Zglechów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zglechów
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
Powiat miński
Gmina Siennica
Strefa numeracyjna (+48) 25
Kod pocztowy 05-332
Tablice rejestracyjne WM
SIMC 0687422
Położenie na mapie gminy Siennica
Mapa lokalizacyjna gminy Siennica
Zglechów
Zglechów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Zglechów
Zglechów
Ziemia 52°05′46″N 21°39′44″E/52,096111 21,662222

Zglechówwieś w Polsce, położona w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Siennica.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa siedleckiego.

W miejscowości znajduje się kaplica mariawicka, należąca do parafii św. Jana Chrzciciela w Cegłowie.

Dokładna data powstania wsi nie jest znana. Pierwsze pisemne wzmianki o tej miejscowości pochodzą z XVI w. a dokładniej z 1528 (1527 r.) kiedy powstała „leśna” parafia Janowo – dzisiejsza nazwa Siennica.

Kolejna pisemna wzmianka o Zglechowie pochodzi od Anny Siennickiej (od nazwiska tej rodziny pochodzi dzisiejsza nazwa miasteczka Siennica). Czytamy na stronie internetowej , iż owa kobieta w 1576 r. płaciła tu podatek od 14 łanów. Następne zapiski, w tym samym artykule wspominają, że w 1827 r. wieś Zglechów liczyła 13 domów, 142 mieszkańców.

We wsi znajduje się dwór obecnie należący do rodziny Czyż. Wzniesiony zapewne pod koniec XVIII w. W wieku XIX był własnością rodu Bogusławskich, a w XX wielokrotnie był przebudowywany. Na zachód od dworu znajdują się RUINY LAMUSA, wzniesionego zapewne XVIII w. Jest on murowany, na planie prostokąta, pierwotnie z podcieniem kolumnowym w ścianie szczytowej od wschodu i dwoma pomieszczeniami w każdej kondygnacji, nakrytymi sklepieniami kolebkowymi z lunetami, których resztki zachowane są w głębokich piwnicach.

W 1944 r. w Siennicy zorganizowana obrona niemiecka odparła atak sowietów, toteż ci, zachodząc od południa, uderzyli na Zglechów. Mieszkańcy wsi zostali ewakuowani i mogli tylko oglądać co się dzieje w ich wiosce. Wśród ewakuowanych mieszkańców był również Kazimierz Barcikowski.

Kazimierza Barcikowskiego dobrze wspominają np. strażacy (OSP), którzy dzięki jego staraniom otrzymali dużo sprzętu, np. samochód gaśniczy "STAR". W maju 1958 r. wieś zniszczyła trąba powietrzna, przez mieszkańców nazywana huraganem. Wielu ludzi pozostało bez dachu nad głową. Kilka lat później, w 1963 r. wieś została ponownie zniszczona, tym razem przez potężny pożar.