Dyskusja wikipedysty:Jitsu

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Witam na Wikipedii[edytuj kod]

Pierwsze kroki
Zasady i zalecenia
Przyłącz się do nas

Koniecznie odwiedź nasz portal wikipedystów, aby dowiedzieć się więcej o naszej społeczności.

W wolnej chwili przeczytaj, przy czym współpracujemy, i jeśli możesz, przyłącz się do prac porządkowych

Wstawianie podpisu

Jeżeli chodzi o komunikację, to tu jest jedna ważna sprawa. Na stronach dyskusji, głosowaniach itp. podpisujemy się poprzez wpisanie ~~~~ (czterech tyld) – można w tym celu użyć odpowiedniego przycisku na pasku, który pojawia się nad polem edycji (patrz ilustracja obok). Po zapisaniu pokaże się Twój nick z linkiem do twojej strony użytkownika i strony dyskusji oraz dokładna data.

Jeżeli masz z czymś jakieś problemy lub pytania, napisz o tym na mojej stronie dyskusji. Kliknij tutaj, aby dodać nowy wątek

Aby szybko dostać odpowiedź na nurtujące Cię problemy związane z działaniem w Wikipedii, możesz też zadać pytanie na stronie dla nowicjuszy, zapytać któregoś z aktywnych administratorów. Możesz też zgłosić się po przewodnika.

A poza tym śmiało edytuj strony! Nie zapomnij też skonfigurować preferencji własnego konta. Polecamy szczególnie przetestowanie gadżetów zrobionych z myślą o ułatwieniu edytowania stron.

Jan Kord (Rozmowa) 07:30, 15 wrz 2009 (CEST)[odpowiedz]

Japonia[edytuj kod]

Liczę na wiele wartościowych edycji dotyczących Japonii Twojego autorstwa ;-) Pozdrawiam serdecznie i witam raz jeszcze! Jan Kord (Rozmowa) 07:30, 15 wrz 2009 (CEST)[odpowiedz]

Sony Ericsson R310s[edytuj kod]

[1] Witaj. Możesz wytłumaczyć, dlaczego usunełeś w wymierach mm a w masie gram? Czytelnicy mogli by pomyśleć, że ten telefon ma tyle nie milimetrów a centymetrów lub, że waga tego telefonu wynosi tyle kilogramów :). Jeśli chcesz odpowiedzieć zrób to na mojej stronie dyskusji. Ananas96 (dyskusja) 13:27, 16 paź 2009 (CEST)[odpowiedz]

Witaj w gronie wikipedystów z uprawnieniami redaktora![edytuj kod]

Wraz z wprowadzeniem do Wikipedii wersji przejrzanych wszystkie edycje dokonywane przez początkujących i niezalogowanych użytkowników muszą zostać oznaczone jako przejrzane przez wikipedystę z uprawnieniami redaktora – takiego jak Ty :)

Mechanizm funkcjonowania wersji przejrzanych został opisany na kilku stronach:

W skrócie: jako przejrzany oznacza się artykuł wolny od wandalizmów. Nie oznacza to, że artykuł musi zostać sprawdzony pod kątem merytorycznym. Celem wersji przejrzanych jest jedynie wychwycenie oczywistych nieprawidłowości, ale oczywiście warto poprawić np. literówki, jeśli się je zauważy. Mamy szansę poprawienia całej Wikipedii. Wykorzystajmy to.

Przycisk oznaczania

Pamiętaj, aby szczególnie uważnie przeglądać artykuły, które są przeglądane po raz pierwszy (tzn. w prawym górnym rogu widnieje komunikat: „ Brak wersji przejrzanej”). Najlepiej jest zacząć od stron, które sam utworzyłeś lub posiadasz w obserwowanych (kliknij, by zobaczyć pełną listę stron, które obserwujesz).

Sprawdzenie artykułu, który posiada już wersję przejrzaną, polega najczęściej na porównaniu z nią ostatnio wprowadzonych zmian (tzw. szkicem). Zobacz też jak patrolujemy ostatnie zmiany.

Na stronie specjalnej zdezaktualizowane przejrzane strony znajduje się lista artykułów oczekujących na ponowne przejrzenie. Zaglądaj tam, jeśli tylko masz czas.
Jak oznaczać artykuły?

Na końcu każdego artykułu i szablonu oraz na stronie porównywania wersji znajdują się przyciski „Oznacz wersję”. By oznaczyć wersję, należy po prostu kliknąć. Jeżeli chcesz odznaczyć wersję przejrzaną, musisz odkliknąć "fajkę" z kwadracika, dopisać ewentualny komentarz i kliknąć „Oznacz wersję”. Jeżeli chcesz najpierw przetestować wersje oznaczone, wejdź na Testową Wiki.

Cofanie zmian

Wraz z uprawnieniami redaktora uzyskałeś także możliwość szybszego cofania zmian. Oznacza to, że w przypadku ewidentnych wandalizmów możesz użyć przycisku „cofnij” (zamiast „anuluj edycję”), którego naciśnięcie powoduje natychmiastowe wycofanie edycji, bez konieczności wypełniania opisu zmian.

Jeżeli masz wątpliwości, zadaj pytanie tutaj. Postaramy się szybko odpowiedzieć.

Ten komunikat został wysłany automatycznie przez bota Beau.bot (dyskusja) 14:45, 16 paź 2009 (CEST)[odpowiedz]

Witaj. Da artykułu Gran Turismo 4 dodałeś kategorie "Wyscigi komputerowe", a Gran Turismo nie jest grą na PC więc jeśli możesz uzasadnij swoją decyzję. Dzięki i życzę udanych edycji Tashi dyskusja 00:31, 17 paź 2009 (CEST)[odpowiedz]

Dobrze. Zrozumiałem swój błąd. Pozdrawiam i Życzę owocnych edycji :) Tashi dyskusja 21:40, 17 paź 2009 (CEST)[odpowiedz]

Wiki Japonia[edytuj kod]

--Seibun (dyskusja) 08:58, 19 paź 2009 (CEST) Dzięki za zaproszenie. Szerszą odpowiedź dam za parę dni. Ze względu na inne zajęcia nie jestem w tej chwili w stanie angażować się w pełni. Hasła japońskie wymagają dużego uporządkowania i przyjęcia jednolitych reguł. W tej chwili jest trochę jednak zbyt dużo "frywolności". Gratuluję studiów na znakomitej i sławnej uczelni. Nie wiem co się dzieje, ale teksty Wiki dziś przeskakują dziwacznie w czasie redagowania. Pozdrawiam, właśnie podpis przeskoczył na początek i nie można go przesunąć.[odpowiedz]

Japonia ogólne[edytuj kod]

Jak widzisz ponownie poprawiłem hasło Chuuhai. Skąd się biorą nieporozumienia? (Zajrzyj także pod Hōshō, lotniskowiec) Duża część wikipedystów zainteresowanych Japonią wywodzi się z "dyscyplin okrężnych": nauka własna, aikido, manga, anime, koleje itp. Swoje teksty i doświadczenie czerpią z różnych tekstów i źródeł, które często niewiele mają wspólnego z poprawnymi lub choćby ujednoliconymi tłumaczenia i wyjaśnienami, przyjętymi przez polską (i nie tylko) japonistykę. Trudno im także zrozumieć, że np. czasami odpowiedniki słownikowe nie mogą być użyte w tłumaczeniu. Ponadto, w dziedzinie transkrypcji języków chińskiego i japońskiego zaszły ogromne zmiany, a i dowolność interpretacyjna piszących ma ogromną skalę.

Pasjonaci różnych dziedzin wnoszą znakomity wkład w Wiki, ale z oczywistych powodów nie znają zasad stosowanych w literaturze, dokumentach czy opracowaniach. Większość z nich przyjmuje poprawki ze zrozumieniem i jest OK. Problem jest tylko wtedy, gdy pojawia się upór wynikający z przekonania o własnej słuszności i braku chęci do głębszego poznawania "zagadek" japońskich, które ponadto niosą ze sobą wiele pułapek. Aby się w tym orientować, potrzebne jest doświadczenie. Wydaje mi się, że warto byłoby przyjąć coś w rodzaju prostego kodeksu dla osób piszących o Japonii. Takich zasad jest tylko kilka i w dodatku bardzo prostych. Czytelnik nie musi się orientować w makronach i transkrypcjach, ale powinien szybko zrozumieć rzetelnie i dostępnie napisany tekst. Może wystarczyłaby konsultacja językowa z uczestnikami wikiprojektu, którzy są japonistami?

Witaj. Nie ma sprawy. Uderzyło mnie, że czegoś tam brakuje, a nie miałem czasu sprawdzać co to za płaskowyż :) Pozdrowienia Wicki (dyskusja) 12:09, 21 paź 2009 (CEST)[odpowiedz]

Czy wiesz, że...[edytuj kod]

W imieniu zespołu wikipedystów redagujących rubrykę, Ag.Ent podyskutujmy 23:38, 25 paź 2009 (CET)[odpowiedz]

Wikiprojekt: Japonia[edytuj kod]

Witaj !
Piszę do Ciebie ponieważ zadeklarowałeś chęć uczestniczenia w wikiprojekcie Japonia. Postanowiłem przejąć koordynację nad tym wikiprojektem, z powodu długiej nieaktywności osoby prowadzącej wspomniany wikiprojekt przede mną. Jeśli nadal jesteś zainteresowany współpracą przy tym wikiprojekcie proszę usuń w tabelce przy swoich danych szablon (< ! - - - - - - >) oraz dodaj stronę do obserwowanych. Jeśli miałbyś z tym jakieś problemy pisz śmiało, chętnie pomogę! W najbliższym czasie postaram się rozruszać wikiprojekt, aby znów zaczął działać na pełnych obrotach.
Pozdrawiam, Bandito Daj cynka! 14:08, 25 maj 2012 (CEST)[odpowiedz]