Zglechów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zglechów
Zglechów
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
Powiat miński
Gmina Siennica
Liczba ludności (2011) 140[1][2]
Strefa numeracyjna 25
Kod pocztowy 05-332
Tablice rejestracyjne WM
SIMC 0687422
Położenie na mapie gminy Siennica
Mapa lokalizacyjna gminy Siennica
Zglechów
Zglechów
Położenie na mapie powiatu mińskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu mińskiego
Zglechów
Zglechów
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Zglechów
Zglechów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Zglechów
Zglechów
Ziemia52°05′46″N 21°39′44″E/52,096111 21,662222

Zglechówwieś w Polsce, położona w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Siennica.

Wieś szlachecka Zglechowo położona była w drugiej połowie XVI wieku w powiecie garwolińskim ziemi czerskiej województwa mazowieckiego[3]. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa siedleckiego.

W miejscowości znajduje się kaplica mariawicka, należąca do parafii św. Jana Chrzciciela w Cegłowie.

Dokładna data powstania wsi nie jest znana. Pierwsze pisemne wzmianki o tej miejscowości pochodzą z XVI w. a dokładniej z 1528 (1527 r.) kiedy powstała „leśna” parafia Janowo – dzisiejsza nazwa Siennica.

Kolejna pisemna wzmianka o Zglechowie pochodzi od Anny Siennickiej (od nazwiska tej rodziny pochodzi dzisiejsza nazwa miasteczka Siennica). Czytamy na stronie internetowej , iż owa kobieta w 1576 r. płaciła tu podatek od 14 łanów. Następne zapiski, w tym samym artykule wspominają, że w 1827 r. wieś Zglechów liczyła 13 domów, 142 mieszkańców.

We wsi znajduje się dwór obecnie należący do rodziny Czyż. Wzniesiony zapewne pod koniec XVIII w. W wieku XIX był własnością rodu Bogusławskich, a w XX wielokrotnie był przebudowywany. Na zachód od dworu znajdują się RUINY LAMUSA, wzniesionego zapewne XVIII w. Jest on murowany, na planie prostokąta, pierwotnie z podcieniem kolumnowym w ścianie szczytowej od wschodu i dwoma pomieszczeniami w każdej kondygnacji, nakrytymi sklepieniami kolebkowymi z lunetami, których resztki zachowane są w głębokich piwnicach.

W 1944 r. w Siennicy zorganizowana obrona niemiecka odparła atak sowietów, toteż ci, zachodząc od południa, uderzyli na Zglechów. Mieszkańcy wsi zostali ewakuowani i mogli tylko oglądać co się dzieje w ich wiosce. Wśród ewakuowanych mieszkańców był również Kazimierz Barcikowski.

Kazimierza Barcikowskiego dobrze wspominają np. strażacy (OSP), którzy dzięki jego staraniom otrzymali dużo sprzętu, np. samochód gaśniczy "STAR". W maju 1958 r. wieś zniszczyła trąba powietrzna, przez mieszkańców nazywana huraganem. Wielu ludzi pozostało bez dachu nad głową. Kilka lat później, w 1963 r. wieś została ponownie zniszczona, tym razem przez potężny pożar.

Przypisy

  1. Strona polskawliczbach.pl
  2. GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.. [dostęp 2017-04-14].
  3. Mazowsze w drugiej połowie XVI wieku ; Cz.1, Mapa, plany, Warszawa 1973, k. 4.

Linki zewnętrzne[edytuj]