stwierdzono:

Stosują je do kuracji leczniczych następujące polskie uzdrowiska:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. — Prawo geologiczne i górnicze. Dz.U. z 2011 r. Nr 163, poz. 981, art. 5, ust. 2.
  2. Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 marca 2014 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo geologiczne i górnicze. Dz.U. z 2014 r. poz. 613.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.