Maspex

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maspex GMW Sp. z o.o. Spółka komandytowo-akcyjna
Maspex GMW Sp. z o.o. Spółka komandytowo-akcyjna
Forma prawna spółka komandytowo-akcyjna
Data założenia 1990[1]
Lokalizacja Polska Polska
Siedziba 34-100 Wadowice
ul. F. Chopina 10
Numer KRS 0000319812
Prezes Krzysztof Pawiński
Branża przemysł spożywczy
Produkty Kubuś, Lubella, Caprio
Zatrudnienie ok. 5 tys.[2][3]
Przychody 2,91 mld PLN (2012)[3]

3,1 mld PLN (2013)[4]

Położenie na mapie Wadowic
Mapa lokalizacyjna Wadowic
Maspex GMW Sp. z o.o. Spółka komandytowo-akcyjna
Maspex GMW Sp. z o.o. Spółka komandytowo-akcyjna
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Maspex GMW Sp. z o.o. Spółka komandytowo-akcyjna
Maspex GMW Sp. z o.o. Spółka komandytowo-akcyjna
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Maspex GMW Sp. z o.o. Spółka komandytowo-akcyjna
Maspex GMW Sp. z o.o. Spółka komandytowo-akcyjna
Ziemia 49°53′05,2″N 19°30′25,9″E/49,884778 19,507194
Strona internetowa

Maspex (właściwie Grupa Maspex Wadowice) – międzynarodowy koncern spożywczy z siedzibą w Wadowicach będący jednym z największych producentów żywności w Europie Środkowo-Wschodniej[5].

Działalność[edytuj]

Grupę zapoczątkowało przedsiębiorstwo Maspex powstałe w 1990 roku zajmujące się konfekcjonowaniem zabielacza do kawy i kakao instant. W 1993 roku rozpoczęło produkcję owocowej herbaty rozpuszczalnej, kawy cappuccino oraz czekolady. Rok później rozpoczęto produkcję cukierków. W 1996 do Grupy Maspex dołączyła Polska Żywność S.A. z Olsztynka – producent soków owocowo-warzywnych dla dzieci, m.in. popularnego Kubusia. Trzy lata później do grupy dołączyły Tymbark S.A. – producent napojów, soków i przetworów owocowych oraz Anin Sp. z o.o. – producent cappuccino instant i śmietanek do kawy.

W międzyczasie na Węgrzech, w Czechach, w Rumunii i na Słowacji powstały zagraniczne spółki Maspexu. W 2000 r. przedsiębiorstwo otworzyło w Tychach fabrykę soków i napojów. Dwa lata później, w Kaliningradzie i Moskwie powstały kolejne spółki Maspexu. W marcu 2003 Grupa Maspex Wadowice nabyła akcje Lubella S.A. poszerzając tym samym swoją ofertę o makarony, płatki śniadaniowe, kasze i mąki. We wrześniu tego samego roku Grupa kupiła akcje firmy Polski Lek – producenta preparatów witaminowych, wyłącznego dystrybutora Plusssz w Polsce. W grudniu następnego roku Grupa Maspex nabyła oddział firmy Walmark, zajmujący się produkcją soków na rynek czeski i słowacki oraz wszystkie udziały firmy Olympos – węgierskiego producenta soków, nektarów i napojów owocowych. W 2005 r. grupa nabyła udziały: Plusssz Vitamin Kft – właściciela marki Plusssz oraz Apenta (marka węgierskiej wody mineralnej) oraz Queen'sbułgarskiego wytwórcy soków. Dwa lata później w Rumunii Maspex wszedł w kategorię makaronów poprzez przejęcie udziałów firmy Arnos – czołowego producenta na rumuńskim rynku makaronów. W 2008 roku do Grupy dołącza firma Mark IV – lokalny producent napojów w Rosji.

Rok 2009 to uruchomienie Centrum Logistycznego w Tychach. W tym samym roku Maspex otworzył kompleks produkcyjno-magazynowy w Rumunii[6].

W 2010 roku Grupa weszła w kategorię napojów energetycznych poprzez rozpoczęcie współpracy z Fundacją „Równe Szanse” i Dariuszem Tiger Michalczewskim. Dzięki zawartej umowie Maspex uzyskał wyłączną licencję do używania oznaczenia Tiger i wykorzystywania wizerunku Dariusza Tiger Michalczewskiego w promocji produktów spożywczych[7] Rok później Maspex otworzył w Rumunii nowy zakład przetwórstwa owoców i warzyw. Obecnie łącznie w trzech zakładach spółka skupuje i przerabia około 100 tysięcy ton owoców i warzyw w roku. W 2011 do grupy należało ponad 20 przedsiębiorstw w Polsce, Czechach, Rumunii, Rosji, Bułgarii, na Słowacji, Węgrzech i Ukrainie. Do najbardziej znanych marek spółki należą: Kubuś, Tymbark, Caprio, Figo, Cremona, Puchatek, Makaron Lubella, oraz Makaron Pełne Ziarno.

W 2012 wadowicka spółka weszła w rynek precli i krakersów w Rumunii – zakupiła marki Salatini i Capollini[8], a w 2013 zakupiła markę Malma[9]. Rok później Maspex utworzył spółkę joint venture z turecką firmą spożywczą – Tat Gida Sanayi. Celem współpracy jest wprowadzenie na rynek turecki soków Kubuś[10][11][12][13].

W 2015 Grupa Maspex Wadowice sfinalizowała transakcję zakupu wybranych aktywów firmy Agros Nova z dwoma zakładami w Łowiczu i Wąsoszu Dolnym [14](oraz marek: Łowicz, Krakus, Kotlin, Włocławek, Fruktus, Tarczyn, DrWitt[15]).

Przypisy