Aleksandr Arutiunow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aleksandr Arutiunow
Александр Иванович Арутюнов
Państwo działania

ZSRR

Data i miejsce urodzenia

3 stycznia 1904
Erywań

Data i miejsce śmierci

5 czerwca 1975
Moskwa

profesor nauk medycznych
Specjalność: neurochirurgia
Alma Mater

Uniwersytet Północno-Kaukaski

Instytut

Neurochirurgii im. N. Burdenki Akademii Nauk Medycznych ZSRR

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Pracy Socjalistycznej
Order Lenina Order Lenina Order Czerwonego Sztandaru Order Czerwonego Sztandaru Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order Czerwonej Gwiazdy

Aleksandr Iwanowicz Arutiunow (ros. Александр Иванович Арутюнов, orm. Ալեքսանդր Հովհաննեսի Հարությունով, ur. 21 grudnia 1903?/3 stycznia 1904 w Erywaniu, zm. 5 czerwca 1975 w Moskwie) – radziecki neurochirurg.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był Ormianinem. W 1929 ukończył studia na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Północno-Kaukaskiego w Rostowie nad Donem, pracował jako lekarz rejonowego szpitala w Maryjskiej ASRR i chirurg w klinice N. Bogoraza w Rostowie nad Donem. W 1932 rozpoczął aspiranturę w klinice N. Burdenki w Moskwie, po ukończeniu aspirantury pracował do 1941 w Instytucie Neurochirurgii i jako kierownik wydziału neurochirurgii w szpitalu im. S. Botkina, podczas bitwy nad Chałchin-Goł i wojny z Finlandią służył w oddziałach frontowych jako kierownik grupy lekarzy wojskowych. Po ataku Niemiec na ZSRR do 1943 był kolejno chirurgiem armijnym 6 Armii i 9 Armii Frontu Południowego i głównym chirurgiem Frontu Północno-Kaukaskiego, później głównym chirurgiem Frontu Południowo-Zachodniego i do 1944 3 Frontu Ukraińskiego, w 1944 uzyskał tytuł doktora, a w 1945 profesora. Zajmował się m.in. leczeniem żołnierzy ranionych w głowę. W 1945 objął katedrę neurochirurgii Kijowskiego Instytutu Doskonalenia Lekarzy, a w 1950 kierownictwo Ukraińskiego Naukowo-Badawczego Instytutu Neurochirurgii, w 1964 został dyrektorem Instytutu Neurochirurgii im. N. Burdenki Akademii Nauk Medycznych ZSRR. W 1967 został członkiem rzeczywistym Akademii Nauk Medycznych ZSRR. Napisał ponad 200 prac naukowych, w tym cztery monografie. W 1964 został przewodniczącym Wszechzwiązkowego Naukowego Towarzystwa Neurochirurgów, w 1965 wiceprezesem, a w 1969 prezesem Światowej Federacji Naukowych Towarzystw Neurochirurgicznych. Został pochowany na Cmentarzu Nowodziewiczym.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

I medale.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]