Zwinger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Galeria: Zwinger
Drezno. Zwinger - budynek Gotfrieda Sempera
Drezno. Zwinger
Drezno. Zwinger
Drezno. Zwinger
Widok z lotu ptaka
Zwinger – Widok ogólny
Fragment Zwingera z Bramą Koronną
Herb Polski na fasadzie Pawilonu Wałowego

Zwingerpóźnobarokowy zespół architektoniczny znajdujący się w centrum Drezna. Jest zaliczany do najbardziej znaczących budowli późnego baroku w Europie. Określenie "Zwinger" pochodzi od pierwotnego położenia budynku, pomiędzy zewnętrznymi i wewnętrznymi murami obronnymi.

Historia[edytuj]

Wzniesiony w latach 1711–1728 przez Matthäusa Daniela Pöppelmanna na życzenie Fryderyka Augusta I zwanego Mocnym, który w 1696 wybrany został królem Polski pod imieniem Augusta II. August Mocny zamówił budynek odpowiadający rzymskiemu Koloseum, w którym miały odbywać się różne uroczystości. Jako wynik tego życzenia architekt Pöppelmann stworzył budynek w stylu późnobarokowym.

W latach 1847-1857, na miejscu m.in. drewnianych stajni, architekt Gottfried Semper wzniósł monumentalny budynek, odtąd będący integralną częścią Zwingeru, z przeznaczeniem na nową siedzibę Po wojnie urządzono w nim również Galerię Obrazów Nowych.

Mimo silnych zniszczeń w czasie II wojny światowej Zwinger został relatywnie szybko odbudowany.

Architektura[edytuj]

Jest zbudowany na planie prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem, który otoczono galeriami (ogród z fontannami), bramą koronną, pawilonami. August Mocny sprowadził tutaj zbiory egzotycznych roślin, a także porcelany.

Część rokokowa składa się z następujących części: Nimfeum, Salonu Matematycznego, Salonu Fizycznego, Salonu Francuskiego, Salonu Niemieckiego, Długiej Galerii z Bramą Koronną, oraz dwóch pawilonów na osi – Miejskiego oraz Wałowego. Wraz z Pöppelmannem działał (głównie przy dekoracjach rzeźbiarskich) Balthasar Permoser.

Fasada Pawilonu Wałowego jest zwieńczona kartuszem z herbem Polski z czasów panowania dynastii Wettynów.

Zbiory[edytuj]

Od początku swoich dziejów wykorzystywany jest do prezentowania wystaw. Znajdują się tu zbiory porcelany, w których znajduje się zarówno chińska porcelana z XV wieku, jak i znane w całych Niemczech wyroby porcelanowe z Miśni. W Zwingerze znajduje się także Rüstkammer – zbrojownia, która jest zbiorem różnych historycznych broni.

W Galerii Obrazów Starych Mistrzów znajdują się bogate zbiory malarstwa europejskiego m.in. dzieła Rubensa, Rembrandta oraz Albrechta Dürera.

Linki zewnętrzne[edytuj]