Wygorzele (Tychy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy dzielnicy miasta Tychy. Zobacz też: Wygorzelewieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Grabów.
Wygorzele
Państwo

Województwo
Powiat
MiastoTychy
Położenie

Polska

Śląskie
M. Tychy
Tychy
50° 06' 47" N
19° 03' 52" E

Tychy - Wygorzele

Wygorzeledzielnica Tychów granicząca od strony południowej z dzielnicami Urbanowice, Jaroszowice, od strony zachodniej z Wartogłowcem i z dzielnicą Zwierzyniec, północna granica to linia brzegowa Lasów Murckowskich, zaś strona zachodnia to granica miejscowości Lędziny.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Według niemieckiego językoznawcy Heinricha Adamy nazwa miejscowości pochodzi od staropolskiej nazwy "gorzeć"[1]. Nazwa prawdopodobnie wiąże się z wypalaniem lasów w wyniku deforestacji. W swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu jako najstarszą zanotowaną nazwę miejscowości wymienia on obecną polską nazwę w odmianie Wygorzały podając jej znaczenie "Brandfleck" czyli po polsku "wypalone miejsce"[1].

Przypisy

  1. a b Heinrich Adamy: Die Schlesischen Ortsnamen ihre entstechung und bedeutung. Breslau: Verlag von Priebotsch`s Buchhandlung, 1888, s. 42.