Choszczeńska strucla z makiem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Choszczeńska strucla z makiem
ciasto
Rodzaj

makowiec

Kuchnia

kuchnia polska

Data i miejsce powstania

lata 30. XX w. (Kresy Wschodnie) / lata 40. XX w. (Pomorze Zachodnie)
Wrzosowo, Banie

Składniki

mąka, margaryna, mleko, jajka, cukier, miód, drożdże, masa makowa

Choszczeńska strucla z makiemciasto typu makowiec, regionalny produkt charakterystyczny dla powiatu choszczeńskiego. 29 kwietnia 2014 wpisany na polską listę produktów tradycyjnych[1] w kategorii "wyroby piekarnicze i cukiernicze"[2].

Historia i produkcja[edytuj | edytuj kod]

Receptura na ciasto została przywieziona na tereny powiatu choszczeńskiego przez repatriantów z Polski wschodniej w końcu lat 40. XX wieku. Strucla była na Kresach Wschodnich wytwarzana już w latach 30. XX wieku. Początkowo wypiekana była w okolicy Wrzosowa i Bań, a od lat 70. XX wieku stała się popularna w Choszcznie, ponieważ w 1970 wzniesiono tutaj nową piekarnię. Wywiad etnograficzny potwierdza, że wypiek miał na pewno ugruntowaną pozycję w mieście w roku 1973. Receptura nie była zmieniana przez dziesięciolecia, w produkcji przemysłowej zastosowano jedynie elektryczne mieszalniki. Stosuje się też różne rodzaje margaryny[1].

Charakterystyka produktu[edytuj | edytuj kod]

Ciasto drożdżowe sporządzane jest z mąki, margaryny, cukru, jaj i mleka. Do wytwarzania stosuje się miód z okolic Choszczna. Pozostawia się je do wyrośnięcia, potem dzieli na porcje i rozwałkowuje na prostokąty wypełniane masą makową, które są następnie rolowane. Podłużny wałek strucli zawijany jest w papier i umieszczany w piecu lub piekarniku na około 45 minut. Po wypieczeniu ciasto jest dekorowane bakaliami i lukrowane[1].

Kształt ciasta przypomina wałek długości około czterdziestu centymetrów, a w przekroju jest ono owalne lub koliste. Kolor z zewnątrz jest biały (od lukru), z widocznymi kolorowymi dodatkami bakalii. Wewnątrz barwa ciasta jest słomkowa, a maku grafitowa. Konsystencja jest jednolita, drobnoporowata. Masa makowa ma zwartą konsystencję, z widocznymi bakaliami, m.in. rodzynkami, czy orzechami. Smak jest delikatny, słodki z wyczuwalną nutą miodu[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Agnieszka Kołodziej, Produkty tradycyjne województwa zachodniopomorskiego, Szczecin: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, 2018, s. 31, ISBN 978-83-65656-58-2
  2. a b Choszczeńska strucla z makiem - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Portal Gov.pl [online], Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi [dostęp 2023-09-02] (pol.).