Zbigniew Jakubas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zbigniew Jakubas
Zbigniew Jakubas
Zbigniew Jakubas
Data i miejsce urodzenia 25 kwietnia 1952
Lublin
Zawód przedsiębiorca
Siedziba Grupy Kapitałowej Multico przy ul. Ciasnej 6 w Warszawie

Zbigniew Jakubas (ur. 25 kwietnia 1952 w Lublinie) – polski przedsiębiorca i inwestor, właściciel Grupy Kapitałowej Multico.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Z wykształcenia elektrotechnik. Absolwent Technikum Przemysłowo-Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie i Wydziału Elektrycznego Politechniki Częstochowskiej.

W latach 1978-1979 nauczyciel w Zespole Szkół Zawodowych w Warszawie. Po odejściu z pracy w szkole zajął się prywatną działalnością gospodarczą. W 1979 stworzył sieć butików w Śródmieściu Warszawy. W 1983 wraz z Krzysztofem Sochackim założył spółkę polonijną Ipaco w Międzyrzecu Podlaskim, która w latach 80. zajmowała się m.in. licencyjną produkcją markowej odzieży (w tej branży przedsiębiorstwo działa do dziś) oraz montażem komputerów PC z części sprowadzanych z Tajwanu.

W 1989 założył Grupę Kapitałową Multico. Od 1991 skupił się na rynku mediów. W latach 90. XX wieku był właścicielem kilku drukarni i tytułów prasowych (m.in. „Kurier Lubelski”, „Życie Warszawy”, „Sukces”). Był udziałowcem w lubelskim Radiu Puls i w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych. Zajmował się również branżą produktów spożywczych m.in. był właścicielem spółki Krynica Zdrój (producent m.in. wody mineralnej Multivita), którą w 2000 sprzedał koncernowi Coca-Cola. Inwestował także w takie firmy jak Optimus, Elektrim oraz Ruch.

Od 1998 jest obecny na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jest jednym z najbardziej znanych polskich inwestorów giełdowych, posiada udziały m.in. w Zakładach Azotowych Puławy.

Grupa Kapitałowa Multico jest silnie zdywersyfikowana. W jej skład wchodzi ok. 40 podmiotów z różnych branż m.in. Mennica Polska (pakiet kontrolny od 2005), Mennica-Metale Szlachetne, Centrum Nowoczesnych Technologii S.A. (poprzednio Energopol-Południe S.A.), Energopol-Warszawa, Feroco (budowa i modernizacja linii kolejowych), Zakłady Automatyki Polna, Wartico Invest (budownictwo mieszkaniowe), a także New Century Arts (branża filmowa) oraz Multico Oficyna Wydawnicza. Od początku XXI wieku inwestuje także w spółki branży kolejowej. Jest właścicielem grupy Newag produkującej m.in. elektryczne zespoły trakcyjne i lokomotywy[1], w skład której wchodzi Newag Gliwice. Ogółem Grupa Multico zatrudnia ok. 12 tys. osób.

Pełnił funkcję prezesa Polskiej Rady Biznesu. W 2001 Politechnika Częstochowska przyznała Zbigniewowi Jakubasowi tytuł Absolwenta Roku 2000[2], a w 2009 – Absolwenta 60-lecia Politechniki Częstochowskiej[3].

W 2014 z majątkiem szacowanym na 1,48 mld zł zajmował 19 miejsce na liście najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost[4].

Przypisy

  1. Zbigniew Jakubas zbuduje kolejowe imperium, manageria.gazeta.pl, 2008-07-23
  2. Absolwent Roku 2000. W: Stowarzyszenie Wychowanków Politechniki Częstochowskiej [on-line]. swpcz.vip.pcz.pl. [dostęp 2013-05-20].
  3. Absolwent Roku 2008. W: Stowarzyszenie Wychowanków Politechniki Częstochowskiej [on-line]. swpcz.vip.pcz.pl. [dostęp 2013-05-20].
  4. Ranking 100 Najbogatszych Polaków. W: Wprost [on-line]. [dostęp 2014-07-31].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]