Centrum Badań Kosmicznych PAN

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Centrum Badań Kosmicznych
Polskiej Akademii Nauk
Centrum Badań KosmicznychPolskiej Akademii Nauk
Logo Centrum Badań Kosmicznych PAN
Forma prawna Jednostka budżetowa
Data założenia 29 września 1976
Lokalizacja  Polska
Siedziba ul. Bartycka 18A
00-716 Warszawa
tel: (+48) 224966200
Branża Naukowa - badania kosmosu
brak współrzędnych
Strona internetowa
Centrum Badań Kosmicznych PAN (2014)

Centrum Badań Kosmicznych PANinstytut badawczy III Wydziału Polskiej Akademii Nauk z siedzibą przy ul. Bartyckiej 18 A w Warszawie. Powołany został decyzją Prezydium PAN 29 września 1976 roku, a działalność rozpoczął 1 kwietnia 1977 roku. W 2010 zatrudniał 180 osób, w tym 13 profesorów i 15 profesorów nadzwyczajnych różnych specjalności, bardzo często technicznych. Od 1991 roku współpracuje z Europejską Agencją Kosmiczną.

W strukturze Centrum znalazły się także: Zakład Fizyki Słońca we Wrocławiu, Obserwatorium Astrogeodynamiczne w Borówcu pod Poznaniem oraz Ośrodek Naukowy Badań Kosmicznych w Wałbrzychu.

Najnowsze projekty[edytuj | edytuj kod]

Centrum Badań Kosmicznych PAN uczestniczy m.in. w projektach GMES (Global Monitoring for Environment and Security), Galileo[1], EGNOS[2] i BRITE[3]. W 2001 roku skonstruowany przez instytut instrument o nazwie „CHOMIK” (penetrator geologiczny) poleciał na pokładzie marsjańskiej sondy Fobos-Grunt[4], której misja zakończyła się niepowodzeniem.

Brite-PL[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Zobacz też: Lem (satelita).
Information icon.svg Zobacz też: Heweliusz (satelita).

Część kanadyjsko-austriacko-polskiego projektu, w ramach którego zbudowano i wysłano na orbitę 6 satelitów (dwa kanadyjskie, dwa austriackie i dwa polskie), które utworzyły formację lotną na wysokości 800 km. „Ich zadaniem będzie prowadzenie precyzyjnych i jednoczesnych pomiarów fotometrycznych najjaśniejszych gwiazd zmiennych nieba w ciągu planowanych kilku lat działania tych satelitów”[5]. Polskie satelity ważą ok. 6 kg, mają kształt sześcianu o boku 20 cm (są to tzw. CubeSaty). Zainstalowane na satelitach kamery szerokokątne wykonują niezakłócone wpływem atmosfery zdjęcia wielu gwiazd[5]. Pierwszy satelita – „Lem” wystartował w listopadzie 2013[6], a drugi o nazwie „Heweliusz” został wystrzelony w sierpniu 2014.

Studia doktoranckie[edytuj | edytuj kod]

W centrum prowadzone są studia doktorskie o dwóch profilach:

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]