Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Moskwie (Priesnienskij)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego
(Małe Wniebowstąpienie)
Храм Вознесения Господня
(«Малое Вознесение»)
7735363000
cerkiew parafialna
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Moskwa

Miejscowość

Moskwa

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Eparchia

moskiewska miejska

Wezwanie

Wniebowstąpienia Pańskiego

Wspomnienie liturgiczne

40. dzień po Passze

Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego(Małe Wniebowstąpienie)”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego(Małe Wniebowstąpienie)”
Ziemia55°45′25,6″N 37°36′14,1″E/55,757111 37,603917
Strona internetowa

Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego znana jako Małe Wniebowstąpienie, dla odróżnienia od Wielkiego Wniebowstąpieniaprawosławna cerkiew w Moskwie w rejonie Priesnienskim, w dekanacie centralnym eparchii moskiewskiej miejskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew powstała w celu upamiętnienia koronacji Fiodora Iwanowicza na miejscu starszej, drewnianej świątyni, być może przeniesionej z placu Czerwonego w czasie rozbudowy Kremla. Kolejna budowla sakralna powstała w 1634, pięć lat po tym, gdy starszą świątynię zniszczył pożar. W 1680 dobudowano drugi ołtarz Świętych Prokopa i Jana z Ustiuga[2]. Od XVII w. istniał również ołtarz św. Mikołaja, przemianowany następnie (być może ok. 1730) na Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela. Początkowo świątynia była zwieńczona dachem namiotowym, który następnie zastąpiono ośmiobocznym bębnem z cebulastą kopułą. Po raz ostatni budynek był przebudowywany w 1877, zaś w 1902 przeprowadzono jego remont[2].

W okresie radzieckim cerkiew pozostała czynna do 1932. W roku tym wydano decyzję o jej zamknięciu, a w dalszej perspektywie planowano rozbiórkę. Ostatecznie po protestach parafian decyzję tę cofnięto. W latach 30. XX wieku w cerkwi służył metropolita Tryfon (Turkiestanow). Świątynia działała do 1937, następnie zaadaptowano ją na pracownie konserwatorskie[2].

Cerkiew została zwrócona Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu w 1991[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]