BM Opłot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z BM Oplot)
BM Oplot
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo

 Ukraina

Producent

Fabryka im. Wiaczesława Małyszewa

Typ pojazdu

czołg podstawowy

Załoga

3 osoby

Historia
Prototypy

2008

Produkcja

od 2009

Dane techniczne
Silnik

KMDB 6TD-2E, 6-cylindrowy, diesel, 1200 KM (890 kW)

Transmisja

mechaniczna

Poj. zb. paliwa

1200 litrów

Pancerz

stalowy, kompozytowy, reaktywny

Długość

7,075 m

Szerokość

4,176 m

Wysokość

2,285 m

Masa

51 ton

Nacisk jedn.

0,97 kg/cm²

Osiągi
Prędkość

70 km/h (na drodze)
50 km/h (w terenie)

Zasięg pojazdu

400 km (na drodze)
350 km (w terenie)

Pokonywanie przeszkód
Brody (głęb.)

1,8 m (bez przygotowania)
5 m (po przygotowaniu)

Dane operacyjne
Uzbrojenie
armata gładkolufowa KBA-3 kal. 125 mm
karabin maszynowy KT-7.62 kal. 7.62 mm
przeciwlotniczy karabin maszynowy KT-12.7 kal. 12.7 mm
Użytkownicy
Ukraina, Tajlandia
BM Oplot, widok od tyłu

BM Oplot lub Oplot-Mukraiński czołg podstawowy, będący głęboką modernizacją czołgu T-84.

Powstanie czołgu BM Oplot[edytuj | edytuj kod]

W czasach Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich Charków był jednym z największych i najważniejszych ośrodków zbrojeniowych w Układzie Warszawskim. Właśnie na Ukrainie powstały czołgi T-34, T-44, T-54, T-55, T-64 oraz T-84.

Nowy ukraiński czołg, określony jako Opłot-M zaprezentowano w drugiej połowie 2008 roku. Zmodernizowany czołg ma nowy panoramiczny celownik dowódcy, będący dominującym elementem jego sylwetki. Jest to urządzenie dzienno-nocne, zintegrowane z dalmierzem laserowym. Montując nowy celownik zrezygnowano z charakterystycznej i znajdującej się w poprzednich wersjach wieżyczki dowódcy ze sterowanym odległościowo wkm 12,7 mm. Wkm KT-12,7, został przeniesiony na nowe stanowisko, znajdujące się z tyłu wieży. Reszta elementów systemu kierowania ogniem nie uległa zmianie.

W stosunku do Opłota i Jatagana, w nowym Opłocie-M zwiększono dość znacząco pancerz. Szacuje się, że ta wersja ma masę przekraczającą 50 ton. Najbardziej narażone na ostrzał powierzchnie czołgu zostały osłonięte modułami z dwuwarstwowym pancerzem reaktywnym Nóż-2. Opłot-M uzbrojony jest w armatę KBA-3 kalibru 125 mm. Szybkostrzelność tej wersji T-84 wynosi 9 strz./min. Czołg wyposażono w optoelektroniczny system przeciwdziałania – ukraiński odpowiednik Sztory o nazwie Warta. Ostrzega on o opromieniowaniu czołgu wiązką lasera, pochodzącą np. z dalmierza.

Opłota-M napędza silnik wysokoprężny 6TD-2E, rozwijając moc 1200 KM przy 2600 obr./min. Jednostka napędowa jest dwusuwowa z zapłonem samoczynnym, bezpośrednim wtryskiem i mechanicznym doładowaniem.

Próby państwowe Opłota-M zakończyły się w kwietniu 2009 roku. 3 czerwca został oficjalnie przyjęty do uzbrojenia Sił Zbrojnych Ukrainy. Do końca 2009 roku 10 nowych wozów miało zasilić 17. Brygadę Pancerną. Wspomina się o łącznie 29 pojazdach, które miałyby wejść do służby do końca 2010 roku[1][2][3].

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Czołg posiada wielowarstwowy pancerz czołowy oraz wyposażony jest w automat ładowania armaty (elektromechaniczny zespół automatycznego ładowania), co pozwoliło na zredukowanie załogi do trzech żołnierzy (dowódca, działonowy i kierowca-mechanik).

Opancerzenie[edytuj | edytuj kod]

BM Opłot jest silnie opancerzony. Stanowi je zasadniczy pancerz warstwowy, ale także wbudowane w niego elementy (w kadłubie, wieży, burtach) pancerza reaktywnego Nóż. Odporność balistyczna jest jeszcze większa przy zastosowaniu dwuwarstwowego pancerza reaktywnego Duplet, będącego cięższą wersją rozwojową Noża[1][3].

Uzbrojenie[edytuj | edytuj kod]

Uzbrojenie główne[edytuj | edytuj kod]

  • armata gładkolufowa 125 mm KBA-3.

Uzbrojenie dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Załoga BM Opłot dysponuje zestawem peryskopów. Czołg ma w wyposażeniu moduł nawigacyjny TIUS-NM z odbiornikiem satelitarnym oraz zestaw nowoczesnych środków łączności, w tym radiostacje, moduł szyfrujący, komutator łączności i interkom. Czołg wyposażony jest w system ostrzegający o promieniowaniu wiązką laserową Warta (ukraińska wersja Sztory) oraz wyrzutnie granatów dymnych Tucza[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c T-84 Opłot-M. Najnowszy czołg ukraińskiej armii – Defence24 [online], www.defence24.pl [dostęp 2020-09-21].
  2. Powstanie polsko-ukraińska armatohaubica oraz moździerz na bazie czołgu Opłot-M [online], Nowa Strategia [dostęp 2020-09-21] (pol.).
  3. a b Oplot-M Main Battle Tank (MBT) [online], Army Technology [dostęp 2020-09-21] (ang.).