Baldurek pręgowany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Baldurek pręgowany
Leptura quadrifasciata
Linnaeus, 1758
Ilustracja
Baldurek pręgowany (samica)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Rodzina

kózkowate

Podrodzina

zmorsznikowe

Plemię

Lepturini

Rodzaj

Leptura

Gatunek

baldurek pręgowany

Synonimy

Starngalia quadrifasciata

Baldurek pręgowany[1], pętlak czteropaskowy[2] (Leptura quadrifasciata) – gatunek chrząszcza z rodziny kózkowatych i podrodziny zmorsznikowych (Lepturinae).

Opis[edytuj | edytuj kod]

Długość ciała 11–19 mm[2]. Pokrywy czarne z czterema poprzecznymi, żółtymi lub pomarańczowymi przepaskami. Przednie i tylne brzegi przedplecza opatrzone niegęstym żółtym owłosieniem. Odnóża i nasadowe człony czułków czarne[3]. Duża zmienność, szczególnie we wzorze pokryw, przez co opisano kilkadziesiąt odmian[2].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Zamieszkuje wilgotne siedliska starych lasów liściastych i okolic wód, zarówno na nizinach, jak i w górach. Dorosłe aktywne są od czerwca do sierpnia. Odżywiają się pyłkiem kwiatów, szczególnie baldaszkowatych i różowatych. Jaja składane są do martwego drewna: zarówno pni i pniaków, jak i leżaniny. Cykl życiowy trwa minimum trzy lata. Larwyksylofagami, a do ich roślin pokarmowych należą: brzozy, olchy, topole (w tym osika), wierzby, jarzęby, buk, lipy oraz leszczyny. Żerują w wilgotnym drewnie, w którym drążą podłużne chodniki. Kolebkę poczwarkową sporządzają zwykle po trzecim zimowaniu w czerwcu[4][2].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek północnopalearktyczny. Rozsiedlony od północnej, środkowej i południowo-wschodniej Europy przez Syberię po Mongolię, Chiny, Koreę, Japonię i Sachalin[4][2].

W Polsce w całym kraju[4][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jacek Kurzawa: Polskie nazwy kózkowatych. [dostęp 2014-05-27].
  2. a b c d e f Jiří Zahradník: Przewodnik: Kózkowate. Warszawa: Multico, 2001, s. 86.
  3. E. A. J. Duffy: Handbooks for the Identification of British Insects Vol. 5 Part 12. Coleoptera (Cerambycidae). Royal Entomological Society of London, 1952, s. 7–8.
  4. a b c Leptura quadriafsciata w Coleoptera Poloniae. [dostęp 2014-05-27].