Wolfsburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Wolfsburg
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Dolna Saksonia
Burmistrz Klaus Mohrs
Powierzchnia 204,02 km²
Populacja (31.12.2012)
• liczba ludności
• gęstość

123 144
591 os./km²
Nr kierunkowy 05361
Kod pocztowy 38440
Tablice rejestracyjne WOB
Położenie na mapie Dolnej Saksonii
Mapa lokalizacyjna Dolnej Saksonii
Wolfsburg
Wolfsburg
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Wolfsburg
Wolfsburg
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Wolfsburg
Wolfsburg
Ziemia 52°25′N 10°47′E/52,416667 10,783333
Strona internetowa
Portal Portal Niemcy
Fabryka Volkswagena w Wolfsburgu

Wolfsburg – miasto na prawach powiatu w środkowych Niemczech w kraju związkowym Dolna Saksonia, na wschód od Hanoweru i na północ od Brunszwiku. Leży na trasie szybkiej kolei ICE (Hanower-Berlin), przy autostradzie A39 i nad ważną drogą wodną MittellandkanalKanałem Śródlądowym umożliwiającym bezpośrednie połączenie miasta z systemem wodnym Łaby i Odry. Liczy ok. 120,5 tys. mieszkańców (2008). Ośrodek przemysłu samochodowego – zakłady Volkswagena.

Historia[edytuj]

Wolfsburg jako duże miasto przemysłowe powstał w czasach niemieckiego narodowego socjalizmu. Pierwszą oficjalną nazwą miasta była nazwa Stadt des KdF Wagens – Wolfsburg. Termin KdF jest skrótem od nazistowskiego ruchu Kraft durch Freude (pol. Siła poprzez Radość). Termin KdF połączony z terminem Wagen (pol. samochód) oznacza pomijając już całą terminologię nazistowską nic innego jak popularnego Garbusa.

Fabryka samochodów w Wolfsburgu została przez niemieckich nazistów tak zaplanowana by mogła się błyskawicznie przestawić na produkcję zbrojeniową, także "Garbusa" w wersji wojskowej jako tzw. Kübelwagen. Po II wojnie światowej leżący w Brytyjskiej Strefie Okupacyjnej Stadt des KdF Wagens – Wolfsburg stał się Wolfsburgiem.

Produkcja Garbusów ruszyła całą parą pod kontrolą Brytyjczyków. Na początku lat 70. Wolfsburg poprzez konflikt paliwowy na Bliskim Wschodzie został dotknięty olbrzymim kryzysem bezrobocia. Miasto wchłonęło także sąsiednie miasta Fallersleben, Vorsfelde, a także inne miejscowości stając się po raz pierwszy miastem stutysięcznym.

Sport[edytuj]

Miasto jest siedzibą klubu piłkarskiego VfL Wolfsburg oraz klubu hokejowego Grizzly Adams Wolfsburg.

Zawodnikami tutejszego klubu piłkarskiego byli Andrzej Juskowiak, Waldemar Kryger, Jacek Krzynówek i przedwcześnie zmarły Krzysztof Nowak. Polskie korzenie posiadał także grający tu Argentyńczyk Diego Klimowicz.

Polskie akcenty[edytuj]

II wojna światowa[edytuj]

W czasie II wojny światowej w Wolfsburgu pracowały tysiące polskich pracownic i pracowników przymusowych (niem. Zwangsarbeiter). Wielu z nich jest pochowanych na cmentarzu w Wolfsburgu. W okolicach miasta KdF znajdowało się przedszkole i żłobek przyzakładowy dla dzieci pracownic przymusowych (śmiertelność dzieci i niemowlaków sięgała tu 90%). Na cmentarzu dla dzieci przeważają nazwiska (często tylko imiona) o polskim brzmieniu.

Okres powojenny[edytuj]

Pierwszymi Polakami po wojnie byli tu tzw. polscy dipisi niezgadzający się na powrót do Polski pod rządami komunistycznymi. Niektórzy z nich znaleźli zatrudnienie w znajdującej się pod zarządem Brytyjczyków fabryce samochodów.

Koncern Volkswagena przejął (Fabrykę Samochodów Rolniczych Tarpan) z Poznania, wielu Polaków pracuje dziś w macierzystych zakładach Volkswagena w Wolfsburgu i na odwrót także Niemców w poznańskiej filii zakładów VW.

Panorama Wolfsburga z Schillerteich-Center. W głębi czerwone kominy fabryki Volkswagena, a po prawej widok na stadion VfL Wolfsburg – Volkswagen Arena

Zabytki i atrakcje turystyczne[edytuj]

  • Zamek Wolfsburg – pierwsza wzmianka historyczna o zamku (warowni) Wolfsburg pochodzi z roku 1302. Tak nazwano siedzibę rodu szlacheckiego von Bartensleben.
  • Autostadt – 42-hektarowy teren o charakterze parkowym, po 2 latach budowy oddano go do użytku w roku 2000. Jest to muzeum samochodów wszystkich marek koncernu Volkswagen, ponadto można w tym miejscu osobiście odebrać wcześniej zamówiony samochód oraz wziąć udział w różnych imprezach rozrywkowych czy kulturalnych.
  • Phaeno,
  • Planetarium Wolfsburg,
  • Muzeum Sztuki Kunstmuseum.

Współpraca[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  • Wie es weiterging
  • Entbindungsheim
  • Dokumentation
  • Nach einem Erlass vom Sommer 1943 zur "Behandlung schwangerer ausländischer Arbeiterinnen und der im Reich von ausländischen Arbeiterinnen geborenen Kinder" seien, so Hohnsbein, etwa "im Raum Braunschweig/Wolfsburg/ Gifhorn annähernd 1000 Säuglinge von 'Ostarbeiterinnen' umgekommen". Als "rassisch minderwertig" eingestuft, starben sie, von ihren Müttern getrennt, systematisch unterversorgt in Barackenlagern.

Linki zewnętrzne[edytuj]