Sonja Biserko: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
nowe Biserko
(Brak różnic)

Wersja z 13:14, 4 sty 2022

Sonja Biserko
Соња Бисерко
{{{alt grafiki}}}
Data i miejsce urodzenia

14 lutego 1948
Belgrad

Zawód, zajęcie

pisarz

Sonja Biserko (serb. Соња Бисерко; ur. 14 lutego 1948 w Belgradzie[1]) – serbska pisarka i dyplomatka, działaczka społeczna.

Życiorys

Jest córką Serba Đuro i Chorwatki Mariji[2]. Ukończyła studia na wydziale ekonomicznym Uniwersytetu w Belgradzie[3]. Początkowo pracowała w przedsiębiorstwie handlu zagranicznego, skąd przeniosła się do ministerstwa spraw zagranicznych[3]. W latach 80. XX w. pracowała w ambasadzie jugosłowiańskiej w Londynie, a następnie w przedstawicielstwie jugosłowiańskim przy ONZ w Genewie[1]. W 1991 zrezygnowała z pracy w dyplomacji na znak protestu przeciwko polityce Slobodana Miloševicia[3]. W tym samym roku w Genewie zorganizowała spotkanie działaczy opozycyjnych wobec Miloševicia. W roku 1994 założyła Komitet Praw Człowieka w Serbii i stanęła na jego czele. Organizacja zajmowała się dokumentacją zbrodni wojennych, działała także w obronie osób prześladowanych politycznie[1]. W latach 90. Biserko działała na rzecz dialogu między Serbami i Albańczykami w Kosowie[3].

W kwietniu 1997 wystąpiła na konferencji zorganizowanej przez University of California w Berkeley, przedstawiając rolę, jaką odegrały serbskie media w przygotowaniach do wojny i ludobójstwa w byłej Jugosławii. W czasie debaty w Parlamencie Europejskim dotyczącej współpracy i dialogu na Bałkanach, przekonywała zebranych, że serbska elita polityczna pozostawała zakładnikiem mitu Wielkiej Serbii i teorii głoszącej, że Serbia jest ofiarą międzynarodowego spisku. Byłą zwolenniczką ścisłej współpracy władz Serbii z Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla byłej Jugosławii, uznając to za obowiązek moralny[4].

Działalność Sonji Biserko została uznana przez ugrupowania nacjonalistyczne za zdradę Serbii[2]. W roku 2008 działacze organizacji Ruch 1989 zorganizowali protest przed siedzibą Komitetu Praw Człowieka w Serbii, wykrzykując obraźliwe hasła przeciwko działaczom Komitetu i pozostawiając tablice z namalowanymi swastykami w pobliżu budynku[5]. Komitet otrzymywał także listy z pogróżkami, samej Soni Biserko grożono w nich śmiercią[6].

Biserko jest autorką ponad 140 publikacji, poświęconych masakrze w Srebrenicy, a także innym zbrodniom w czasie wojny w b. Jugosławii[4]. Zajmowała się także dokumentacją działań podjętych przez Serbski Kościół Prawosławny i Serbską Akademię Nauk i Sztuk w propagowaniu serbskiego nacjonalizmu i ekstremizmu. Jest przedstawicielką ONZ do prowadzenia śledztwa w sprawie zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych w Korei Północnej[3].

Nagrody i wyróżnienia

Sonja Biserko jest laureatką kilkunastu nagród za swoją działalność. W roku 1994 otrzymała nagrodę przyznawaną przez nowojorski komitet prawników zajmujących się prawami człowieka. W 2009 została uhonorowaną nagrodą przyznawaną przez miasto Weimar, a rok później nagrodą za działalność w zakresie praw człowieka przyznawaną przez Uniwersytet w Oslo. W 2010 otrzymała honorowe obywatelstwo Sarajewa[1].

Wybrane publikacje

  • 1993: Yugoslavia. Collapse, war, crimes
  • 1996: In the name of humanity. Collection of documents
  • 2004: Srbija na Orijentu

Przypisy

  1. a b c d Istinski borac za istinu i pravdu. kliker.info. [dostęp 2022-01-04]. (serb.).
  2. a b СОЊА БИСЕРКО - Искомплексирана наказа. crveneberetke.com. [dostęp 2022-01-04]. (serb.).
  3. a b c d e Srbija je poražena, Milošević je i danas pobednik. Danas. [dostęp 2022-01-04]. (serb.).
  4. a b Sonja biserko.Srebrenica, quinze ans après. courrierinternational.com. [dostęp 2022-01-04]. (fr.).
  5. SOLIDARNOST SA SONJOM BISERKO. zeneucrnom.org. [dostęp 2022-01-04]. (serb.).
  6. Sarah Correia: Transnational Terrorism, Organized Crime and Peace-Building: Human Security in the Western Balkans. Springer, 2010, s. 343. ISBN 978-0-230-28147-9.