Augustyn Musioł

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Augustyn Musioł
Data i miejsce urodzenia

23 sierpnia 1902
Bottrop

Data i miejsce śmierci

15 grudnia 1970
Jastrzębie-Zdrój

Zawód, zajęcie

pedagog

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Śląski Krzyż Powstańczy Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi II stopnia

Augustyn Musioł (ur. 23 sierpnia 1902 roku w Bottrop, zm. 15 grudnia 1970 roku w Jastrzębiu-Zdroju) – powstaniec śląski, działacz plebiscytowy, pedagog.

Pochodził z rodziny robotniczej. W 1916 roku skończył szkołę ludową w Bottrop, a rok później wraz z rodziną przeniósł się do Jedłownika. W czasie I powstania śląskiego walczył pod Godowem i Gołkowicami, a w II powstaniu uczestniczył w szturmie na Wodzisław Śląski. W latach 1920–1921 pracował w Polskim Komisariacie Plebiscytowym w Rybniku, a następnie był słuchaczem Seminarium Nauczycielskiego w Bydgoszczy. Od 1922 roku pracował w oświacie, w roku 1939 został kierownikiem szkoły w Brzeziu nad Odrą. Należał do Związku Powstańców Śląskich. Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany i uwięziony najpierw w Rybniku, a następnie w Dachau. W sierpniu 1940 roku został warunkowo zwolniony i pozostawał pod nadzorem gestapo. Po zakończeniu wojny, do 1967 roku ponownie pełnił funkcję kierownika brzeskiej szkoły. Był miłośnikiem śląskiego folkloru, kolekcjonerem pieśni i przyśpiewek ludowych. Był członkiem Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, działał w Związku Weteranów Powstań Śląskich, a następnie w Związku Bojowników o Wolność i Demokrację[1].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. red. Katarzyna Gruchot, Grzegorz Wawoczny: Raciborzanie tysiąclecia. s. 101.
  2. red. Franciszek Hawranek: Encyklopedia powstań śląskich. s. 313.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • red. Franciszek Hawranek: Encyklopedia powstań śląskich. Opole: Instytut Śląski w Opolu, 1982. (pol.).
  • red. Katarzyna Gruchot, Grzegorz Wawoczny: Raciborzanie tysiąclecia. Racibórz: Nowiny Raciborskie, 2002. ISBN 83-912666-2-1. (pol.).