Wolfsburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Wolfsburg
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Dolna Saksonia
Burmistrz Klaus Mohrs
Powierzchnia 204,02 km²
Populacja (31.12.2012)
• liczba ludności
• gęstość

123 144
591 os./km²
Nr kierunkowy 05361
Kod pocztowy 38440
Tablice rejestracyjne WOB
Położenie na mapie Dolnej Saksonii
Mapa lokalizacyjna Dolnej Saksonii
Wolfsburg
Wolfsburg
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Wolfsburg
Wolfsburg
Ziemia52°25′N 10°47′E/52,416667 10,783333
Strona internetowa
Portal Portal Niemcy
Fabryka Volkswagena w Wolfsburgu

Wolfsburg – miasto na prawach powiatu w środkowych Niemczech w kraju związkowym Dolna Saksonia, na wschód od Hanoweru i na północ od Brunszwiku. Leży na trasie szybkiej kolei ICE (Hanower-Berlin), przy autostradzie A39 i nad ważną drogą wodną MittellandkanalKanałem Śródlądowym umożliwiającym bezpośrednie połączenie miasta z systemem wodnym Łaby i Odry. Liczy ok. 120,5 tys. mieszkańców (2008). Ośrodek przemysłu samochodowego – zakłady Volkswagena.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wolfsburg jako duże miasto przemysłowe powstał w czasach niemieckiego narodowego socjalizmu. Pierwszą nazwą miasta była nazwa Stadt des KdF Wagens – Wolfsburg. Termin KdF jest skrótem od nazistowskiego ruchu Kraft durch Freude (pol. Siła poprzez radość). Termin KdF połączony z terminem Wagen (pol. samochód) oznacza Garbusa.

Fabryka samochodów w Wolfsburgu została przez niemieckich nazistów tak zaplanowana, by mogła się błyskawicznie przestawić na produkcję zbrojeniową, także „Garbusa” w wersji wojskowej jako tzw. Kübelwagen. Po II wojnie światowej leżący w Brytyjskiej Strefie Okupacyjnej Stadt des KdF Wagens – Wolfsburg stał się Wolfsburgiem.

Produkcja Garbusów ruszyła pod kontrolą Brytyjczyków. Na początku lat 70. Wolfsburg poprzez konflikt paliwowy na Bliskim Wschodzie został dotknięty kryzysem bezrobocia. Miasto powiększyło się o tereny sąsiednich miejscowości, w tym miast Fallersleben i Vorsfelde, stając się po raz pierwszy miastem stutysięcznym.

Sport[edytuj | edytuj kod]

Miasto jest siedzibą klubu piłkarskiego VfL Wolfsburg oraz klubu hokejowego Grizzly Adams Wolfsburg.

Zawodnikami tutejszego klubu piłkarskiego byli Andrzej Juskowiak, Waldemar Kryger, Jacek Krzynówek i Krzysztof Nowak. Polskie korzenie posiadał także grający tu Argentyńczyk Diego Klimowicz. Począwszy od sezonu 2016/2017 zagra w nim Jakub Błaszczykowski.

Polskie akcenty[edytuj | edytuj kod]

W czasie II wojny światowej w Wolfsburgu pracowały tysiące polskich pracownic i pracowników przymusowych (niem. Zwangsarbeiter). Wielu z nich jest pochowanych na cmentarzu w Wolfsburgu. W okolicach miasta KdF znajdowało się przedszkole i żłobek przyzakładowy dla dzieci pracownic przymusowych (śmiertelność dzieci i niemowlaków sięgała tu 90%). Na cmentarzu dla dzieci przeważają nazwiska (często tylko imiona) o polskim brzmieniu.

Po wojnie pierwszymi Polakami byli tu dipisi niezgadzający się na powrót do Polski pod rządami komunistycznymi. Niektórzy z nich znaleźli zatrudnienie w znajdującej się pod zarządem Brytyjczyków fabryce samochodów. Później koncern Volkswagena przejął Fabrykę Samochodów Rolniczych Tarpan z Poznania i wielu Polaków pracuje dziś w macierzystych zakładach Volkswagena w Wolfsburgu.

Panorama Wolfsburga z Schillerteich-Center. W głębi czerwone kominy fabryki Volkswagena, a po prawej widok na stadion VfL Wolfsburg – Volkswagen Arena

Zabytki i atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

  • Zamek Wolfsburg – pierwsza wzmianka historyczna o zamku (warowni) Wolfsburg pochodzi z roku 1302. Tak nazwano siedzibę rodu szlacheckiego von Bartensleben.
  • Autostadt – 42-hektarowy teren o charakterze parkowym, po 2 latach budowy oddano go do użytku w roku 2000. Jest to muzeum samochodów wszystkich marek koncernu Volkswagen, ponadto można w tym miejscu osobiście odebrać wcześniej zamówiony samochód oraz wziąć udział w różnych imprezach rozrywkowych czy kulturalnych.
  • Phaeno,
  • Planetarium Wolfsburg,
  • Muzeum Sztuki Kunstmuseum.

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wie es weiterging
  • Entbindungsheim
  • Dokumentation
  • Nach einem Erlass vom Sommer 1943 zur „Behandlung schwangerer ausländischer Arbeiterinnen und der im Reich von ausländischen Arbeiterinnen geborenen Kinder” seien, so Hohnsbein, etwa „im Raum Braunschweig/Wolfsburg/ Gifhorn annähernd 1000 Säuglinge von 'Ostarbeiterinnen' umgekommen”. Als „rassisch minderwertig” eingestuft, starben sie, von ihren Müttern getrennt, systematisch unterversorgt in Barackenlagern.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]