Złotokłos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy miejscowości w Polsce. Zobacz też: herb szlachecki o tej nazwie.
Artykuł 52°00′19″N 20°54′20″E
- błąd 38 m
WD 51°57'N, 20°52'E, 52°0'19.76"N, 20°54'13.39"E
- błąd 20140 m
Odległość 160 m
Złotokłos
wieś
Ilustracja
Kościół MB Łaskawej
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Powiat piaseczyński
Gmina Piaseczno
Liczba ludności (2014-09-30) 1349[1]
Strefa numeracyjna 22
Kod pocztowy 05-504
Tablice rejestracyjne WPI
SIMC 0006652
Położenie na mapie gminy Piaseczno
Mapa konturowa gminy Piaseczno, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Złotokłos”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Złotokłos”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Złotokłos”
Położenie na mapie powiatu piaseczyńskiego
Mapa konturowa powiatu piaseczyńskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Złotokłos”
Ziemia52°00′19″N 20°54′20″E/52,005278 20,905556
Strona internetowa
Krzyż z okresu I wojny światowej.

Złotokłoswieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Piaseczno. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie warszawskim.

W miejscowości znajduje się kościół i siedziba parafii, należącej do dekanatu tarczyńskiego, archidiecezji warszawskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Osada powstała po I wojnie światowej w wyniku parcelacji w latach 1924–1935 dóbr Szczaki przez rodzinę Orsettich (herbu Złotokłos), a następnie hr. Wojciecha Rostworowskiego. Plany nawiązywały do anachronicznego już wtedy pomysłu utworzenia kolejnego miasta ogrodu, a hasło reklamujące kupno działek w Letnisku Złotokłos brzmiało: "pracuj w mieście, mieszkaj na wsi". Zaletami osady była dobre połączenie z Warszawą – dzięki motorowej Kolei Grójeckiej czas dojazdu z przystanku Szczaki Złotokłos do stolicy wynosił zaledwie 45 minut[2], a także walory klimatyczne – w Złotokłosie miało powstać uzdrowisko kardiologiczne. Kryzys gospodarczy w latach dwudziestych, a następnie II wojna światowa pokrzyżowały te plany. Nie zrealizowano koncepcji miasta ogrodu, nie powstały parki, place ani Dom Ludowy.

Po upadku Powstania Warszawskiego mieszkańcy Złotokłosu udzielali schronienia licznym uchodźcom. Przez krótki czas funkcjonowała także Caffe Fogg, którą prowadził słynny piosenkarz Mieczysław Fogg. W 1945 roku erygowano parafię Matki Bożej Łaskawej.

W okresie powojennym Złotokłos zmienił swój charakter, bardziej przypominając wieś niż osadę letniskową. Stopniowa likwidacja Kolejki Grójeckiej dodatkowo spowolniła jego rozwój. W miejscowości tej swoje dzieciństwo spędził Marek Hłasko. Zmiany nastąpiły pod koniec XX wieku. Poprawiono infrastrukturę (gazyfikacja, wodociągi, oświetlenie i utwardzenie nawierzchni ulic, nowa centrala telefoniczna). Powstał duży zespół szkolny obejmujący szkołę podstawową i gimnazjum. Rozwój Złotokłosu dokonuje się przede wszystkim poprzez budownictwo indywidualne, natomiast nie prowadzi się prac w kierunku ewolucji przestrzeni publicznej. Nie ma więc mowy o powrocie do dawnej koncepcji miasta ogrodu, a Złotokłos pozostaje jednym z typowych podwarszawskich osiedli.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Jako stosunkowo młoda miejscowość Złotokłos nie może pochwalić się cennymi zabytkami.

  • Warto zobaczyć kościół MB Łaskawej. Absyda świątyni pochodzi prawdopodobnie z pierwszej połowy XIX wieku. Kolejne remonty pozbawiły kościół nastaw ołtarzowych wzorowanych na lewiczyńskich, lecz mimo rozbudowy z końca lat 30. charakterystyczna bryła budynku wciąż zachwyca chłodną elegancją nawiązująca do stylu romańskiego.
  • Zachowało się także kilka starych murowanych domów w stylu wczesnego modernizmu (Gemborków, Jabłkowskich, Weberów) oraz drewniane domki z charakterystycznymi gankami i werandami, niekiedy nawiązujące do otwockiej secesji. Większość z nich jest jednak zaniedbana lub uległa znacznej przebudowie.
  • Willa hrabiego Rostworowskiego, szumnie nazywana pałacem, przetrwała w dobrym stanie do końca XX wieku. W latach 1948-1992 była wykorzystywana jako budynek szkolny (uczyły się tu dzieci z klas III-VIII SP w Złotokłosie). Gdy szkoła została przeniesiona do nowej siedziby, willa została całkowicie zdewastowana i obecnie jest ruiną. Podobny los spotkał otaczający budynek XVIII-wieczny park o układzie geometrycznym oraz młyn, dom rządcy i czworaki.
  • Cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Do Złotokłosu można dojechać autobusem:

  • Linią ZTM 728 na trasie P+R Al.Krakowska – Złotokłos[3],
  • Linią komunikacji gminy Piaseczno L2 i L12 na trasie Urząd Miasta - Złotokłos[3].

Sport[edytuj | edytuj kod]

W miejscowości działa Ludowy Klub Sportowy "Perła Złotokłos"[4]. Sekcja piłki nożnej składa się z siedmiu, zróżnicowanych wiekowo, drużyn. Seniorzy "Perły" występują w IV Lidze grupie mazowieckiej (południe). Oprócz piłki nożnej w klubie funkcjonują młodzieżowe drużyny siatkówki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Strona gminy, liczba ludności
  2. Bogdan Pokropiński: Kolej grójecka. Warszawa: Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, 2002, s. 69. ISBN 978-83-206-1466-4.
  3. a b Mapa komunikacyjna Warszawy. ZTM Warszawa. [dostęp 2010-12-02].
  4. LKS Perła Złotokłos. www.lksperla.waw.pl. [dostęp 2010-12-02].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]