Żabieniec (powiat piaseczyński)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Żabieniec
Aleja lipowa
Aleja lipowa
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
Powiat piaseczyński
Gmina Piaseczno
Liczba ludności (2016-12-31) 1208[1]
Strefa numeracyjna 22
Kod pocztowy 05-500[2]
Tablice rejestracyjne WPI
SIMC 0006669
Położenie na mapie gminy Piaseczno
Mapa lokalizacyjna gminy Piaseczno
Żabieniec
Żabieniec
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Żabieniec
Żabieniec
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Żabieniec
Żabieniec
Położenie na mapie powiatu piaseczyńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu piaseczyńskiego
Żabieniec
Żabieniec
Ziemia52°03′18″N 21°02′29″E/52,055000 21,041389
Strona internetowa miejscowości

Żabieniecwieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Piaseczno.

Wieś szlachecka Zabiniecz położona była w drugiej połowie XVI wieku w powiecie czerskim ziemi czerskiej województwa mazowieckiego[3].W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa warszawskiego. Nazwa miejscowości wzięła się prawdopodobnie od dużej ilości żab związanych z podmokłymi terenami otaczającymi miejscowość.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Żabieniec położony jest na południe od Warszawy, granicząc z Piasecznem na rzece Jeziorce oraz Zielonej. Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 79. Od południa i południowego wschodu miejscowość sąsiaduje z chronionymi obszarami Chojnowskiego Parku Krajobrazowego.

Części wsi[edytuj | edytuj kod]

Integralne części wsi Żabieniec[4][5]
SIMC Nazwa Rodzaj
0006675 Stefanów część wsi

Rolnictwo[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na bliskość Piaseczna i związana z tym ekspansja budownictwa typowe rolnictwo praktycznie zanikło. Do 1991 roku uprawiane były pola wchodzące w skład PGR.

W Żabieńcu znajduje się Instytut Rybactwa Śródlądowego oraz Rybacki Zakład Doświadczalny w Żabieńcu. Zlokalizowane są tam stawy badawcze oraz produkcyjne, nastawione głównie na hodowlę karpia. Do Rybackiego Zakładu Doświadczalnego w Żabieńcu należą także obiekty hodowlane w miejscowościach Kośmin, Lesznowola, Walendów oraz na warszawskich Siekierkach.

Do ważniejszych obiektów rolniczych zaliczyć można założoną w latach siedemdziesiątych XX w. Szkółkę Roślin Ozdobnych o powierzchni 26 ha, produkującą drzewa i krzewy ozdobne.

Przemysł i Usługi[edytuj | edytuj kod]

Na terenie miejscowości znajduje się kilkanaście firm usługowych, sklepów oraz dwa motele.

Sport[edytuj | edytuj kod]

Początki sportu w Żabieńcu sięgają 1912 r. W 1922 powołano sekcję piłki nożnej i siatkówki, z jednolitą kostiumowo drużyną pod nazwą Zagończyk, nazwa ta została w 1931 r. zmieniona na Jedność Żabieniec Jako jeden z nielicznych klubów sportowych na Mazowszu posiada pełnowymiarowy stadion z kilkuset miejscami siedzącymi w postaci krzesełek z tworzywa oraz od grudnia 2006 profesjonalne 6 jupiterów oświetlających murawę.

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Od południa Żabieniec graniczy z dużym kompleksem leśnym tj. Chojnowskim Parkiem Krajobrazowym. Na terenie którego znajduje się kilkanaście rezerwatów przyrody. Poza tym istnieje tu wspaniała przyroda powiązana z kilkudziesięcioma hektarami stawów rybnych oraz dwóch rzek. W okolicach Żabieńca gniazdują dziesiątki odmian ptactwa, oraz występuje wiele gatunków zwierząt leśnych i łąkowych m.in łosie.

  • Pomniki przyrody

W rejestr pomników przyrody wpisano znajdującą się na terenie Rybackiego Zakładu Doświadczalnego Lipę drobnolistną oraz 2 dęby szypułkowe.

  • Parki zabytkowe

Park dworski z przełomu XVIII/XIX w. Mało czytelny. Powierzchnia parku wynosi 5,94 ha w tym 0,2 ha wód. Kompozycja przestrzenna stawów i grobli opiera się na rzucie prostokąta. Starodrzew zachował się w niewielkich fragmentach. Zachowana aleja lipowa w kształcie litery L. Wśród starodrzewia występują lipa, klon, klon jawor, robinia akacjowa, dąb, wierzba, topola, buk, grab, jesion. W parku znajdują się 2 stawy. Zlokalizowane są tu duże stanowiska Przylaszczki, Zawilca żółtego, Zawilca gajowego

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia Żabieńca trwale powiązana jest z Piasecznem oraz z tzw. traktem Wareckim - drogą łączącą Piaseczno z Warką. Pierwsze wzmianki o istnieniu Żabieńca można znaleźć na mapach sprzed ponad 500 lat. Występuje on pod nazwą Zabyniec. Znajduje się tu kilka miejsc które na stałe wpisały się w lokalną historię.

Miejscowość Żabieniec, w pierwotnym brzmieniu Zabynijcz, istniała już w 1540 roku. Należała wtedy do parafii Jazgarzew. Źródła historyczne podają również, że w roku 1576 Krzysztof Pełka i Christinus Losz, czyli Krystyn Łoś, posiadali we wsi Żabieniec swoje kmiece pola. Do Krzysztofa Pełki należał jeden i ćwierć łana, a do Krystyna Łosia półtora[6]. Gdy w 1603 roku wizytował parafię Jazgarzew biskup poznański Wawrzyniec Goślicki, w swoim sprawozdaniu wizytacyjnym napisał między innymi, że uposażenie tamtejszego kościoła stanowił folwark w Jazgarzewie złożony z trzech łanów roli, a także dziesięciny ze wsi, które należały do parafii Mianowice: z Jazgarzewa, Żabieńca, Ustanowa, Pęcher i innych. Dokument wizytacyjny z roku 1778 podaje, że w Żabieńcu znajdowała się karczma. W 1827 roku Żabieniec miał 25 domów i 102 mieszkańców. W 1895 tych mieszkańców było 231. Żabieniec był wtedy wsią i folwarkiem w powiecie grójeckim, należał do parafii Jazgarzew i miał 354 morgi ziemi. Obszar ziemi dworskiej wynosił 254 morgi.

Latem 1965 – do Zalesia Górnego przybył Edward Ochab. Aby ukazać fałszywy obraz idealnej polskiej wsi w Żabieńcu, przez który jechał, położono asfalt.

Urodzeni w Żabieńcu[edytuj | edytuj kod]

  • Antoni Parol – działacz ruchu robotniczego, kierowca i monter samochodowy.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Strona gminy, demografia
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. s. według wyboru. [dostęp 2014–03–09].
  3. Adolf Pawiński, Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym. T. 5: Mazowsze, Warszawa 1895, s. 215, Mazowsze w drugiej połowie XVI wieku ; Cz.1, Mapa, plany, Warszawa 1973, k. 4.
  4. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części. „Dziennik Ustaw”. Nr 29, poz. 200, s. 1867, 2013–02–15. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. [dostęp 2014–03–09]. 
  5. TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju). Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 18.11.2015].
  6. Żabieniec (2) w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. XIV: Worowo – Żyżyn. Warszawa 1895.