Aleksiej Budberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aleksiej Budberg
Aleksiej von Budberg
Ilustracja
generał generał
Data urodzenia

21 maja 1869

Data i miejsce śmierci

15 grudnia 1945
San Francisco

Przebieg służby
Siły zbrojne

Armia Imperium Rosyjskiego
Biała Armia

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa,
wojna domowa w Rosji

podpis
Odznaczenia
Order Świętego Włodzimierza I klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny I klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława I klasy (Imperium Rosyjskie)[1] Broń Świętego Jerzego

Aleksiej Pawłowicz Budberg, wł. von Budberg (ur. 9 maja?/21 maja 1869, zm. 15 grudnia 1945 w San Francisco[2]) – rosyjski wojskowy, generał, uczestnik wojny domowej w Rosji po stronie Białych, minister wojny w rządzie adm. Aleksandra Kołczaka między majem a sierpniem 1919 r. Autor wspomnień zatytułowanych Dniewnik białogwardiejca.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kariera wojskowa w Rosji[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodu szlacheckiego z guberni liflandzkiej. W 1889 r. ukończył w stopniu podporucznika Michajłowską Szkołę Artylerii w Petersburgu i rozpoczął służbę w 3 brygadzie gwardii i grenadierów, następnie przemianowanej na 3 artyleryjską brygadę lejbgwardii. W latach 1892–1895 był słuchaczem Nikołajewskiej Akademii Sztabu Generalnego, którą ukończył jako jeden z najlepszych absolwentów. Mając prawo wyboru dalszej służby w gwardii lub wskazania dowolnego okręgu wojskowego w Rosji, Budberg (ówcześnie już sztabskapitan) zdecydował się na Nadamurski Okręg Wojskowy[3]. Od 1896 do 1897 r., zgodnie z tradycją, dowodził jednostką liniową: kompanią w 4 wschodniosyberyjskim batalionie liniowym. W latach 1897–1899 był natomiast oberoficerem do specjalnych poleceń przy sztabie Nadamurskiego Okręgu Wojskowego. W 1899 r. otrzymał awans na pułkownika i został przeniesiony na stanowisko oficera do specjalnych poleceń przy dowodzącym oddziałem Jużno-Ussuryjskim Nadamurskiego Okręgu Wojskowego. W roku następnym został starszym adiutantem przy sztabie okręgu i pełnił te obowiązki do 1902 r.[3]

W 1902 r. został przeniesiony do służby w twierdzy Władywostok na stanowisko szefa jej sztabu. W 1904 r. otrzymał awans na pułkownika. Kierował pracami przy rozbudowie i umocnieniu fortyfikacji twierdzy, a w latach 1905–1910 w przygotowywaniu planu jej generalnego umocnienia. W 1913 r. został generalnym kwatermistrzem sztabu Nadamurskiego Okręgu Wojskowego. W momencie wybuchu I wojny światowej został generał-kwatermistrzem sztabu X armii, w listopadzie 1914 r. – szefem sztabu tejże. Za przygotowanie planu przełamania obrony niemieckiej pod Augustowem otrzymał Broń Świętego Jerzego. Jednak po dalszych walkach, w których X Armia ponosiła klęski, Budberg został przeniesiony na niezbyt znaczące stanowisko generała do poruczeń przy dowódcy I Armii. W 1915 r. powierzono mu dowodzenie najpierw 40, a następnie 70 dywizją piechoty. Był dwukrotnie ranny. W 1916 r. otrzymał awans na generała-lejtnanta[3].

W styczniu 1917 r. został dowódcą XIV korpusu armijnego 5 Armii Frontu Północnego. W lipcu 1917 r. jego korpus był jedynym w 5 Armii, który wykonał rozkazy dowództwa i poszedł do natarcia pod Jakobsztadtem; w pozostałych agitatorzy bolszewiccy skutecznie przekonywali żołnierzy do swoich haseł natychmiastowego pokoju[3]. W listopadzie 1917 r., widząc całkowity rozkład armii i nie uznając rządu bolszewików, Budberg zrezygnował z dowodzenia korpusem i wyjechał w styczniu 1918 r. na Daleki Wschód[3].

W rządzie Kołczaka[edytuj | edytuj kod]

Rozczarowany postawą pierwszych rosyjskich emigrantów w Harbinie, w sierpniu 1918 r. udał się do Władywostoku. Następnie zgodził się przyjąć stanowisko w ministerstwie wojny w białym rządzie adm. Aleksandra Kołczaka[3], chociaż samego Kołczaka uważał za niezdolnego do kierowania rządem[4]. W maju 1919 r. przybył do Omska i został w rządzie Kołczaka ministrem wojny[5]. Jego rola przy strategicznym planowaniu operacji kołczakowskiej Armii Rosyjskiej była jednak ograniczona. Admirał w znacznie większym stopniu ufał m.in. Dmitrijowi Lebiediewowi, chociaż był on nieporównywalnie mniej doświadczony od Budberga[6]. Budberg nie brał również praktycznie udziału w planowaniu operacji, dzięki której biali liczyli na utrzymanie się na Uralu: pozorowanego wycofania się z Czelabińska. Bitwa ta, stoczona na przełomie lipca i sierpnia 1919 r., zakończyła się klęską białych[7].

W sytuacji, gdy biali musieli wycofać się z Uralu i za Toboł, Budberg opowiadał się za ewakuacją rządu Kołczaka z Omska, który nie był już broniony przez żadną naturalną barierę, za Ob lub nawet nad Bajkał. Armię Rosyjską uważał za zdemoralizowaną i niezdolną do przeprowadzenia działań kontrofensywnych. Jego stanowisko było jednak odosobnione; za radą Michaiła Diterichsa, Konstantina Sacharowa i Aleksandra Andogskiego adm. Kołczak opowiedział się za przeprowadzeniem operacji tobolskiej. Pozwoliła ona zmusić Armię Czerwoną do cofnięcia się za Toboł, jednak wyczerpani biali nie byli w stanie przekroczyć rzeki i kontynuować działań zaczepnych na jej zachodnim brzegu[8][9]. Jeszcze przed rozpoczęciem 1 września 1919 r. tej operacji Budberg, w poczuciu upokorzenia, złożył 26 sierpnia dymisję[10]. Ciężko chory na wątrobę, został przewieziony koleją z Omska do Harbinu na kilka dni przed kolejną klęską Kołczaka i załamaniem transportu na liniach kolejowych (operacje omska i krasnojarska Armii Czerwonej). W ostatnich miesiącach istnienia ruchu białych na Syberii i Dalekim Wschodzie był szefem sztabu Nadamurskiego okręgu wojskowego białych[3].

Następnie udał się na emigrację do Stanów Zjednoczonych, przewidując, że zarówno w Chinach, jak i w Europie mogą wybuchnąć nowe konflikty. W Stanach Zjednoczonych działał w organizacjach białych emigrantów oraz w Towarzystwie Rosyjskich Weteranów Wielkiej Wojny. Na emigracji spisał wspomnienia o I wojnie światowej (pozostały nieopublikowane) oraz wydał Dniewnik biełogwardiejca, w którym krytycznie oceniał działalność i przyczyny klęski białych na Syberii[3]. Zmarł po krótkiej chorobie w 1945[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. odznaczenia na podstawie fotografii w infoboxie
  2. Будберг Алексей Павлович [online], hrono.info [dostęp 2019-08-24].
  3. a b c d e f g h i Генерал-лейтенант Алексей Павлович Будберг [online], www.fortress.bosfor.ru [dostęp 2019-08-23].
  4. J. D. Smele, Civil war..., s. 127.
  5. J. D. Smele, Civil war..., s. 231.
  6. J. D. Smele, Civil war..., s. 242–243.
  7. J. Smele, Civil war..., s. 481–482.
  8. J. Smele, Civil war..., s. 535–536.
  9. J. Smele, Civil war..., s. 521–522.
  10. J. D. Smele, Civil war..., s. 525.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jon D. Smele: Civil war in Siberia. The anti-Bolshevik government of Admiral Kolchak 1918-1920. Cambridge, New York: Cambridge University Press, 1996. ISBN 0-521-57335-1. LCCN 96014039.