Togliatti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy miasta w Rosji. Zobacz też: Palmiro Togliatti.
Togliatti
Toльятти
Ilustracja
Centrum administracyjne AwtoWAZ
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Rosja
Obwód  samarski
Burmistrz Siergiej Andriejew
(Сергей Андреев)
Powierzchnia 314,8 km²
Populacja (I 2020)
• liczba ludności
• gęstość

699 429[1]
2292,7 os./km²
Nr kierunkowy +7 (84 82)
Kod pocztowy 445xxx
Tablice rejestracyjne 63, 163
Położenie na mapie obwodu samarskiego
Mapa konturowa obwodu samarskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Togliatti”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej znajduje się punkt z opisem „Togliatti”
Ziemia53°29′N 49°31′E/53,483333 49,516667
Strona internetowa
Portal Rosja

Togliatti (ros. Toльятти, Toljatti; do 1964 Stawropol nad Wołgą, ros. Ставрополь на Волге, Stawropol na Wołgie) – miasto w Rosji, w obwodzie samarskim, port nad Wołgą. Ponad 721,7 tys. mieszkańców (styczeń 2010). Mieści się w nim fabryka WAZ (na rynki zagraniczne Łada). Obecna nazwa pochodzi od nazwiska włoskiego komunisty Palmira Togliattiego. Według badań przeprowadzonych przez rządowy Uniwersytet Finansowy w Moskwie, Togliatti jest najbiedniejszym miastem Federacji Rosyjskiej[2]. Część aglomeracji Samara-Togliatti.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Znajduje się na lewym brzegu Wołgi, naprzeciw rzeki Żigula. Ludność: 699 429 osób (2020 r.); największe miasto w Rosji, które nie jest centrum podmiotu federalnego. Pod względem liczby ludności zajmuje 19 miejsce w Rosji. Całkowita długość linii miejskiej wynosi 149 km, na której graniczy z Okręgiem Stawropolskim w regionie Samara i miastem Żigulewskim. Wszystkie trzy obszary miejskie rozciągają się wzdłuż Wołgi na 40 kilometrów. Odległość między regionem centralnym i komsomolskim wynosi 5-7 kilometrów, między regionem centralnym i awtozawodskim – około 3 kilometrów. Dzielnice miasta oddzielone są lasami. Pod względem powierzchni dzielnice miasta niewiele się od siebie różnią: dzielnica Avtozavodsky zajmuje 36% terytorium miasta, Centralna i Komsomolska – po 32%.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Togliatti rozpoczęło swoją podróż jako miasto-twierdza założona przez męża stanu i rosyjskiego historyka Wasilija Tatiszowa. 20 czerwca 1737 r. Cesarzowa Anna Ioannovna przekazała ochrzczonej kałmuckiej księżniczce Annie Taishinie list o założeniu miasta. Postanowiono nazwać post-fort Stawropol, co po grecku oznacza „Święty Krzyż”.

Na początku XX wieku w Stawropolu mieszkało około 6000 osób. Był jeden szpital naziemny, 6 placówek edukacyjnych, 2 hotele, 6 fabryk i fabryk, 1 woda i 4 wiatraki. W połowie stulecia miasto liczyło 12 000 mieszkańców. W 1950 roku Stawropol stał się centrum największego placu budowy – Volzhskaya HPP noszącej imię V. I. Lenina. W latach 1953-1955 miasto zostało prawie całkowicie przeniesione 18 km od zalanej strefy zbiornika Kujbyszewskiego na lewy brzeg Wołgi. W kwietniu 1951 roku Stawropol stał się miastem regionalnym. W sierpniu 1964 roku przemianowano go na Togliatti. Każdego roku, w pierwszą niedzielę czerwca, mieszkańcy Togliatti obchodzą Dzień Miasta.

Miasto przekształciło się z twierdzy wojskowej w handlową, a następnie, wraz z budową przedsiębiorstw przemysłowych i największej fabryki samochodów w Rosji, SA „AVTOVAZ” w 1966 roku, w przemysłowe centrum regionu. W 1970 roku z linii montażowej fabryki zjechał pierwszy samochód marki Żiguli[3].

Galeria[edytuj | edytuj kod]


Sport[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Łada Togliatti.

Urodzeni w Togliatti[edytuj | edytuj kod]

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]