Burmomiles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Burmomiles
Fanti, Damgaard et Ellenberger, 2018
Okres istnienia: cenoman
100.5/93.9
100.5/93.9
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

sprężykokształtne

Nadrodzina

sprężyki

Rodzina

omomiłkowate

Podrodzina

Cantharinae

Plemię

Cantharini

Rodzaj

Burmomiles

Typ nomenklatoryczny

Burmomiles willerslevorum Fanti, Damgaard et Ellenberger, 2018

Burmomiles – wymarły rodzaj chrząszczy z rodziny omomiłkowatych. Obejmuje tylko jeden opisany gatunek, Burmomiles willerslevorum. Żył w kredzie na terenie współczesnej Mjanmy.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek typowy i rodzaj opisane zostały po raz pierwszy w 2018 roku przez Fabrizia Fantiego, Andersa Letha Damgaarda i Siegharda Ellenbergera na łamach „Cretaceous Research”. Opisu dokonano na podstawie inkluzji w bursztynie birmańskim, odnalezionej w dolinie Hukawng, w gminie Tanai i dystrykcie Myitkyina na terenie birmańskiego stanu Kaczin. Skamieniałość datowana jest na wczesny cenoman. Epitet gatunkowy nadano na cześć genetyka ewolucyjnego, Eske Willersleva, oraz antropologa, Rane Willersleva[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o ciele długości między 5,6 a 6 mm. Zaokrąglona głowa zaopatrzona była w duże, wystające oczy, długie i wąskie żuwaczki, jedenastoczłonowe, grzebykowane czułki oraz czeroczłonowe głaszczki szczękowe o członie ostatnim siekierowatym. Szersze od głowy, żółtawe przedplecze miało silnie zaokrąglone brzegi przedni i boczne, prosty brzeg tylny i płytkie punktowanie. Małych rozmiarów żółtawa tarczka była trójkątna z zaokrąglonym wierzchołkiem. Ciemnobrązowe, niewiele szersze od przedplecza pokrywy zwężały się ku zaokrąglonym wierzchołkom i miały gęsto i mocno punktowane rzędy oraz owłosienie. Spód ciała i odnóża były brązowoceglaste. Odnóża cechowały się masywnymi biodrami, powiększonymi krętarzami, przysadzistymi udami, krótszymi od nich i cienkimi goleniami oraz pięcioczłonowymi stopami i członie pierwszym lekko powiększonym, czwartym silnie dwupłatowym, a ostatnim cienkim i zwieńczonym nieząbkowanymi pazurkami[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Fabrizio Fanti, Anders Leth Damgaard, Sieghard Ellenberger. Two new genera of Cantharidae from Burmese amber of the Hukawng Valley (Insecta, Coleoptera). „Cretaceous Research”. 86, s. 170-177, 2018. DOI: 10.1016/j.cretres.2018.02.015.