Przejdź do zawartości

Panphagia: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
nowy
(Brak różnic)

Wersja z 01:55, 18 lut 2009

Panphagia
{{{nazwa łacińska}}}[1]
Martinez & Alcober, 2009
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

zauropsydy

Podgromada

diapsydy

Infragromada

archozauromorfy

Nadrząd

dinozaury

Rząd

dinozaury gadziomiedniczne

Podrząd

zauropodomorfy

Rodzaj

Panphagia

Gatunek

Panphagia protos

Panphagiarodzaj wczesnego dinozaura z podrzędu zauropodomorfów. Żył w późnym triasie na terenie dzisiejszej Ameryki Południowej. Jego szczątki odnaleziono w karnickich warstwach formacji Ischigualasto w północno-zachodniej Argentynie, w osadach liczących około 228,3 mln lat. Został opisany w 2009 roku przez Ricardo N. Martineza i Oscara Alcobera w oparciu o fragment czaszki, kręgi, kości obręczy kończyn: górnych i dolnych oraz zęby z kości zębowej (PVSJ 874). Zgodność rozmiarów różnych kości oraz brak dwóch takich samych kości wskazują na fakt, iż pochodzą one od jednego osobnika. Martinez i Alcober wskazują na podobieństwo w rozmiarach szkieletu i proporcjach między Panphagia i eoraptorem, stwierdzają jednak, iż Panphagia była nieco większa, bardziej wydłużona i miała stosunkowo krótsze kończyny przednie. Osobnik, którego kości odkryto mierzył około 130 cm długości[2].

Według analiz filogenetycznych Panphagia protos to najbardziej bazalny ze wszystkich znanych zauropodomorfów. Wg Martineza i Alcobara obecność skamieniałości Panphagia we wczesnokarnickich osadach sugeruje, iż zauropodomorfy wyewoluowały w środkowym, a nie dopiero w późnym triasie[2].

Nazwa Panphagia pochodzi od greckich słów pan („wszystko”) oraz phagein („jeść”), ze względu na przypuszczalną wszystkożerność dinozaura, będącą prawdopodobnie stadium przejściowym pomiędzy drapieżnictwem a roślinożernością. Epitet gatunkowy gatunku typowego, Panphagia protos, oznaczający „pierwszy”, odnosi się do faktu, iż jest to najstarszy i zarazem najbardziej bazalny znany zauropodomorf[2].

  1. {{{nazwa łacińska}}}, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c RN Martinez, OA Alcober. A Basal Sauropodomorph (Dinosauria: Saurischia) from the Ischigualasto Formation (Triassic, Carnian) and the Early Evolution of Sauropodomorpha. „PLoS ONE”, s. e4397, 2009. DOI: 10.1371/journal.pone.0004397. (ang.).