Plac Konstytucji (stacja metra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z A12 Plac Konstytucji)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Plac Konstytucji
Kabaty - Młociny
Poprzednia stacja Politechnika
Odległość od poprzedniej stacji 592 m
Następna stacja Centrum
Odległość od następnej stacji 858 m
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Plac Konstytucji
Plac Konstytucji
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Plac Konstytucji
Plac Konstytucji
Ziemia 52°13′31″N 21°00′51″E/52,225278 21,014167
Portal Portal Transport szynowy

Plac Konstytucji – niezrealizowana stacja pierwszej linii metra w Warszawie

Stacja Plac Konstytucji razem ze stacją Muranów zostały wyłączone z budowy w 1989 ze względu na oszczędności. Według planów znajdować się miała między stacją Politechnika (592 metry od stacji) a stacją Centrum (858 m od stacji)[1]. Obecnie w miejscu planowanej stacji znajduje się szyb wentylacyjny dla niej wybudowany. Jego wylot jest umieszczony na pl. Konstytucji.

24 stycznia 2006 władze Warszawy podjęły decyzję o budowie zaniechanych stacji metra – Plac Konstytucji i Muranów. Stacja Plac Konstytucji ma znajdować się pod ul. Marszałkowską, w ciągu od pl. Konstytucji do skrzyżowania z ul. Hożą. Planowana stacja ma być krótsza niż projektowano to w latach 80., a same wyjścia ze stacji nie będą znajdowały się na pl. Konstytucji. Cała stacja będzie nieco przesunięta w stronę ul. Wilczej.

Według obowiązującego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta stołecznego Warszawy Stacja Plac Konstytucji miała w przyszłości pełnić rolę stacji przesiadkowej między I i III linią[2], są jednak poważne wątpliwości co do realizacji tych planów[3].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]