Aengus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

W mitologii goidelskiej, Aongus ("syn młodych") był bogiem miłości. Jego atrybutem były cztery fruwające wokół jego głowy ptaki, symbolizujące pocałunki. Jego ojcem był Dagda, a matką - Boann. Uważano, że mieszka nad rzeką Boyne.

Dagda miał romans z Boann, żoną Nechtana. Aby go ukryć, zatrzymał bieg słońca na 9 miesięcy - Aengus został więc poczęty, był noszony i urodził się tego samego dnia.

Aengus zakochał się w dziewczynie, o której marzył. Jego matka, Boann, szukała jej przez rok w całej Irlandii; później to samo uczynił jego ojciec, Dagda. Ostatecznie, po roku znalazł ją król Munsteru, Bov the Red.

Aengus poszedł nad jezioro Dragon's Mouth i zastał tam 150 dziewcząt, skutych parami łańcuchem. Znalazł tam swoją wybrankę, Caer. 1 listopada, Caer i inne dziewczęta miały zamienić się na rok w łabędzie. Aengus dowiedział się, że jeżeli rozpozna Caer jako łabędzia, będzie mógł pojąć ją za żonę. Wygrał, zamieniając się samemu w łabędzia. Oboje odlecieli, śpiewając piękne pieśni, które na trzy dni i noce uśpiły wszystkich, którzy ich słuchali.

Aengus i Caer mieli jednego syna, którego nazwali Diarmuid Ua Duibhne.

Inne imiona: Aengus młody (ang. "Aengus the Young"), Angus, Anghus, Aenghus, Angus Og, Aengus mac Oc, Oengus mac Oc