Wzniesienia Mławskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wzniesienia Mławskie
Mapa regionu
Prowincja Niż Środkowoeuropejski
Podprowincja Niziny Środkowopolskie
Makroregion Nizina Północnomazowiecka
Mezoregion Wzniesienia Mławskie
Powierzchnia
• ogółem
• w Polsce

2486 km²
2486 km²
Zajmowane
jednostki
administracyjne
Polska:
woj. mazowieckie
woj. warmińsko-mazurskie

Wzniesienia Mławskie (318.63) – mezoregion fizycznogeograficzny w północno-środkowej Polsce, stanowiący północno-zachodnią część Niziny Północnomazowieckiej. Region graniczy od północy z Równiną Mazurską i (na krótkim odcinku) Garbem Lubawskim, od północnego zachodu z Równiną Urszulewską, od południowego zachodu z Równiną Raciąską, od południowego wschodu z Wysoczyzną Ciechanowską a od północnego wschodu z Równiną Kurpiowską. Wzniesienia Mławskie leżą na pograniczu województw mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.

Mezoregion jest morenową wysoczyzną z wysokościami do 235 m n.p.m. (Dębowa Góra) o bezjeziornej powierzchni, przeciętej wałami pochodzenia kemowego bądź morenowego. Wzniesienia Mławskie są wzgórzami powiązanymi z zasięgiem najmłodszego stadiału zlodowacenia środkowopolskiego. Południowa część regionu odwadniana jest do Wkry i Orzyca. W obrębie Wzniesień Mławskich przeważają obszary rolnicze; kompleksy leśne występują na peryferiach.

Ośrodkami miejskimi regionu są Mława i Działdowo, ponadto wsie Kozłowo, Iłowo-Osada, Narzym, Grudusk, Płośnica, Lipowiec Kościelny, Stupsk, Dzierzgowo, Szydłowo, Strzegowo, Niedzbórz, Regimin, Krzynowłoga Mała, Wiśniewo, Janowiec Kościelny, Wieczfnia Kościelna i Janowo (na pograniczu).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: PWN, 2002. ISBN 83-01-13897-1.
  2. Słownik geograficzno-krajoznawczy Polski. Warszawa: PWN, 1998. ISBN 83-01-12677-9.