Przejdź do zawartości

Zatoka Pomorska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Rabidmoon (dyskusja | edycje) o 20:47, 11 gru 2007. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Zatoka Pomorska (niem. Pommersche Bucht, kasz. Pòmòrskô Roztoka) – zatoka Morza Bałtyckiego w jego południowo-zachodniej części u wybrzeży Polski i Niemiec.

Na jej wschodnim krańcu leży Jarosławiec w powiecie sławieńskim, zaś wyspa Rugia ogranicza Zatokę na zachodzie. Zalew Szczeciński, leżący na południe od Zatoki Pomorskiej, połączony jest z nią systemem trzech cieśnin - Peenestrom, Świną i Dziwną, które rozdzielają wyspy Uznam i Wolin od siebie nawzajem i od stałego lądu.

Wybrzeża Zatoki Pomorskiej są w większości zalesione, północno-zachodnie brzegi wyspy Wolin są niemal całkowicie pokryte lasami. Na wschód od Międzyzdrojów wznosi się pas stromych wydm.

Głębokość

Głębokości w Zatoce Pomorskiej nie przekraczają 15 metrów; na Ławicy Odrzanej sięgają 6-9 m. Izobata dziesięciometrowa przebiega niemal równolegle do linii brzegowej w odległości 1-2 Mm, z wyjątkiem ujścia Dziwny, gdzie rozpoczyna się mielizna, ciągnąca się w odległości 5-6 Mm od brzegu.

Ważniejsze porty leżące nad Zatoką Pomorską

Ponadto śródlądowy port morski w Szczecinie jest dogodnie skomunikowany z Zatoką Pomorską poprzez tor wodny Szczecin-Świnoujście wytyczony na Odrze, Zalewie Szczecińskim, Kanale Piastowskim i Świnie.

Kąpieliska leżące nad Zatoką Pomorską

Rola w przyrodzie

Zatoka Pomorska jest stanowiskiem ochrony zimowych ptaków, przybywających nad nią z północnych krańców Morza Bałtyckiego, m.in. perkoza dwuczubego, nura czarnoszyjego.

Szablon:Unistub