Belweder w Wiedniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Belweder w Wiedniu
Górny Belweder
Górny Belweder
Państwo  Austria
Miejscowość Wiedeń
Styl architektoniczny barokowy
Architekt Johann Lucas von Hildebrandt
Inwestor Eugeniusz Sabaudzki
Położenie na mapie Wiednia
Mapa lokalizacyjna Wiednia
Belweder w Wiedniu
Belweder w Wiedniu
Położenie na mapie Austrii
Mapa lokalizacyjna Austrii
Belweder w Wiedniu
Belweder w Wiedniu
Ziemia 48°11′25,27″N 16°22′52,22″E/48,190353 16,381172
Górny Belweder
Górny Belweder
Górny Belweder
Dolny Belweder

Belweder w Wiedniubarokowy pałac księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Wybudował go architekt Johann Lucas von Hildebrandt. Składa się z dwóch budynków rozdzielonych ogrodem w stylu francuskim ozdobionym szeregiem posągów sfinksów. Belweder Górny przeznaczony był na bankiety i uroczystości, Belweder Dolny pełnił funkcję letniej rezydencji. W 1752 r. pałac został wykupiony przez cesarzową Marię Teresę i od 1775 r. z polecenia Józefa II w Belwederze przechowywano obrazy należące do rodziny cesarskiej. W 1806 r. do Belwederu przeniesiono również kolekcję obrazów z pałacu Ambras. Jako ostatni członek rodziny Habsburgów urzędował tu arcyksiążę Franciszek Ferdynand.

Obecnie, od I wojny światowej, w budynkach znajdują się muzea. Budynek jednak mocno ucierpiał podczas II wojny światowej. Cały Złoty Gabinet spłonął i został później zrekonstruowany.

Ogród jest najstarszą częścią całego kompleksu. Został zaprojektowany wkrótce po nabyciu gruntu, ok. 1700 r., przez Dominique'a Girarda – ucznia André Le Nôtre'a.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]